Johanite 1275-1340

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Post Reply
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

A propos...Libusin se nam kvapem blizi...s kym mohu pocitat z naseho radu ze se uvidim? Nejde mi o to kolik lidi pujde s krizem i do bitvy. Zajima mne ted jen to, kdo z lidi, kteri chteji delat v budoucnu Johanity prijede na Libusin at uz tam pujdou pod jakoukoli zastavou.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

tak jsme poprve vyrazily na akci seli jsme se 3 :) a musim rict ze to bylo super. Jen budeme muset zapracovat na zboznosti ;) jako marsalek s korouhvi.
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

melandr wrote:tak jsme poprve vyrazily na akci seli jsme se 3 :) a musim rict ze to bylo super. Jen budeme muset zapracovat na zboznosti ;) jako marsalek s korouhvi.
Budeme muset zapracovat na vsem. :wink:
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Na Libusine se nas Johanitu seslo celkem...e...tri. :wink:
Ale podle poslednich zprav by nas pocet mel mozna brzy dosahnout cisla 13-14. Coz si myslim, ze je uz velmi solidni zakladna. Davam dohromady prvni nastin jakych si stanov.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

Jachym Hrabec wrote:Na Libusine se nas Johanitu seslo celkem...e...tri. :wink:
Ale podle poslednich zprav by nas pocet mel mozna brzy dosahnout cisla 13-14. Coz si myslim, ze je uz velmi solidni zakladna. Davam dohromady prvni nastin jakych si stanov.
stanovy neee :roll: i kdyz zalezi co tam vsechno bude pokud to co jsem cetl tak docela v pohode ;)
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

CELIBÁT! :twisted: Pánové :)
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Nojo...oni si celibat muzou dovolit, kdyz jezdi dva kluci za sebou na jednom koni. :twisted:
Kdo ma narozeniny...hosi? Nebude to nakonec ten konicek? :twisted:
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

melandr wrote:
stanovy neee :roll: i kdyz zalezi co tam vsechno bude pokud to co jsem cetl tak docela v pohode ;)
Stanovy samozrejme ano. Pokud to ma mit nejakou uroven, tak to taky musi mit nejaky rad. A ten rad jsou v nasem pripade buh...a ja. :biggrin: :biggrin: :biggrin:
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

tak zas po dlouhe dobe nejaky dotaz cetl jsem si pojednani na strankach http://www.dvur.radekpl.net/ pojednani o johanitech abych vlastne vedel co jsem to zac . Chtel bych si vytvorit imaginarn postavu jez budu predstavovat abych mohl dobre sestrojit vystroj a vybavu . Z johanitskeho radu me zaujalo toto .

# Třetí stav tvoří skuteční laici, kteří neskládají profesní ani obedienční sliby, nejsou nuceni žít celibatérně, ale jsou povinni plnit řádové úkoly a vést příkladná křesťanský život. Dělí se na 6 kategorií :

1. čestní a devoční rytíři, dámy, tj. čestní rytíři a dámy za oddanost (nutný šlechtický původ)
2. konventuální kaplani ad honorem, tj. čestní kaplani (jsou přijati k řádu a nežijí v konventu)
3. graciální a devoční rytíři (dámy), tedy rytíři a dámy z milosti (uchazeči, kteří mají pouze 8 šlechtických předků)
4. magistrální kaplani (diecézní kněží přidružení k řádu, aby vypomáhali při výkonu duchovní služby)
5. magistrální rytíři a dámy, tj. z milosti (šlechtici, kteří nemohou doložit požadovaný vývod předků pro vyšší řádový stupeň nebo členové občanského původu vynikajícího společenského postavení)
6. devoční donáti (plnoprávní členové řádu, kteří vytvářejí pokračování dřívější kategorie sloužících nebo pomocných bratrů a sester)


a to hlavne skupina 1. co si pod tim mam predstavit v bitve? bude takovyto johanistsky rytir take dodrzovat prisne stanovy chudoby ? a kolik se jich eventuelne mohlo v johanitske armade vyskytnout?
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

melandr wrote:tak zas po dlouhe dobe nejaky dotaz cetl jsem si pojednani na strankach http://www.dvur.radekpl.net/ pojednani o johanitech abych vlastne vedel co jsem to zac . Chtel bych si vytvorit imaginarn postavu jez budu predstavovat abych mohl dobre sestrojit vystroj a vybavu . Z johanitskeho radu me zaujalo toto .

# Třetí stav tvoří skuteční laici, kteří neskládají profesní ani obedienční sliby, nejsou nuceni žít celibatérně, ale jsou povinni plnit řádové úkoly a vést příkladná křesťanský život. Dělí se na 6 kategorií :

1. čestní a devoční rytíři, dámy, tj. čestní rytíři a dámy za oddanost (nutný šlechtický původ)
2. konventuální kaplani ad honorem, tj. čestní kaplani (jsou přijati k řádu a nežijí v konventu)
3. graciální a devoční rytíři (dámy), tedy rytíři a dámy z milosti (uchazeči, kteří mají pouze 8 šlechtických předků)
4. magistrální kaplani (diecézní kněží přidružení k řádu, aby vypomáhali při výkonu duchovní služby)
5. magistrální rytíři a dámy, tj. z milosti (šlechtici, kteří nemohou doložit požadovaný vývod předků pro vyšší řádový stupeň nebo členové občanského původu vynikajícího společenského postavení)
6. devoční donáti (plnoprávní členové řádu, kteří vytvářejí pokračování dřívější kategorie sloužících nebo pomocných bratrů a sester)


a to hlavne skupina 1. co si pod tim mam predstavit v bitve? bude takovyto johanistsky rytir take dodrzovat prisne stanovy chudoby ? a kolik se jich eventuelne mohlo v johanitske armade vyskytnout?
No za prve se tim zatim netrap a poctive studuj co ti o Johanitech prijde pod ruku. :wink: Vsechno bude ve stanovach vysvetleno a podle nich si budes moci i definitivne vybrat svoji roli a poridit odpovidaji vyzbroj a vystroj.

A za druhe ten vycet co jsi zde uvedl je vycet LAICKYCH bratri, nebo vazalu radu. Sam jsi to v uvodu napsal. Tzn. ze tito prislusnici nebyli jaksi plnohodnotnymi cleny radu. Dnes bych to v nekterych pripadech prirovnal asi k necem takovemu, jako jsou treba cestne doktoraty. V tom jinem pripade, ze jsou nuceni plnit radove povinnosti se zrejme mysli to, ze nekteri z nich mohli mit vuci radu manskou povinnost. Stejne jako slechtic vuci svemu panovnikovi. Byli to vlastne svetsti rytiri, zemane ci vladykove, ale byli to lenici Johanitskeho radu. Z toho pro ne pochopitelne plynuly jiste povinnosti, ale v zadnem pripade se to neda srovnavat s povinnostmi radove rytire, ktery slozil Velke sliby a je plnohodnotnym prislusnikem radu. Rovnez manska povinnost vuci radu se na jejich vzezreni zrejme vubec nijak neprojevovala. Proste zadne pojitko s Johanity.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Bratri, na Koline se vyskytla jednotka Templaru citajici cca deset lidi. Pul na pul rytiri a servante. Kdoz jste tam byli, videli jste. V prestrojeni za naivniho civilistu jsem z nich vytahl nejake podrobnosti. :wink: Je to parta kluku odnekud ze severu cech, kteri se domluvili jen mezi sebou a udelali si templare kolem roku 1250. Na rozdil od nas ale nemaji organizovanejsi ambice.
Proc to ale pisi...Mozna ze po administrativni strance jsme mnohem dal my, dokoncuje se ctvrta verze stanov, ale po realizacni strance jsou mnohem dal oni. Kompletni vybaveni na vcelku slusne urovni. Tak jsem jen chtel pripomenout bratrum, ze co se vyzbroje a vystroje tyce, mohou se vesele na obdobi 1270-1350 vybavovat podle libosti a financnich moznosti. V tomto smeru je toho ve stanovach minimum. S cim bych pockal na stanovy jsou zalezitosti tykajici se uniformovanych casti vystroje. V tom bychom meli byt stejni.
Mam na mysli hlavne ty vase zname a kamarady (o kterych jste avizovali ze maji zajem se ucastnit naseho spolecneho projektu), kteri nemaji pristup na internet, nesleduji deni kolem vyvoje naseho radu pravidelne a maji treba pocit, ze to cele jaksi usnulo. Neusnulo, pracujeme na tom. Informujte prosim tyto sve kamarady o veskerem vyvoji. Dohlizejte nad jejich porizovani spravne vystroje a vyzbroje.
Doufam, ze uz nebude dlouho trvat a ty templare si na nejakem spolecnem cviceni podame. :biggrin:
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

hmm :) by me zajimalo na jake akci se sejdeme jako RAD :) nejake napady kde bysme mohli takovyto sraz uskutecnit?
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

radar wrote:
melandr wrote:hmm :) by me zajimalo na jake akci se sejdeme jako RAD :) nejake napady kde bysme mohli takovyto sraz uskutecnit?
jarni dohalice - bude bitva u sudomere a tam johanity potrebuji jako sul. Uz jsem s trenerem neco resil. Takze mame asi rok na cviceni, vybavovani, trenvani, abyshom pak slavnostne dostali pres drzku:o)))
Nerad to rikam, ale v husitskych valkach u mne nastava konflikt zajmu. Jsem patriot a tak jdu vzdy pod kalichem. :wink: Ale vzhledem k tomu, ze rok 1420 je doba, do ktere nase Johanity nesmerujeme, nevidim v tom zase az takovy problem. :wink: No ja doufam, ze se na nejake akci letos jeste sejdemem ve vetsim poctu nez jen tri. Treba Hruba skala je idealni prilezitost. Ale je pravda, ze pokud to budeme chtit frekventovaneji, nezbude nam casem zrejme nic jineho, nez si ty akce situovane do let 1270-1350 delat sami. Coz je mimochodem i duvod, proc si beru kontakty na lidi, (viz oni templari), kteri by nam na takove akce mohli jezdit. Moc akci z techto let se u nas neporada.
Ale bylo by pochopitelne velmi zahodno, abychom se vsichni kdo jsem se do toho zatim alespon trochu namocili jeste letos na nejake akci sesli. Nerikam, ze nutne musime jeste letos nekde vystupovat jako Johanitska jednotka. To ne. Dokonce ani lide nemusi prijet na akci na celou dobu a s kostymem. Ale jde o to se alespon jednou letos sejit v plnem poctu. Myslim, ze psychologicky ucinek takove schuzky nebude zanedbatelny a alespon vsichni pochopi, ze to myslime skutecne vazne. Proste udelat takovou "valnou hromadu" :wink: . Minimalne na nich lidi seznamit s vyvojem a situaci a rozdat stanovy, ktere se doufam jiz finalizuji. :wink: Z nasich clenu z Korouhve jsem kuprikladu v kontaktu s radarem a s Marsalkem. Ale to je vse. A jelikoz vim, ze zajem o nas mel i Amat a radarova kamaradka, tak by mne zajimalo, jak to vypada s nimi.
Jsem realista a proto mne ani nenapadlo, ze jeste letos bude nekam jezdit byt i jen deset helmic pod johanitskym krizem. Vse chce svuj cas, to je pochopitelny. Ale samo se jeste nic neudelalo. :wink:
Takze dominus vobiscu fraters a zacnete premyslet o nasi prvni "valne hromade".
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

to ja zastavam spise prakticke metody rokovani prenecham staresinum a pujdu "prolevat krev" ve jmenu radu :lol: ale fakt vim ze se nesejdeme brzy ( hruba skala je snad pocatek 15 . ) ale meli bysme se trochu poznat a od nejakeho rozumejsiho poctu lidi trenovat nejakou souhru v boji ...
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Souhru v boji samozrejme budeme trenovat. Ale vsechno postupne!!! Nemuzeme zacinat od prostredka. Nemuzes chtit rovnou behat, kdyz jeste neumime ani chodit.
Takze nekterym nejmenovanym clenum...ze Melandr, :wink: radim trochu zklidnit hormon a misto bezbrehe touhy sermovat, sermovat, sermovat zatim smerovat elan trochu jinym smerem a to sice na porizovani vystroje a vybavy ale hlavne! na studovani literaturu o radu samotnem. Rekl bych, ze v tomto smeru je porad co zlepsovat.
Last edited by Heinrich von Rheinhausen on Tue 23. May, 2006 15:06, edited 1 time in total.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
Post Reply