Štíty

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Já jsem štít před potažením surovkou olejoval aby vlhkost z kůže nešla do dřeva a to se nezkroutilo. Výsledek byl výborný.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Já jsem dřevěný štít před potahováním neolejoval a taky v pohodě, ale dřevo bylo relativně silné. Spíš bych potřeboval naimpregnovat tu kůži, aby ve vlhkém počasí neměkla.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

no já ho ze stejného důvodu voskoval. vzhledem k předpokládanému poměru cena olej vs. vosk mi vosk přišel mnohem pravděpodobnější.
jinak mazat tukem - ten byl asi ze všeho "nejlevnější".

každopádně díky za tip.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Ohledně velikosti štítu - většina autorů se shoduje na průměr až 100 cm, s čímž souhlasím. Nejsem si jistý, taky překlad může být odlišný, arabština je vtomto ohledu docela záludná, ale mám pocit , že u Ibn Jakúba se v souvislosti se štíty nemluví o tlustých, ale nekvalitních, to zkusím ještě ověřit. Možná jsem to přehlíd, ale uvítal bych možná i váhy štítů, alespoň u toho cos dělal Pampalily. Taky by možná neuškodily odkazy na jiné stránky ohledně výroby štítů resp.jejich použití, nějaké jsem už viděl, byly dost dobré, ale nevím jestli je najdu.
Ohledně barvení - nebylo by od věci zkusit křídový podklad, je to sice analogie z 15.st u pavéz, ale nepodceňoval bych v tomto ohledu předky z RS.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ohledně Jakoba - dostalo se ke mne více různých překladů a narazil jsem tak na obě verze - jak na štíty "tlusté" tak na štíty "nekvalitní", ale protože bohužel nemám k dispozici původní text rukopisu nemám ani možnost si opatřit pořádný překlad. Takže i mně by tohle dost zajímalo.

Jinak jsem ocenil výhodu souběžného překladu z latiny, kdy mám možnost si některé texty v překladu ověřovat v originále, pochopitelně se slovníkem "v ruce". Ale spousta citací které vypadaly z mého pohledu nadějně, dokazující existenci toho nebo onoho se pak ukáže být spíš věcí překladu, který umožňuje více různých interpretací. Kupříkladu prakticky nelze rozlišit v pramenech klobouk od čepice apod. Ale to je off topic...
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Váha - mne mrzí že nevím váhu pře opracováním, při samé nedočkavosti mi to nedošlo :c(

Ovšem dám si práci a zpočítám jednotlivé váhy co nejvíce blízké realitě.

Velikost upravím.

Odkazy rád uvedu - křídování by chtělo rozvést. Docela mne to zajímá i kvůli křídování pergamenu na psaní.

Rád bych to pojal co nejkoplexněji - pro blaho rozšiřování vědomostí a znalostí.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Mne silně překvapil rozdíl doslovného a původního překladu Ibn Rusty - docela jiné informace :-(
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

A to ještě když uvážíš, že to není doslovný překlad originálu, ale přepisu originálu, ne-li přepisu přepisu... 8)
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Durunix, buď jsi na drogách ty, nebo já, ale můžeš mi, prosím, zopakovat otázku (otázky) jinými slovy? :shock:

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Ad poměr - běž do sekce starověk:-)
Ad japonský lak - nesmysl
Ad ztěžknutí - namastit jako jakoukoliv jinou součást výstroje, nejlépe asi sádlem. Nenechávat na dešti.
Ad jasan - šly by.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Opoč
Nováček
Nováček
Posts: 40
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Uh.Hradiště

Post by Opoč »

ahoj,potřebuju poradit,z jakého dřeva ďělat žebra na mandlák.Ty moje mě doma zhruba po měsíci obě praskly díky sesychání kůže.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Chce to natahovat surovku která není mokrá jak hadr, ale až trochu oschne. Pokud není dřevo prožrané, nebo vyloženě špatné, tak to vydrží.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Mandli jsem ještě nedělal, ale na plochý oválný jsem dal žebra z jasanu, uprostřed silnější a stažená pořízem ke koncům a v pohodě drží.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Opoc: Já nemám na štítu žebra žádná - dělal jsem ho tak pro to že na doložených výjevech ani třeba na Seedorfském štítu žádná žebra nejsou. Přesto štít vydržel a neprasknul. Jistě, trochu víc pracuje, když tam ta žebra nejsou, ale probém proč ti to roztrhalo štít není v žebrech - dej si tam klidně ocelová ale, děláš zjevně něco blbě - především máčení kůže. Nám se po opakovaném zkoušení u té klasické surovky z NOBYKa osvědčilo máčet maximálně pár hodin - kolem 4 hodin. Ostatně všechno to je myslím v článku o potahování štítu tady na LH nebo na Curii.

Tady je můj štít - tady zatím bez řemene k zavěšení na krk:

Image
Opoč
Nováček
Nováček
Posts: 40
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Uh.Hradiště

Post by Opoč »

Dík.Tak je vytluču a nechám to bez nich : ) Tvar se prakticky nezměnil a drží . Surovku sem namáčel cca 3 hodiny,tak nevim (možná sem to při potahování moc napnul )Dík za foto