Výstavy

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Výstavy

Post by Rab »

Staletí s hedvábím
Národní muzeum v Praze
- do 31.7. 2006
http://www.nm.cz/vystava-detail.php?f_id=67
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Sága moravských Přemyslovců
http://www.vmo.cz/cs/aktuality/premyslovci.htm
User avatar
Opat
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 190
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové - Olomouc

Post by Opat »

Pro všechny zájemce o středověk a monasticismus:
Vřele doporučuju vaší pozornosti výstavu ku příležitosti 920. výročí založení benediktinského kláštera sv. Vavřince v dnešních Opatovicích nad Labem. Dnes byla slavnostně otevřena a stojí za to. Bohužel budete ochuzeni o skvělou přednášku Dr. Šebka. :mrgreen: A pro hamižné nejen z hradeckého dvora :badgrin: : vstupné je dobrovolné, převýší-li 50 Kč, dostanete návdavkem publikaci o klášteře.

Další info:
920 let od založení benediktinského kláštera v Opatovicích nad Labem:
Koná se od 8.9. do 15.9. 2006 v Osvětové besedě v Opatovicích nad Labem (areál bývalých kasáren).
8.9. v 17.00 slavnostní otevření výstavy, od 18.30 přednáška PhDr. Františka Šebka, ředitele Východočeského muzea v Pardubicích.
9.9. výstava otevřena 10:00-12.00 a 13.00-18.00, během odpoledne vystoupení šermířů a jiný kulturní program.
10.9. výstava otevřena 10.00-12.00 a 13.00-18.00.
11.9.-15.9. výstava otevřena 14.00-18.00.

Pro více informací se obracejte na Rechtorik.Martin@seznam.cz
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

v Muzeu města Brna začala výstava Sága rodu Přemyslovců.... více na www.spilberk.cz
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky

Lovci mamutů

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

S dětmi jsem byl na Lovcích mamutů v NM.
A mám dotaz. Bylo tam ukázkové video o zpracovávání kůží. Uváděli tam, že tenkrát masovou stranu škrábali po zaschnutí. Nevíte někdo proč? Za měkka je to přeci mnohem pohodlnější a účinější...
Pod videem byly podepsané týmy z Univerzit Hradec Králové a Olomouc. Docela by mně zajímalo, jak na to přišli...

Jinak samotná výstava MNĚ docela zklamala. Děti z ní sice byly nadšený, ale já jsem od toho čekal víc. Pro děti tam jsou dvě ohromné plochy s ukázkou, jak to vypadalo... ale kromě nich tam je pár vytrín s pazourkovými hroty a soškami, textové tabule a tři videa (jedno o výrobě modelu mamuta)...
Čekal jsem, že tam najdu víc info o tom, jak tenkrát vypadala evropa, výskyt zvěře, migrace lidí... A pro děti mi třeba chyběla hmatová část (repliky nástrojů, sošek zvířat, suroviny pro výrobu - pro ošahání...)...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by eye »

Domnívám se, že škrábání kůží za sucha u lovců mamutů moc nedává smysl. Většina kůží v ml. době kamenné se pravděpodobně škrábala za mokra, a to nejen rub, ale i líc. Jako škrabka se mohlo použít žebro ze zubra, nebo kost se skosenou hranou. Škrábání za sucha si u těchto pralidí nedovedu vůbec představit. Tato metoda je totiž technologicky náročnější. Například u SA indiánů ji používaly pouze některé kmeny, a to ještě v pozdější době. Mnoho severoamerických kmenů škrábání za sucha vůbec neznalo.
Docela by mě zajímalo, kde na to suché škrábání ti akademici přišli.
Jiskra

Post by Jiskra »

Regionální muzeum Mělník pořádá výstavu k 1000. výročí úmrtí kněžny Emmy
Program: http://www.muzeum-melnik.cz/uvod_soubory/Emma.rtf
http://www.muzeum-melnik.cz/

A program zní velmi zajímavě...
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Fajn, jenže nejde o výstavu ale konferenci, která se konala právě a jen včera...
Jiskra

Post by Jiskra »

To už tak bývá... Opisuju, opisuju a pro oči nevidím. Jistě, že to byla konference. Já jen tady přemýšlela, kam to napsat a prostě jsem opsala téma...
Václav
Nováček
Nováček
Posts: 38
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha / Hradec Králové

Post by Václav »

V Muzeu východních Čech v Hradci Králové začala výstava Chladná krása plátové zbroje. Na této výstavě je mimo jiné soustředěna většina z pozdně gotických součástí zbrojí z českých sbírek. Výstava potrvá do 18. března 2007. Za pozornost stojí i katalog vydaný k této příležitosti. Více na http://www.thecoldbeauty.com/
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

výstav o Přemyslovcích ( Sága) je na špilasu o měsíc prodloužena !!!!

http://www.spilberk.cz/?pg=zobraz&co=sa ... remyslovcu
nunc est bibendum
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

Tak to bude mit frenk radost.... Na cast svoji vybavy si pocka o mesic dyl nez mel v planu:))

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Ten naprosto hnusný "rytíř" v cimře s kostýmy je jeho? To snad ne?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No to si my holt na část svého vybavení budeme muset počkat taky :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

V sobotu jsme byli v Kolíně v muzeu... kromě stálé expozice tam mají pidivýstavu o českých vynálezcích...
Takovou výstavu jsem ještě neviděl... plně interaktivní... děcka při ní využili snad všechny smysly kromě chuti :-)
Krevní skupiny vysvětlené pomocí nástěného puzzle, lom světla pomocí akvárka, klínové písmo doplněné rycími tabulkami s plastelínou, model potrubní pošty vyrobený z husích krků (těch ze stavebnictví :-) ) a pumpiček, takže si člověk mohl posílat psaníčka zavřená v kindervejci... a další...
"Artefakty" tam sice neměli žádné, ale člověk si z toho (a hlavně děti) pamatuje mnohem víc...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése