Zbroje starověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Tady je obrázek toho železnýho kyrysu z hrobu Filipa II

Image


A tady je oskenovaný originální text zabývající se tímto kyrysem...

Image

...a tady je pokračování

Image

Nechtělo se mi to přepisovat :-)
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Vypadá to, že to má vzadu nějaké pantíky a zdá se mik že to bylo odklápěcí dozadu, ale můžu se plést.....
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Taky to ve mne budí dojem že jsou to pantíky.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Já bych řekl, že je přidělaný napevno a nejspíš i pro to jsou tam ty pantíky na odklápění ramen, aby se to snáz oblékalo. Dokázal bych si nicméně představit, že je to vyrobené odděleně, ale i potom by to asi bylo spojeno napevno - koženými řemínky, šněrováním apod. A proto že by ten spoj byl uvnitř nenapadá mne moc smysl - před oblečením by se to stejně muselo spojit, jinak by jednak neměl ten spodní díl na čem viset a jednak by se to na těle šněrovalo dost obtížně.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Taky bych vsázel na to, že je to napevno.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jenže i klasické svalové krunýře jsou pevné a tuhé, neumožňují tenhle druh pohybu, přitom některé byly používané i na koni (římští důstojníci např.). Takže v tom bych asi neviděl velký problém, ostatně máme i mladší analogie ze středověku kde mají gotické plátové zbroje tuhle pasáž tuhou a kompaktní a nevadilo to.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Našel jsem několik dalších fotografií kyrysu Filipa II

Image


Image


Image


Tady je vitrína y celou výzbrojí Filipa II.

Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Nádhera :)
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Alexandr »

Salve! 8)
Hehehe, to je těžký, těch typologií je totiž víc a ani jedna z nich není zrovna to pravé ořechové... :)

Pokud chceš mít kompletní přehled, tak ti doporučuju sehnat následující publikace:

Robinson, H. R.: The Armour of Imperial Rome, London, 1975.

Bottini, A. - Egg, M. - Hase F.-W. von - Pflug, H. - Schaaff, U. - Schauer, P. - Waurick, G.: Antike Helme. Sammlung Lipperheide und andere Bestände des Antikenmuseums Berlin, Mainz, 1988. (tahle je fakt fantastická, a navíc se neomezuje jen na Řím, ale je tu i Řecko, Kelti a předřímská Itálie)

Waurick, G.: Die römischen Militärhelme von der Zeit der Republik bis ins 3. Jh. n. Chr. (dissertation), Mainz, 1976.

Klumbach, H.: Römische Helme aus Niedergermanien, Köln, 1974.

Klumbach, H.: Spätrömische Gardehelme, Munich, 1973.

Robinson je klasika, hlavně pro anglickou typologii, Bottini et al. a Wauricka mám a rozhodně můžu doporučit. Klumbacha neznám osobně, ale podle toho, co jsem četl by to měly být nejdůležitější práce o pozdně římských přilbách. Jsou i další knihy, které určitě budou užitečné, ale o nich nevím nic kromě toho, že jsou. Především je to:

Junkelmann, M.: Römische Helme (Sammlung Axel Guttmann), Mainz, 2000.

S pozdravem
Saša
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Alexandr »

Nazdar!
Všem zájemcům o římské přilby a jejich typologii s potěšením oznamuji, že Robinsonova (viz výše) kritéria pro klasifikaci jednotlivých přileb byla právě uveřejněna na Romanarmy.com jako doprovodný text k Roman Helmet Database na tomtéž webu.

S pozdravem
Saša
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Alexandr »

Ahoj Kamile,
koukám, že máš celkem štěstí :-) Tady nedávno vznikla časová přímka vývoje římských přileb s několika názornými ukázkami a především s použitím jak Robinsonovy tak kontinentální typologie římských přileb.
S pozdravem
Saša
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

K lepenym krunyrum...
Do starovekych zbroji vubec nevidim nicmene dle ceho soudite ze rameni platy byli pruzne a ohebne ?
Myslim ze by nebyl az tak velky problem vyrobit kompozit z klihu a toho lneneho platna ktery by byl pevny,z tohoto materialu zhotovit jednotlive dilce a pak pospojovat at uz nytky nebo remenim jako u bronzovych zbroji.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

A proč by měly být pružné? Dovedu si to představit snáze asi jako tuhé - asi jako mám pevné kovové ramenní pláty u římského thoraxu.
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

No jasne,presne tak nejak si to take predstavuji,ale v uvodu tohoto tematu je diskuse takova ze jsem pochopil ze se snazi rekonstruovat zbroj pruznou(alespon rameni platy). I na tom vyobrazeni to tak vtrochu vypada ,ze bojovnik si obleka zbroj s pruznymi rameny ktere ohne a prichyti na prsou.
Ale ja myslim ze v pripade ze si vyrobime treba drevenou formu/kopyto na kterou pak postupne vrstvime lnene platno ktere klizime k sobe vznikne tak super lehky a super pevny matros ktery ma presny tvar formy,takovym zpusobem lze dosahnout takrka libovolnych tvaru...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Já myslím že nějaká část pružnosti tomu zůstane - podobně jako u laminátu, ale nedá se od toho čekat pružnost plastu nebo gumy.
Post Reply