keramika

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

keramika

Post by abaddon »

J_kay se ptala na livinghistory foru a ja to pri presunu sem nechtene smazal, tak aspon takto:
Ahojky, mela bych jeden dotaz.
Yacala jsem delat keramiku prazskeho typu. Hrnce se mi celkem dari, ale chtela bzch to delat dobove. Ma prvni hlina byla kupovana, tocirenska. Ale s pribyvajicimi hrnci investice do ni roste. Nasla jsem relativne dobre naleziste jilu, ale moc se s tim neda pracovat. Co tedy s jilem? V jedne knize jsem sice nasla postup ale zda se mi moc dlouhy. Trva priblizne dva mesice. Doufam, ze se nejaka dobra rada najde. Dik
luinien
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 202
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov/Olomouc/archeoskanzen Modrá

Post by luinien »

Mamka jednu dobu mela na keramiku zivnostak a pamatuju si, ze jsme meli na dvore detskou vanicku, ve ktere se plavila hlina na keramiku, ale jak to presne bylo bych se musela doptat, predpokladam, ze postup nebude nejrychlejsi.
luinien
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 202
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov/Olomouc/archeoskanzen Modrá

Post by luinien »

Tak jinak, abych nepodávala mystifikace. Jsou místa, kde se dá hlína nakopat a je tam už přeplavená přírodně, třeba v Pozdišovcích se dá nakopaná hlína po přepracování vrznout rovnou na kruh.
O plavení mamka vzkazuje, že než to popisovat, je asi lepší si půjčit nějakou knížku třeba zkusit "Knihu o technikách keramiky" od Pravoslava Rady, což není kniha nejnovější, ale aspoň u nás bývá k dostání minimálně v čítárně, a v té si to nastudovat.
Nicméně, kdybys to chtěla zkoušet, je dobré nakopanou hlínu napřed usušit a rozmočit usušenou, stejně jako třeba na šlikr. Jinak by se rozmáčela zbytečně dlouho. Rozmočená se pak cedí přes síto a nechává proschnout na látce nebo něčem takovém. Z toho ji uklidíš, když má dobrou vlhkost na modelování a práci vůbec.
O moc víc toho asi teď dohromady nedám. Prozatím přeju hodně štěstí s dalším hledáním, docela by mě pak zajímal výsledek.