Mýdlo

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Mýdlo

Post by Pampalíny »

mydlilo se mydlicí lékařskou... pokud by tam byl nějaký text přímo k ní, nebo nějaká zajímavost, tak to když tak přepiš/naskenuj...

Mydlice lékařská (Saponaria officinalis)
Mydlice lékařská je vskutku renesanční rostlina. Se stejným úspěchem může být použita v medicíně, v kosmetice i v domácnosti. Ačkoli její léčivé vlastnosti byly známy již v antickém Řecku a ve středověku, v minulém století se prodávala hlavně jako prostředek na praní jemných tkanin, hedvábí a vlny pod názvem "mýdlový kořínek".

více zde - ovšem z lékařského hlediska http://www.ordinace.cz/article.php?articleId=522&full=1

nebo

SAPONARIA OCYMOIDES L. - mydlice bazalkovitá
http://rostliny.nikde.cz/view.php?cislo ... 2005071102

Mýdlo http://www.floracr.cz/detail.asp?IDdetail=86

Význam a zajímavosti:
Mydlice lékařská obsahuje velké množství saponinu, což je látka, která pění ve vodě a má mírné čistící účinky. V minulosti se z rozlámaných kousků kořene namočených ve vodě připravoval prací prostředek. Po vynalezení technologie výroby mýdla se mydlice přestala používat. Přesto ji ještě dnes občas používají restaurátoři k čištění historických oděvů nebo choulostivých starých tapet.
Důkaz obsahu saponinu se dá provést jednoduchým a zajímavým pokusem: hrst čerstvých květů případně listů (v kořenech je obsah saponinu největší, nicméně daleko lepší je pořídit si květy nebo listy, abychom neničili důležité podzemní části rostliny) rozmačkáme, rozdrtíme nebo rozkrájíme a dáme do PET lahve, kterou posléze naplníme přiměřeným množstvím vody. PET láhev uzavřeme a zatřepeme s ní. Obsah se silně zpění právě díky vysokému obsahu saponinu.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

No já už kvuli ní najezdil hezkých pár kilometrů a marně. Mám pár rostlinek u práce, takže až se zatáhnou (do 14 dnů), tak je vyryju a přenesu domů. tak i tak to ale na žádné větší pokusy není.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Lalwen wrote:našla jsem v jednom eshopu

Mydlici bazalkovitou, ale nevím jak moc je ten shop funkční :?
Na semena se kouknu, ale tohle bylo kvštenství po sečení, takže pozdní. Určitě je má botanická zahrada (Bidlová ji uvádí na barvení na zeleno) a zkusím kouknout i jinde.

Jinak já bych bral jedině mydlici lékařskou a ne žádné jiné druhy...
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

No při jedné objednávce bych doporučoval i bob, kručinu a možná i další semínka.
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice
Contact:

Post by peggy »

Corvinus wrote:Já četl něco o využívání sazí s něčím... Nevím jak moc je to věrohodné... Ale mydlici určitě vyzkouším.
Jestli se chceš mejt sazema, tak by to stálo za to udělat veřejné vystoupení :wink:

Jinka pokud by někoho vážně zajímala technologie vaření mýdla, tak doporučuju pro klasické postupy např. Ottův slovník naučný, heslo mydlářství (viz dole). Je to tam popsané jak co do postupu, tak i do surovin, použití a historie. Od vynálezu mýdla do dnes se to změnilo jen v detailech.

Vaření mýdla není až taková věda, vařit jde v principu z libovolného rostlinného nebo živočišného tuku (třeba z kafilerního), za pomoci sody, potaše (uhličitan draselný - výluh z popela) nebo louhu (sodného nebo draselného). Pak se pomocí obyčejné soli tzv. "vysolí" - tím se rozdělí mýdlová a glycerínová fáze. Pak se oddělené mýdlo ještě dovařuje a potom zpracovává víceméně mechanicky (hnětením s plnidly, barvivy a parfémy, bylinkami apod.). Detaily viz Ottův slovník - dá se to fakt použít jako návod.

Po domácku se mýdlo vařilo ještě za války, vypravoval mi o tom děda. Jako kluk jsem to ze zvědavosti zkoušel, a docela úspěšně (čím to, že se žívím jako chemik ;) ).

Citace Ottova slovníku:
Image
Peggy, Trappers´Corral
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ta sázka na saze zase není tak úplně nesmyslná - z dřevěného popela se získával slabý louh, který se používal k mytí, respektive k praní oděvů.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

nj, ale saze a popel sou porad dost velkej rozdil... saze sou mastny...
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice
Contact:

Post by peggy »

Nezlob se, ale já jsem chemik. Když se mluví o sazích, jde o prakticky čistý uhlík v různé krystalické formě, většinou (u surových sazí) znečištěný dehtovými zplodinami. Tím se umeješ jenom do černa :badgrin:
(BTW saze jsou žádaná komodita a vyrábějí se průmyslově a ve velkém, u nás Cabot Valašské Meziříčí.)

O výluhu potaše z popela jsem psal o příspěvek dříve, to je jiná písnička:
...vařit jde v principu z libovolného rostlinného nebo živočišného tuku (třeba z kafilerního), za pomoci sody, potaše (uhličitan draselný - výluh z popela) ...
Peggy, Trappers´Corral
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Já jsem nepsal že se to dělá přímo ze sazí, spíš mně to jen připomělo ten popel.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

a co takhle nakopat a usušit pro kolegu z netu pár kořínků :p :roll:
Dagfari Hrut
Nováček
Nováček
Posts: 20
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Světice
Contact:

Post by Dagfari Hrut »

Tak dady vkládám jeden recept na mýdlo, který jsem osobně vyzkoušel ( mám ho od mé babičky, která si jej ještě teď dělá podomácku )

1 kg..........omastku (staré sádlo, lůj)

3 l..........vody

10 dkg..........smůly

20 dkg..........louhu sodného

---------------------------------------------------------------------------------------

Vaříme jednu hodinu, nakonec přidáme ještě hrst soli, a chvíli povaříme.

poté vlijeme obsah do starého pekáče, necháme vychladnout. Pak nakrájíme.
Borivoj
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 128
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Borivoj »

Našel jsem doklad mýdla pro raný středověk. Jedná se o Baldovu lékařskou knihu ( Bald's book) 10.stol. ale některé části jsou i starší.
Ta obsahuje recept masti na kožní nemoce " Vezmi husí sádlo a kořen omanu, pilátu, bršlice a svítele. Byliny dobře rozemel vylisuj a přidej lžíci starého mýdla..."
Zdroj: Kieckhefer, R. 2005: Magie ve středověku.
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

a to tam chtej stary mydlo! takze bylo i driv :mrgreen:
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice
Contact:

Post by peggy »

Dagfari Hrut wrote:Tak dady vkládám jeden recept na mýdlo, který jsem osobně vyzkoušel ( mám ho od mé babičky, která si jej ještě teď dělá podomácku )

1 kg..........omastku (staré sádlo, lůj)

3 l..........vody

10 dkg..........smůly

20 dkg..........louhu sodného

---------------------------------------------------------------------------------------

Vaříme jednu hodinu, nakonec přidáme ještě hrst soli, a chvíli povaříme.

poté vlijeme obsah do starého pekáče, necháme vychladnout. Pak nakrájíme.
Původně jsem nechtěl komentovat, ale nakonec mi to nedalo. Návod je nepřesný a neúplný, například není posáno oddělení glycerínové fáze (kvůli vysolení se přidává sůl).
Podle tohoto návodu lze připravit kaši s vysokým obsahem volného louhu (krátká doba zmýdelnění - za stara se vařilo mýdlo až 12 hodin), což by sice mylo, ale taky třeba až na kost :biggrin:

Indredience jsou v téměř v pořádku, poměry nehodlám zkoumat.

Ale co ten louh -ten je nedobový - to je moderní chemický produkt vyráběný elektrolýzou solanky, a zcela určitě se nepoužíval (na rozdíl od potaše nebo sody, viz výše).
Peggy, Trappers´Corral
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice
Contact:

Post by peggy »

Bobr wrote:a to tam chtej stary mydlo! takze bylo i driv :mrgreen:
Viz v této diskusi o kus dříve - o tom snad nikdy nebylo sporu.
Peggy, Trappers´Corral
Post Reply