Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Klíh vám chlapci smrdí, protože ho neumíte uvařit....
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Včera jsem o tom psal někde ve Vrcholném středověku - dobře umýt a natřít olivovým olejem. Ale trochu pachuti to stejně časem chytí.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Dřevo stačí pořádně umývat, a nenechávat v žádném jídle zbytečně dlouho. Nějakou pachuť ale prostě chytí. Jinak se používá lnění či jiý rostlinný olej, nebo můžete lžíci vyvařit ve vosku či oleji - dle libosti. Ale pro takový spotřebák, jako je lžíce, to považuji za zbytečné.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Rozehřeješ vosk, prskneš do toho dřevo, a jak přestane bublat, vytáhneš a vyleštíš :-)
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Není, naopak, pokud to pak nepřejedeš ještě jednou voskem, horké dřevo po vytažení "vyschne" a vosk na něm vidět není.
Průser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 218
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Královské město Velvary

Post by Průser »

JJ rozhodně doporučuju použít vosk já to namočil do oleje a mastí to už třetí sezónu......
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Provrtat a vydlabat náustek. Zahloubení náustku/nátrubku doporučuji tak 1 cm. Pokud máš malý roh tak musíš nátrubek vyrobit - asi z bronzu...

Chystám článek na toto téma, ale ještě mi chybí jedna věc a ne mám čas ji dodělat. Takže asi až v zimě.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Kámoš mi věnoval na materiál roh, který mu netroubil - byl vlastně jen uříznutý, bez rozlišení nátrubku, ale nakonec se i na něj dá troubit. Koneckonců, troubit se dá i na novodurovou trubku.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Troubit se dá na cokoli což demonstruji troubením na roličku od hajzlpapíru nebo masážní váleček :badgrin: Přesněji na cokoli asi ne - musí to mít aspoň trochu vhodnou díru a aspoň trochu vhodnou stěnu. Na nátrubku až tak moc nezáleží pokud na to člověk nechce vysloveně hrát ale jen vyluzovat nějaký tón.
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

narcisticky upozornuji na svuj clanek k tematu :)
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Už jsem četl, líbí se mi to, zase mi to připomělo jak moc mně štve, že jsem přišel o dílnu :(
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Moc dobrý článek, po dočtení jsem dostal chuť si jej vyrobit, už zase...než jsem si připomenul prostý fakt, že ho ale vůbec na nic nepotřebuju. Leda bych na něj hrál...ale povedl se:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

vyrob ho a prodej... trh hybe s cenou... a to je pro kupujici dobre ;-)
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Moc pěkný článek, připomíná mi to že mám CD z http://www.arkeodok.com/ které se jmenuje Viking Combs, kdyby jste někdo chtěli kopii tak se ozvěte, nějak se dohodneme...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

inspirace pro ty, kdo už mají koníky. Nález z Brna, evidentně severský motiv. Datace široká-doba mladohradištní(950-1200).Délka 9,6 cm.

Image