Bezpečná munice na bitvách

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Bezpečná munice na bitvách

Post by Knecht »

Už se o tom někde debatovalo, ale ke konkrétnímu výsledku to tuším nevedlo. Jsou nějaké nápady ohledně munice do praků, resp. fustibalů pro naše bitvy? Rád bych slyšel zejména názory organizátorů, jelikož poslední slovo v této otázce mají stejně oni. Myslím, že nepoužívání praků nám raně středověké bitvy velice ochuzuje. Když mohlo dojít k domluvě ohledně bezpečných eurošípů, věřím, že se dokážeme dohodnout i na eurošutrech.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Osobně se mi jako munice zamlouvají zmuchlané naškrobené noviny.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

Ja jsem pro varene brambory
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Osobně by se mi nelíbily zbytky brambor třeba v kroužkovce....
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

Vis co s toho bude svinciku?
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

Je to ekologicky, ma to svou vahu a je to mekky.
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Pochybuji o tom, že by si všichni prakovníci po sobě naškrobený noviny posbírali...Brambory sežere divá zvěř a je to.
Lepší brambor v kroužkovce, než zasviněná louka novinama.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Já bych se klonil taky k těm bramborám, je to sice sajrajt, ale zase je to v podstatě bezpečný, rozloží se to dřív než ty naškrobený noviny, takže není potřeba to zase tak pracně uklízet. Na druhou stranu nevím jak by se mi líbila oflákaná věž vařenejma bramborama, zvlášť pokud jí jednou omažeme celou a nabílíme vápnem :wink:
User avatar
MadHamster
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Havířov
Contact:

Post by MadHamster »

Ty brambory nejsou špatný nápad, zajistilo by se tak aji něco k snědku na bojišti :mrgreen:

Jo a možná bych je upravil tak že bych dovnitř injekcí stříknul červené barvivo...mělo by to takový správný krvavý efekt :)
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno
Contact:

Post by Archimedes »

Zcela nezávisle jsme se teď o víkendu shodli v pár lidech, že předvařené brambory ve slupce jsou opravdu asi nejlepší řešení (jak tak koukám na časy příspěvků, tak jsme k tomu došli skoro i ve stejnou hodinu :badgrin: ) Mírně špinavá brambora vypadá za letu podobně jako šutr, má dostatečnou hmotnost a hustotu (moc lehké střelivo se z praku háže špatně) a pokud bude změkčená předvařením (zas ne moc), tak je dost pevná aby ji lidi cítili a dost měkká, aby nebyla vražedná - minimálně ne víc, než eurošíp. Je to snadno ekologicky odbouratelné, a i ze zbroje to po vysušení by to neměl být zas takový problém vydrbat, stejně jako bláto. Červená barva myslím není úplně vhodná, to by pak byla spousta krvácejících štítů :)

Mohli bychom to vyzkoušet na různých zbrojích napůl naostro na slunovratu v Modré, mimo program pro veřejnost.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

A proč ne šutrama? Střílelo by se v konkrétní okamžik ve scénáři, takže by se jedna strana kryla štíty. A dostat překvapivou bramborou do ksichtu při nekašírované střelbě je stejné jako pěstí a nadšený bych stejně nebyl...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To je pokus o humor? Připomíná mi to kašírovanou lukostřelbu kterou už jsme odbourali...
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno
Contact:

Post by Archimedes »

Kaine, že zrovna Ty jsi už zapomněl, že ani koza zasažená padančetem nepadá omráčená k zemi... :twisted: (přitom syrové jablko je tvrdší než vařená brambora). Přímý zásah do nechráněné části těla čímkoliv o nezanedbatelné hmotnosti není příjemný nikdy. Na loňském Wothanburgu jsem viděl, jak chlapík dostal z deseti metrů eurošípem mezi oči. Sesul se v šoku, pár minut nebyl ničeho schopen, ale jinak se mu nic hrozného nestalo. Podobně, dostat průměrnou bramborou do nosu taky nebude žádné terno, ale kdybychom měli odbourat všechny jauvajsové okamžiky, museli bychom bojovat pavími pery :)

Chomi a Trubadix říkali, se brambory do lidí se kdysi zkoušely na Libušíně a žádný průšvih nevznikl.

Klidně jako pokusného králíka na Modré obětuji sebe i svou drahocennou něžnou polovičku (ehm, tedy po jejím laskavém svolení :badgrin: ).
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Není to pokus o humor, podle mě by to za pokus stálo. Štít to neprorazí a byl by to i dobrý zvukový efekt.

Nu dobrá, já se obětuji jako ostrostřelec, už se potvrdilo, že se mezi kozy i do nich trefím...ehm...to zní krapet dvojsmyslně :-) A protože budou zbroje a štíty, mohli bychom zkusit i ty šutry do štítové hradby. Možná se ukáže, že to vypadá blbě, ale proč to nezkusit...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

Nekdo ti z poza stitove hradby nahodou vystrci hlavu a ty mu ji tim sutrem ustrelis to neni dobry napad a na bitvy uz vubec ne,nekoho tam vazne zranis nebo zabijes a bude pruser jako svina...
Post Reply