2.ročník srazu LH

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

Kain: nevidim problem v tom ze by na svou dobu nebyli v RS dobre vybaveni, ale pokud sme videli v ty bedne oba totez, tak tam meli x druhu seker, jedna na tohle, jina na tohle.... proste sama specialka... a tam se to myslim srovnat fakt neda..
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Ale tady taky - podívej se do debaty o zbráních RS. Je tam širočina s jednou rovnou stranou, ta je tuším ideální na malé odvětvování, rovnání a odkorňování, úzké k ke štípání špalků, širočiny malé zcela rovné tesařské, pak ta 20cm širočina...

A každý trapper ti řekne, že v podstatě stačí jedna pořádná sekera na postavení srubu i oholení:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

ok, mas pravdu
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Snad jen že s profi výkonnou motorovkou budu vždycky rychlejší než kdokoli s tou sekerou, to je realita. Ono i motorových pil existuje celá řada - je rozdíl pokud něco řežete zahradní hobby pilou nebo velkou a výkonnou dřevorubeckou profi mašinou. Taky se toho s pilou dá hodně udělat - dá se s tím defakto dlabat, dají se s tím pokud to člověk umí dělat i poměrně dost složité sochy u kterých bych nevěřil na první pohled že je to dělané motorem. Takže nemá smysl si nalhávat že se ten vývoj nikam nepohnul a srovnávat nesrovnatelné. Problém ej spíš někde jinde - já tu kládu výkonnou motorovkou nakrátím sice rychleji než sekerou, ale strávím pak často mnohem víc času nepoměrně blbější prací při maskování toho řezu otesáváním sekerou. Takže to pak není o tom že bychom byli horší, ale o tom že děláme sice modernější a výkonnější technologií ale (z pohledu historické technologie našich předků) spoustu naprosto zbytečné práce navíc.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Joe: prima, děkuju.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by awe »

rab wrote:To teda čumim - tak na jednu stranu máš do detailu propracovaný kostým, vybavení, a na druhou to všechno prezentuješ v prostředí, které je ahistorické :| Není v tom rozpor? A není to pak oblbování veřejnosti, která tak získává falešné představy o téhle době?
Na Beaveru jsem byl 2x v životě a nejsem si zcela jist jak to je (kdyžtak to někdo upravte na pravou míru), ale mám takový pocit, že zrovna Fort Beaver není určen k nějaké prezentaci pro veřejnost, ale primárně si ho lidi postavili sami pro sebe.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Aha, takže akce tam nejsou pro veřejnost?
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by awe »

rab wrote:Aha, takže akce tam nejsou pro veřejnost?
tak na to bude muset odpovědět někdo kompetentnější... :?
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Omluvte můj asi hloupý dotaz, ale používali SA indiáni nějakou "zbroj", tedy něco, čím se chránili v boji? Třeba něco z kůže, parohů, kovu, co já vím:-) Nikdy jsem o ničem takovém neslyšel...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by awe »

Používali - samozřejmě se to podle doby a oblasti dost lišilo. Na Pláních se dělaly štíty ze surové kůže. V takové té vrcholné době prérijní kultury byly kulaté, tak 40cm v průměru. Podle maleb z dávných dob lze ale usuzovat, že bývaly větší, aby poskytly dostatečnou ochranu celého těla pěšího člověka. Co se týče pevnosti, tak prostřelit ho šípem, je téměř nemožné.

V lesích se před změnou taktiky související s příchodem pušek (do 17.stol.) používalo už téměř brnění, včetně helmy, vyráběné ze surové kůže, kůry a párkrát jsem na obrázku viděl i cosi z prutů. Proti šípům to nebyla dokonalá ochrana, ale z jinak smrtelného zásahu se díky ní stávala pouze povrchová zranění. To dávalo třeba Irokézům při útocích dostatek sebevědomí k tomu, aby prošli deštěm šípů a zblízka nepřátele, kteří neutekli, pobili palicemi....

Na severozápadním pobřeží se používalo brnění z dřevěných destiček.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Děkuji, to je přesně to, co jsem chtěl vědět...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

awe wrote: Na Beaveru jsem byl 2x v životě a nejsem si zcela jist jak to je (kdyžtak to někdo upravte na pravou míru), ale mám takový pocit, že zrovna Fort Beaver není určen k nějaké prezentaci pro veřejnost, ale primárně si ho lidi postavili sami pro sebe.
Je třeba rozlišovat mezi Beaver City a Fort Beaverem. Na BC se občas (asi tak 2-3 x ročně) něco pro veřejnost dělá. Otázkou ale je, dá-li se to vlastně veřejností nezvat, protože vesměs jde o akce zase jen pro zvané. Prostě třeba koňáci si tam dělají závod, ale je to zase jen jejich paretní akce pro ně a jejich přátelé. Na takové akci se náhodní kolemjdoucí nevyjazují, ale také se nezvou. Čili hovořit o tom jako o věřejné akci docela váhám. Jak říkám, veřejné je to v tom slova smyslu, že civili nevyhazují. U ostatních akcí a těch je absolutní většina platí, že to je jen pro zvané. Přesněji, má tam přístup jen člen WI-CZ a také členi a jejich přátelé z tzv. sřátelených spolků. Podmínkou je, cituji "oblečení a vybavení dle zaměření"!
Jiná věc je FB. To je jen pro naší (TC) potřebu a s komercí se nepočítá vůbec. Přesněji, doposavad tam nic takového nebylo.
Lépe to pochopíte, když budete vědět, že Beaver City byl původní název dnešního Western City "Šiklův mlýn". Ten postavili faktycky členi WCC. No a protože je štvali zástupy čumilů, tak vzniklo toto jen pro potřeby hobbystů. Čili cílem je spíš ten život než divadelní představení či experimentální archeologe. (Nic proti tomu!!!)
Joe M.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Jo a ještě k té polenice o lepence. Uvědomte si, že to je teprve ve výstavbě! Vesměs se počítá s tím, že ty střechy budou mít šíndele či jinou podobnou krytinu. Mohl bych se tu ohánět tím, že to v té době bylo již možné, ale ani nám se to takhle prostě nelíbí, a pravda je ta, že jde o provizorium aby nám to prostě neshnilo.
Stou propadlou střechou jsem chtěl říct prostý poznatek. Že né vždy je žádoucí a rozumné být 100% LH :? Časem, jako my zjistíte (osobně si myslím, že už jste zjistili), že teorie a praxe je rozdíl, a pokud to ohrožuje zdravý či dokonce život, tak se musí věc prostě nějak obejít. Čili pokud to je možné, tak vždy je lepší použít starou technologii. No a když to nejde, tak se to musí udělat tak, aby to mělo pokud možno stejné vlastnosti a hlavně aby to sprostě nebylo poznat, že to je či má moderní prvek. Právě ta střecha byla správně dobová, a ještě teď se zapotím, když si uvědomím, že jsem málem skončil v krimu, protože pár dní před tím tam chrnělo asi 10 lidí i s dětmi :shock: Ono to toiš vypadalo že to je OK. Čili vůbec jsme netušili, že to je tak nahnilé. Držel to celé jeden klacek. Teď jsme tam dali prkna, na ty ipu a na ní ještě pro sychr ten vlnitý betonový hajz, a na to teprve drny - čili vidět to není :wink: a vypadá to stejně jako před tím.
Joe M.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

Joe wrote: - čili vidět to není :wink: a vypadá to stejně jako před tím.
Ze zadní strany toho srubu to vidět je. Image
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Už ne - na tom srazu to nebyl ještě hotové. Dodělali to před 14 dny.
Joe M.