Strelny Prach

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Strelny Prach

Post by melandr »

Zdravim vsechny lidi dobre vule. Moc se mi zacali libit palne zbrane . Ale slysel jsem ze sira obsazena ve strelnem prachu skodi ocim a sliznici . Nevite jestli moderni strelne prachy obsahuji siru ? ci jak se tomuhle problemu vyhnout ?
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Re: Strelny Prach

Post by Spící Medvěd »

melandr wrote:Zdravim vsechny lidi dobre vule. Moc se mi zacali libit palne zbrane . Ale slysel jsem ze sira obsazena ve strelnem prachu skodi ocim a sliznici . Nevite jestli moderni strelne prachy obsahuji siru ? ci jak se tomuhle problemu vyhnout ?
Pokud se jedná o repliky historyckých palných zbraní, pak ti nezbývá nic jiného, než se se sírou smířt .
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

NO, mam pocit, ze tech par vystrelu, co do mesice udelas ti neublizi vic, nez to co dychas ve meste :-)
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

nic jen jsem slysel tak se ptam jak to s tim je .... :) ,nevedel jsem jestli je to pravda .
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

Asi ti odpovi nejlip Peggy, ten je v tom kovanej, z ceho se to dela a jak moc to muze skodit
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
Doktor

Post by Doktor »

Z hlavy to nevím přesně, ale prach obsahuje asi 15% síry. Jestli chceš umřít zdravej tak se střílení zdaleka vyhni, protože u toho škodí úplně všechno-olovo je jedovaté a část se ho při výstřelu odpaří, hluk výstřelu škodí uším,flinta při střeleckém postoji křiví záda ... Nevím z čeho se vyrádí pyrodex a jaké má složení tzv. "Švýcarský" prach, to možná ví Pegy, ale kilo švýcaru stojí min. 1000,.kč, ale spíše 1500,-kč.... DOK
melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

koukam ze se tomu zatim vyhnu uz takhle je serm drahy konicek :) az budu poloslepy a hluchy zacnu strilet :lol:
Doktor

Post by Doktor »

Jo,jo to je rozumný nápad, zapoměl jsem ještě napsat, že výstřel z pořádně nabité muškety je něco mezi kopnutím muly a zemětřesením, člověk zmizí v dýmu, nutí ho to ke kašli, při nabíjení se člověk dost ušpiní, navíc ho na závodech občas nutí střílet vkleče ,vleže, v lodi, na atrapě koně,.. Zkrátka naučit se dobře a rychle ovládat křesadlovku je dřina (nevím o nikom gdo by to v republice uměl). Soudě podle množství žen mezi šermíři a střelci z křesadel je šerm víceméně dívčí záležitost oproti křesadlům kde vím v současnosti jen o dvou babách co to zvládaj.... DOK
Průser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 218
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Královské město Velvary

Post by Průser »

Doktor wrote:Z hlavy to nevím přesně, ale prach obsahuje asi 15% síry. Jestli chceš umřít zdravej tak se střílení zdaleka vyhni........
Takhle to brát nemužeš to bys pak nemoh dělat nic [-o< Myslim, že celej den sřílení neni škodlivější než jedna cigareta. A jak často sřílíš :wink:....
Doktor

Post by Doktor »

Tak často abych měl šanci vyhrávat soutěže... Zpravidla tak dvakrát do měsíce, někdy čtyřikrát.... Ale celý jsem to myslel jako legraci, protože když se někdo strachuje o své zdraví kvůli síře v prachu(a to je střelba běžný sport), zajímalo by mě jestli se vůbec odváží sednout si k ohníčku gde se pálí smrkové a různé eklhaftové listnaté dřevo-je v něm přece dehet! DOK
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

staci si vyjit behem inverze na prochazku... netreba rozdelavat ohne ;-)
rabi
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 371
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Těšín

Post by rabi »

Mám takový dotaz, pokud vyrobím píšťalu či hákovnici, musí taková zbraň projít tormentačními zkouškami, abych ji mohl prezentovat na veřejnosti?
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

mam pocit ze to zalezi na poradateli akce... vim ze na Hradci sem strilel z netormentovany muskety a v pohode, ale bylo mi receno ze kdybych jezdil na akce ven, bylo by to vyzadovano... ale popravde nevim jestli existuje nejaka (napr. pravni uprava co vsechno musi zbran jako takova splnovat) - navic z muskety jako jeste z jinych zbrani (kam asi spadaji i t jmenovany) muzes strilet bez zbrojaku....

ale osobne bych doporucil tu tormentaci nechat udelat... nevim jak ted ale v dobe kdy sem si to zjistoval to nestalo tolik a mel si "jistotu" (tu sice nemas nikdy ale aspon ti to nekdo otestoval pod vetsi zatezi), ale asi tady poradi fundovaneji nekdo ze strelcu... ja to provozoval uz davno a spis okrajove
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Spící Medvěd »

Zbrojní zákon hovoří jasně, zbraně na černý prach, nabíjené ze předu do dvou výstřelů spadají do kategorie D a tudíž na ně nemusí být zbrojní průkaz. Podléhají pouze "registraci" . Ale registrace je možná pouze v případě, že zbraň vlastní registrační číslo, které je oprávněna vydávat pouze zkušebna. ( A to nejen česká, ale která koliv. Italsé , španělské repliky ) Tak že bez tormentace se jedná o nedovolené ozbrojování a možná i obecné ohrožení. ( Pokud by došlo na lámání chleba ) Howgh