Johanite 1275-1340

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Což o to, dřevcovky by byly - od kopí po sudlice a šídlo :-) Bude ale potřeba pořídit je tupé a s kuličkami na hrotech, to snad zvládnou v dohledné době Brňáci, už na tom pracují :-).
Co štíty pro servanty? Pro menší družinu by asi byly odpovídající spíše pěstní, než velké štíty, na to už je potřeba dost lidí. Jinak máme něco málo zkušeností s bojem v šiku, to jest cca 30-50 helmic ve formaci, ovšem nezkoušeli jsme formaci s dřevcokama. Pokud by tě to zajímalo, zvládáme v bitvě odpoutání jednotlivých družin z přímého boje a sražení se do šiku pod korouhev, základní obraty formace, výměnu první řady za druhou odpočatou a to během boje (to docela trvalo :-)), atd. tedy základní techniky a s úspěchem jsme je vyzkoušeli na více bojištích (a kde jsme dostali na prdel, tam jsme se z toho poučili :-)). Tenhle disciplinovaný boj se daleko více hodí právě k vojenským rytířským řádům, než k profesionálním šlechtickým družinám pod jednotným velením :-)
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Hele kdo ti delal ty dratene nohavice? Mas je komplet, nebo jsou vzadu otevrene? A kolik jsi za ne dal, jestli se muzu optat. Shanim totiz nekoho, kdo je dela, dela je dobre a ma s tim uz zkusenosti. Nechci nekoho, kdo mi rekne "ze to zkusi". Z asi sesti poptavek zaslanych remeslnikum mi odpovedeli dva. Vim ze Krizak od sedlare Matesa je dela, ale jeste jsem s nim nemluvil.[/quote]

Koružkové nohavice jsem si dělal sám, špatná zpráva je, že na ně spotřebuješ stejně kroužků jako na polovinu košile na naši dobu, čili dost :-) Mám je na pletené od podešvě (ta je kožená) po koleno, stehno mám prošívané a chráněné všitými lamelami. Nohavice jsou vzadu rozstřižené a šněrované a pokrývají celé lýtko (až se k tomu dostanu,pošlu fotku, jsem ale závislý na něčím foťáku). Na holeň mám jěště zasilovací kožený plát s navlékanými železnými disky, stejně tak na předloktí a nadloktí, ale ne vždy je nosím - to je fakt na koně, ne na pěší promenády :-) Jinak u nás má odpovídající kroužkový komplet každý rytíř s vlastní družinou, takže zkušeností máme asi poměrně dost :-) Optám se ti, zda by se do toho chtělo Netopčovi nebo Kubíkovi, pokud nebudou mít čas, tak se nějak domluvíme, ale radši bych to hodil na někoho jiného, neb toho mám docela požehnaně :-) Sám jsem pletl troje kroužkové nohavice, takže bych v nejhorším poradil co a jak, aby jsi se vyvaroval chyb, které jsme si vyžrali :-)
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Maršálek wrote:Což o to, dřevcovky by byly - od kopí po sudlice a šídlo :-) Bude ale potřeba pořídit je tupé a s kuličkami na hrotech, to snad zvládnou v dohledné době Brňáci, už na tom pracují :-).
Co štíty pro servanty? Pro menší družinu by asi byly odpovídající spíše pěstní, než velké štíty, na to už je potřeba dost lidí. Jinak máme něco málo zkušeností s bojem v šiku, to jest cca 30-50 helmic ve formaci, ovšem nezkoušeli jsme formaci s dřevcokama. Pokud by tě to zajímalo, zvládáme v bitvě odpoutání jednotlivých družin z přímého boje a sražení se do šiku pod korouhev, základní obraty formace, výměnu první řady za druhou odpočatou a to během boje (to docela trvalo :-)), atd. tedy základní techniky a s úspěchem jsme je vyzkoušeli na více bojištích (a kde jsme dostali na prdel, tam jsme se z toho poučili :-)). Tenhle disciplinovaný boj se daleko více hodí právě k vojenským rytířským řádům, než k profesionálním šlechtickým družinám pod jednotným velením :-)
Coz o to. Informace je to hodne zajimava, a hodne lakava. Problem je v tom, ze my ostatni zrejme takovy vycvik nemame a navic nas je zatim tak set, jak jsem to tak pocital. :wink: A to je asi na nejakou "spartakiadu" slabej pocet. :wink:
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

právě pro ten omezený počet bych to zatím stavěl jako malou družinu a tomu bych podřídil i výzbroj a vybavení, pokud se to rozroste, můžeme využít i tu spartakiádu :-)
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Rve mi srdce, ze musim opustit myslenku na koncert bratru Nedvedovych, ale zpet k Johanitum. :wink:

Pokusil jsem se sesumarizovat dosavadni ohlas a zde jsou vysledky.

Celkove se nas zatim seslo sest. Ctyri rytiri a dva servante.

Radar jako rytir
jeho kamaradka jako servant
Melandr jako servant
Marsalek jako rytir
Vseznalek (muj kamarad ze skupiny) jako rytir
Ja jako rytiru vsech rytiru nejrytirovatejsi. :wink:

Kain se nechava prosit a jako ze kdyz mu budeme platit jidlo, piti a oblekat ho do zbroje, nosit pivo az do stanu a on bude mit chut, tak se nekdy mozna taky zucastni. Jinak si hodla dal hlavne lestit sve Velkomoravske gombiky:wink: Stejne jako Müsha.

Jetsli jsem nekoho opomnel, tak se ozvete.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Já vám děsně fandím. Ne že bych si ke své roli v první polovině 14. stol dokázal ještě představit jeden vojenský řád, ale už z důvodu že se pokoušíme zrekonstruovat posádku templářské komendy z roku 1180, máte mé sympatie. Doufám že Vás brzo uvidím v akci.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Celkove se nas zatim seslo sest. Ctyri rytiri a dva servante.

Radar jako rytir
jeho kamaradka jako servant
Melandr jako servant
Marsalek jako rytir
Vseznalek (muj kamarad ze skupiny) jako rytir
Ja jako rytiru vsech rytiru nejrytirovatejsi. :wink:


No jen drobná oprava, já jsem se ve své vrozené skromnosti (která je u mě ostatně všeobecně známa a jsem za ni - skromně samozřejmě - davy obdivován) rozhodl, že se pro tentokrát vzdám svého privilegovaného postavení aristokreténa, vyjmu si z úst stříbrnou lžičku, svléknu purpurové punčochy a jenžto bych musel jako rytíř všechen svůj majetek upsat řádu (sem se na to ptal svých Judrů a následně i medikuse, neb se o mě pokoušel šlak), budu věrně sloužiti co prostý servante. Budu spoléhati na dobrodiní svého milostivého pána Kunáška, radostně ho provázeti na jeho cestách a sem tam se od něho nechám dloubnout klackem do zad, budu-li se mu zdát ve své lenosti pomalý :-)
Myslím že bude vhodnější začínat naši družinu po třech rytířích a třech servantech, i tak to bude družina vskutku skromná.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ronsperk: zkus kontaktovat ty Liberečáky, třeba vás na to bude víc :wink:
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Jen drobnost stran toho stribra a Johanitu. Ve spitalech se pry pouzivalo hlavne stribro a to z hygienickych a desifekcnich ucelu.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

teď pár praktických dotazů k Johanitům:
Ad 1) Jaké bylo postavení servantů v Řádu?
Ad 2) Podléhali servanti prakticky soudní pravomoci svých rytířů (myšleno konkrétně těch, pod kterými sloužili)? Tedy máme to nějak kodifikováno?
Ad 3) Jakým způsobem vstupovali servanti do služby v Řádu? Předpokládám, že mohli být "verbováni" jako jednotlivci, stejně tak i jako družiníci rytíře, který se rozhodl do Řádu vstoupit.
Ad 4) Mohli se de juro servanti za konkrétních příležitostí vyvázat z řádové služby? Máme to doložené nějakým precedensem?
Ad 5) a z jiného soudku:-), jak je to u řádových rytířů s rytířskými odznaky, tedy s ostruhami a pásem? Nepochybuji, že ostruhy jsou zlaté, nebo pozacené, ale je nějak omezena zdobnost, resp. zdobné zpracování rytířského pásu? Pokud to není upraveno v regulích, myslím konkrétně a jednoznačně, pak se řídili tradicí, tedy pro rytíře stříbrný, nebo zlatý pás.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Já tě asi zklamu, ale všechny rytířské řády se řídily přísnými regulemi co do zdobnosti prakticky až do 15. století. Na počátku 14. věku stále platilo pravidlo, že jediný kov, kterým se smí zdobit je železo a jediný oděv je řádový. Stále to byli mniši se svým slibem Ora et Labora. Na parádu by ani neměli čas. Prostá kůže a železo. To je řádový rytíř. Vyjma velmistrů maršálů a senešalů, tam předpokládám i to zlato v omezené míře. V řádu bude tvá hamižnost trpět :biggrin:
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Jinak SERVANTI=služebníci. Služebníci, ale nikoli rytířů, ale řádu. Nikdo neměl majetek, tedy ani osobního sluhu, ale rytířům byli samozřejmě k dispozici, šlo spíše o princip chápání. Další zajímavostí je že na jednoho rytíře připadalo 10-50 servantů u Templářského řádu, předpokládám že u Johanitů to bylo podobné.
Neskládali sliby věčné a tedy mohli sloužit i jen omezenou dobu.
Podléhali řádu a svým nadřízeným. Pokud jeho nadřízeným byl rytíř pak jemu. Ale měli i své kapitány z řad servientů=servantů.
V tom třetím bodě je to různé. Vycházím hlavně z Templu, ale tyto dva řády jsou co do organizace slibů a určení totožné.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Je fakt co rika Ronsperk. Ja kuprikladu ted nevim, co budu delat s tema dvema varkoci, ktere jsem si nechal usit ze sametu. Ted jsem se docetl, ze samet byl prisne zakazan.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Ronsperk wrote:Jinak SERVANTI=služebníci. Služebníci, ale nikoli rytířů, ale řádu. Nikdo neměl majetek, tedy ani osobního sluhu, ale rytířům byli samozřejmě k dispozici, šlo spíše o princip chápání. Další zajímavostí je že na jednoho rytíře připadalo 10-50 servantů u Templářského řádu, předpokládám že u Johanitů to bylo podobné.
Neskládali sliby věčné a tedy mohli sloužit i jen omezenou dobu.
Podléhali řádu a svým nadřízeným. Pokud jeho nadřízeným byl rytíř pak jemu. Ale měli i své kapitány z řad servientů=servantů.
V tom třetím bodě je to různé. Vycházím hlavně z Templu, ale tyto dva řády jsou co do organizace slibů a určení totožné.
Jeste by se sluselo dodat, ze slouzit v radu jako servant, jinak receno laicky bratr, byla moznost, jak se dostat do radu i bez urozeneho puvodu. A jak spravne podotyka Ronsperk jednalo se o sluzbu radu, nikoli jednotlivym rytirum.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Ronsperk wrote:Já tě asi zklamu, ale všechny rytířské řády se řídily přísnými regulemi co do zdobnosti prakticky až do 15. století. Na počátku 14. věku stále platilo pravidlo, že jediný kov, kterým se smí zdobit je železo a jediný oděv je řádový. Stále to byli mniši se svým slibem Ora et Labora. Na parádu by ani neměli čas. Prostá kůže a železo. To je řádový rytíř. Vyjma velmistrů maršálů a senešalů, tam předpokládám i to zlato v omezené míře. V řádu bude tvá hamižnost trpět :biggrin:
ave, mon ami, já se hrnu do služeb, co skromný servante :-) ale neodolal jsem, abych se nezeptal na ony rytířské odznaky. Kodifikovaná skromnost a prostota oděvu a vzhledu je známá a logická, nicméně má otázka zní: je kodifikovaná úprava rytířských odznaků, jako odznaků jejich postavení? Protože pokud ji řádové regule přímo nepostihují konkrtétním řešením, pak se domnívám, že platila tradice, která byla v dané době prakticky zákonem. Mimochodem, viděl jsem v Bordeaoux náhrobky 3, nebo 4 templářských rytířů (už je to nějakých 12 let) a vybavuji si, že nesly zbytky polichromie a prokazatelně měly zbytky zlacení na ostruhách a pásech - jednalo se dle zbrojí cca pokročilé 12.-13.st. (to si pamatuju, protože jsem na ně koukal jako sochař :-))
Post Reply