Lov, účel/šport

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Jo, na černo se dá cokoliv :badgrin: , ale bacha pánové na postih. Pokud by vás chytli, tak tam jsou docela mastné pokuty ba co dím, pytláctví je trestný čin, čili hrozí i kryminál. Je ale otázkou, jak je to v soukromích revírech - to nemám páru. Ale jak tu bylo řečeno, mnohé zakazuje zákon o rybolovu či myslivosti, ale ještě víc toho zakazují orchranáři a směrnice EU. :evil:
Joe M.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Joe wrote:dokonce to jeden čas dělali v Německu, než jim to EU zatrhlo.
Asi se brzy naseru a zatrhnu EU :?

Já vím, že lov ryb harpunou je zapovězen (asi je u toho moc krve) :cry:
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

To ne :) Jde o to, že lov harpunou (ale třeba i lukem a ba i do rukou) je velmi snadný a velmi produktyvní :badgrin: Jinak řečeno, pokud by to bylo legální, tak by nebyla v řekách ani čudla. Obávám se, že na tom něco je, neb. osobně mám vyskoušeny lov do ruky, do vrše a oštepem - čili vlastně harpunou, a úspěšnost je 100%. Je to jen trochu cviku :wink: Jasně že to bylo na černo :wink:
Ono těch ryb (a o zvěři ani nemluvě) není zase tolik, jak se možná laikovi zdá - bohužel :cry: Vesměs se musí zarybňovat, čili značná část je vypěstovaná uměle. A není to nic nového. Wothan by nás jistě upozornil, že jistá omezení již nastala od rannéh středověku a od té doby se jen přiostřují. Jinak řečeno, ono to není tak jednoduché. Protože jsem kdysi u obou spolků byl, tak znám i druhou stranu mince. Ještě jsem neviděl bláznivého ekologa prosekávat led rybám a nebo vozit krmení do lesa - a je to pěkná fuška :(
Joe M.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Jo a u toho oštěpu je to naopak - čili tady jde zase o omezení, any jsme se nestali tou lovnou My :badgrin:

Vůbec, nezdá se Vám, že ten stát či EU má o nás občany přehnanou péči? Mě tedy ano. Plná huba občaských svodob, ale zákazů stále přibívá :evil: Podle mne, když se chce někdo nechat roztrhat divočákem, tak je to jen jeho věc. Já bych ho ani neodklízel a nechal zvěři jako svačinku - ať je to férové :badgrin:
Joe M.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Milane, já psal o dnešku a ne co bylo :wink: A Eskymákům se moc nediv. Do té doby totiš bývali dost často svačinkou těch rozkošných zvířátek, tak jim to trochu oplatili :badgrin:
Jinak ale souhlas - lovilo se co to šlo, a proto to nechtějí dneska povolit.
Joe M.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Jo, o tom není pochyb. I když na druhou stranu, právě zábava šlechty v lovu prý zachránila v Evropě lesy :wink:
Já se zajímám o Americké trappery a docela mne překvapilo, když jsem zjistil, že nebyli až tak hloupí, jak na druhou stranu současníci myslí (zejména z řad tzv.ochranářů přírody). Nikdy totiš nevylovili potok s bobry úplně a měli spočítáno, za jak dlouho se tam mají vrátít, až se populace zase namnoží.
Joe M.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

některé obory byly "samodoplňovací" měly val a příkop uvnitř - přes val byly zvenku lávky a zvěř která tam naskákala už nemohla zpět.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Milane, o tom není pochyb, a já to také nepopírám :wink: Jenže paradoxně právě odborníci a ne já tvrdí, že "ještě že tak" :wink: Jinak řečeno, nebýt obor, tak by jsme už neměli ne jen žádnou zvěř, ale ani žádné lesy, jak rychle to lidičky likvidovali. Čili já tu nechci dělat šlechtě apod. advokáta - prostě je to tak. Nedávno mimochodem dávali na TV nějaký dokument o lesých v rámci dnešní EU (nepamatuji si jak se to jmenovalo), kde mne docela překvapilo když porovnávali zalesněnou plochu v Evropě za posledních 1000 let. To, co mne překvapilo bylo to, že třeba před 200 lety bylo zalesněno o cca 30% méně než dneska.
Další věc je otázka toho, jak to kdo vnímá. Pro člověka z města je les a vše s tím související něco jako park určený pro jeho odpočinek. Jinak to ale vnímají domorodci. Pro ně je to jen užitková plocha k něčemu (prodej dřeva, prodej masa, ale i prodej lovu atd.). Co si vebereš? Zmrznout a nebo si zatopit stoletou lípou? Přirovnal bych to asi takto. Pražák bude řvát, že měl raději zmrznout a že to je nedozírná škoda. Jenže jak by se zachoval, pokud by byl ve stejné situaci?
Joe M.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

To jsme se ale myslím dostali úplně jinam. Otázka byla, zda je lov LH. Podle mne JE !!! A myslím, že dříve nebo později nějaký způsob i zde najdeme - doufám a přímo po tom prahnu :badgrin:
Joe M.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Joe wrote:To, co mne překvapilo bylo to, že třeba před 200 lety bylo zalesněno o cca 30% méně než dneska.
Jen upřesním: jenomže to zalesnění je dnes smrky, což je mrtvá zóna, kde prakticky nic nežije. Borovicemi zničené Moravské pouště měly kdysi mnohem bohatší faunu a flóru než když jsou dnes zalesněny...
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Musíme si uvědomit, že ten rurální ráz krajiny už není, těch polností značně ubylo a ani nejsou potřeba.
Monokultury jsou svinstvo, to je pravda....
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

jenže buky dneska ve velkým nikdo sázet nebude, bo to roste pomalejc jak smrk :twisted:
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Možná ano, neb. se na to tlačí - jenže to není asi moc ekonomické pro těžbu, tak se majitelé lesů kroutí.
Také je pravda, že potřeba polí se snižuje a to hodně. Mám kámošku (Ořech - možná někteří znáte :wink: ) která z toho má doktorát a dělá ve výskumu právě půdu a obylniny. Vysvětlila mi, že celý zázrak (ale někde i prúser - např. v Africe) je v tom, že dneska pěstujeme obilí s cca 25 a více zrny na klasu. Uplně původně to mělo 3 !!! zrna (to jsem ale v Mezopotámii). Ve středověku to bylo jen cca 5 zrn na klasu. Ještě před 20 roky jich bylo cca 15-20!!! Dneska je v zemědělství zaměstnáno tuším něco kolem 2,5%obyvatel a potřeba je prý dokonce jen cca 1,5% !!!! Sami si dosaďte, co tyto fakta znamenají :wink: A to nejlepší mi ukázala přímo u nich - pěstování v živném roztoku - plně automatizované - sklizeň každé 3 měsíce a veškerou nynější zem. placha dneška by se vešla cca do tří větších paneláků. Proč se to nepoužívá? Protože je tu otázka, co s půdou??? A tím se vracím k tématu. Jedni tvrdí - udržet stávající karajinu a to znamená i udržet zemědělství tak jak je. Jiný naopak chtějí právě pole přeměnit na lesy.
Joe M.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Hlasuji pro lesy :-)
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Takže když přeměníme pole na nádrže s živným roztokem, tak na tom trhneme balík? :mrgreen:
Post Reply