Tašky, brašny, váčky, pytle a pod.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Spící Medvěd »

Raiden wrote:Rabi: to je zajímací, bylo by foto?

Já takhle občas vídal trampy, co si udělali jakoby krosnu z klacků a na tom nosili velkou polní vz.85 (protože u originálu se popruhy dost zařezávaj). Dovedu si představit, že by tam místo toho báglu byl třeba obyčejnej pytel nebo nějaká nůše.
V naší době je krosna celkem běžná záležitost. Až si dorazíš pro křesání mohu ukázat.
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

Tohle je sice z 1.pol. 15. stol (Wagner), ale docela by mě zajímalo, nakolik se takovýhle drobnosti jako žebradla, košíky, nůše apod. během času vyvíjely. Pokud si to vidláci dělali svépomocí, nepředpokládám moc velkou invenci - když to bylo dobrý pro naše otce, je to dobrý i pro nás... Ale to je jenom moje ničím nepodložená úvaha.

Image
Viktorie
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Viktorie »

V jednom díle Dragonů je dlouhý článek věnovaný zavazadlům, je to zaměřené převážně ovšem pozdní středověk.
V každém případě je tam obrázek jednoho "batohu", drahý Melkele, ráda ti jeho repliku ukážu :-)
Viktorie
Volkolak

Post by Volkolak »

Zajímavé...
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Viktorie wrote:V jednom díle Dragonů je dlouhý článek věnovaný zavazadlům, je to zaměřené převážně ovšem pozdní středověk.
V každém případě je tam obrázek jednoho "batohu", drahý Melkele, ráda ti jeho repliku ukážu :-)
To bys byla velmi láskyplná, vidlačko moje esenciální :mrgreen: Nejstarší bato, co jsem kdy viděl, byla drátenická krosnička:-)
Arannka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 113
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Arannka »

http://www.companie-of-st-george.ch/dragon-11.pdf
...v některém z dalších vydání byly tuším taky povozy.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Moc pěkné, škoda že z RS nemáme tolik praktických výjevů.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Spící Medvěd wrote:Náhodou, víš jaká je to paráda, když se v Práglu na hlaváku objeví takový skot v plné polní ala 18 st. :twisted:
No to je skutečně paráda, obzvláště když se vezme v úvahu, že se tady v 18. století Skoti běžně potulovali... Nebo jsi snad myslel skot skutečně s malým "s"? To by potom mohlo být - Karlák, čili kdysi Dobytčí trh, není daleko...
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Sidney - nemáš rozměry té vikingské krosny? Asi začínám přemítat nad jedním "importovaným" doplňkem ke svému vybavení...

Rab: ono já ve slovanském (v našem 21.století a ve vlaku) taky jistě působím jako pěst na oko. To mě ale nedonutí jezdit v riflích na akci a tahat další kila věcí.
rabi
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 371
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Těšín

Post by rabi »

No ten vikingský batoh je velice pěkný, akorát mi ty popruhy připadnou nějaké úzké, aby se v něm dal nosit těžší náklad a ramena netrpěla. No a pokud pršelo, tak mu mohlo natéci dovnitř, víko nevíko.


Jezdíval jsem taky coby prospektor a majitel palírny s kamarády na zlatou horečku a tahali jsme truhlici, proutěný koš a dřevěnou bednu plnou vlastní originální whisky a to ještě mezi náma byl pastor. Ve vlaku bylo veselo a nejlepší bylo, když jsme nakonec se sešli s dalšíma a obsadili celý jeden vagon v motoráku :lol: Takže taková ozbrojená družina na výpravě, může být pěkná zábava. Hlavně nepít vodu z pisoáru a nerubat sekerami po autech :lol:
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Já civil nosím, jednak je to méně provokativní, jednak mám v rezervě jedno suché a čisté oblečení na cestu:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

rab wrote:No to je skutečně paráda, obzvláště když se vezme v úvahu, že se tady v 18. století Skoti běžně potulovali...
No běžně asi ne, ale a priori bych to za nemožný nepovažoval. Vzhledem k tomu, že v rak. armádě za Marie Terezie sloužili naverbovaní chasníci doživotně a tudíž časem nastal nedostatek rekrutů, bylo dovoleno naverbovat kohokoliv i v okolních zemích, s vyjímku Francouzů. Takže Skoty rovněž. Ovšem je otázka, kolik z nich si podrželo své tradiční odění... :mrgreen:
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

Spící Medvěd wrote:V naší době je krosna celkem běžná záležitost. Až si dorazíš pro křesání mohu ukázat.
Budu potěšen!
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Spící Medvěd »

rab wrote:
Spící Medvěd wrote:Náhodou, víš jaká je to paráda, když se v Práglu na hlaváku objeví takový skot v plné polní ala 18 st. :twisted:
No to je skutečně paráda, obzvláště když se vezme v úvahu, že se tady v 18. století Skoti běžně potulovali... Nebo jsi snad myslel skot skutečně s malým "s"? To by potom mohlo být - Karlák, čili kdysi Dobytčí trh, není daleko...
Víš , byla to pouze obecná reakce na ježdění vlakem ve stylovém oblečení a s vybavením. O Tvé averzi vůdči tomu, co děláme jako stylovku vím :wink:
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Jednou jsem Skota v plné polní ve vlaku viděl, a musím říci, že to měl opravdu pěkné. A dokonce neměl kilt, ale hezké kostkovanmé pumpky .-)