Škóty a RR

Zbraně a Vojenství

Moderator: Joe

User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Milan wrote:Já si myslím že srovnávat rangery s nějakým druhem vojska z Evropy prostě nelze. Rangeři o kterých je zde řeč, je druh vojska který vznikl v Americe z potřeby přizpůsobit se prostředí a taktice nepřítele. Dalo by se říci, že ranger byl, z evropského pohledu, spojení myslivce, lehkého pěšáka, ženisty a pro časté používání člunů snad i námořníka, který bojoval jako indián.
Proboha, já přeci netvrdil, že je to na chlup to samé!!! Pokud to takto chápete, pak je jasné, že se nemůžeme shodnout! Já jen tvrdím, že z výše uvedených důvodů vytváření takových jednotek rozhodně není objevem Američanů, a že i Evropa (a ne jen Evropa) znala a měla podobné jednotky (ostatně ono je otázkou, zda RR lze považovat za 100% Amíky že :wink: ), např. ty myslivci, které jsem uváděl proto, že k RR nepochybně měli nejblíže. Tím ale netvrdím, že je to 100% to samé. Navíc pokud by jsme zašli do podrobností, tak byli i jednotky, které se používali na všechno možné, jen ne to co by se usuzovalo z označení zbraně. Třeba někteří granátníci, husaři apod.! Navíc i jejich použití se měnilo podle situace a změn taktiky boje atd. atd.! Podle toho, co o myslivcích vím, tak to měli být odstřelovači, kuríři, průzkumníci, ale i ženysti. Museli umět bojovat samostatně i ve formaci. Rozhodně si neumím ale přdstavit myslivce na kánoy, nebo na sněžnicích apod. :) Čili to bych si nedovolil zpochybnit, že v tomto RR rozhodně byli o pořádný kus vepředu. Dokonce si myslím, že v taktice předběhli dobu o 100 let.
Joe M.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Vitous wrote:Joe, nebuď takovej ješita :-)
A to já zase jsem :wink:
Joe M.
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Viem, že najviac zaužívanou zbraňou RR bola Brown Bess. Čital som však, že používali pre lepšiu manipuláciu v hustých lesoch kratšie zbrane vedeli by ste mi niečo o tom napísať. Zvažujem kúpu pušky a skôr ma láka niečo kratšie a možno aj ľahšie.

Bavili sme sa tu aj o výcviku RR. Mňa by zaujímalo či mali aj nejaký špeciálny výcvik na boj s nožom a sekerou / nakoľko sa skutočnosť odlišuje od filmov ako napr. Posledný mohykán, Patriot atď /. Kedže vieme, že meč nahrádzali sekerou pre lepšie využite v lesoch. Ďakujem
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Buď měli vlastní zbraň (z domova), ale také si ty Besiny skracovali. Milan ti to asi popíše lépe.
Co se výcviku týká, tak oni se rekrutovali většinou z řad hraničářů, čili vesměs již měli bohaté zkušenosti z divočiny. Čili nejlepší výcvik je napadnout nějakou vesnici Euroidiánů a nebo Vitanovi mariňáky a uvidíš :badgrin:
Joe M.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by awe »

Někde jsem viděl fotku z Rogers Islandu na který byly vykopaný ty uřezaný kusy hlavní. Když jsem ji ale hledal, tak jsem ji už znovu nenašel. Kdybyste na ní někdo narazil, tak mi jí pls pošlete....
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Dělaly se i kratší verze Brown Bess.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Na stránke david-pedersoli som teda našiel tú skrátenú BB. Jej rozmery sú: dĺžka hlavne 775 mm a celková dĺžka je 1190 mm. Našiel som tam aj distribútora pre Českú aj Slovenskú republiku. Čakám na odpoveď od Slovenského distribútora v akej cene ju viem zohnať. Nemám však vôbec predstavu čo by ma mohla taká puška stáť. Viete mi niekto poradiť ? Nemáte medzi sebou nejakého puškára, ktorý by ju vedel spraviť možno za lacnejší peniaz ?
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Tu krátkou verzi Brownbessky jsem uvedl jako příklad, že něco takového existovalo. A web Pedersoliho, jen protože jsem ji tam našel na obrázku. Jinak co jsem slyšel- Pedersoli nebrat. Mají moc měkká v zámku, takže jsou problémy s křesáním. Pepin ze 77.reg. má od nich právě tu krátkou BB a je fakt, že s tím problémem pořád zápasí.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Aj, vypadlo mi v předešlém příspěvku slovo. Samozdřejmě "mají moc měkká pera v zámku".

Viděl jem to ve dvou případech na vlastní oči. Ta Pepinova BB a pak ještě na jedné francouzské flintě u člověka co dělá napoleoniku.
Ty "indie" se mi zdají spolehlivostí vysoko nad Pedersolim.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by awe »

Kdyby jste se chtěli někdo na ty "indie" podívat, tak Black jede za tři týdny právě kvůli puškám na veletrh do Německa, kde by měl být i zástupce té indické firmy....
Milan wrote:Ty indycký mají nevýhodu, že jsou docela žalostně zpracovaný
...ale za to je to zcela LH košer :wink: Vždyť ty Indové to tam bouchají na koleně naprosto stejně jako před třemi sty lety :twisted:
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Docela pružného dodavatele máme v Moravské Třebové. Flinty mají své mouchy, ale zas tak "žalostné" to není. Ale třeba absence "boule" na podpažbení by mně docela vadila. V současné době je na Moravě asi 8ks těchle indických BB (v docela úzkém okruhu lidí), takže nějaké reference či srovnání by nebyl problém.
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Tak som dostal od distrubútora pedersoli pre SR odpoveď čo by ma stála BB a jeho odpoveď bola 33 700. Máte niekto kontakt na distrubútora tých " indických BB " ?
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Kontakt má Skřítek, občas sem chodí. Zkusím ho popohnat. Indie stojí kolem těch 15 000Kč jak psal Milan.
R.S.Black
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by R.S.Black »

Jestli vše klapne ,tak by mohli být Brown Bess první model a jiné další chuťovky.Ja osobně mám políčíno na Dog lock mušketu.15.3.budu chytřejší.