Johanite 1275-1340

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Post Reply
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Johanite 1275-1340

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Stejne tak jako se snazim v jinem tematu sehnat pod jednu korouhev bojovniky husitske, rad bych se o podobnou vec pokusil i s bratry Johanity. Zkusme se my, kteri mame kostym Johanitu z uvedeneho obdobi, popripade ti, kteri se chystaji k jeho realizaci, domluvit a setkavat se spolecne na akcich a bojovat pod jednim praporem. V jednote je sila a myslim, ze je potreba sirit viru ve velkem. :wink: Co vy na to...bratri?
Last edited by Heinrich von Rheinhausen on Thu 01. Feb, 2007 20:01, edited 1 time in total.
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

No ty Ospreye hlavne. Jinak prakticky vsechno, co u nas posledni dobou, mysleno v horizontu poslednich zhruba deseti let, vyslo. No a pak net. Poslu ti do mailu jaky kostym mam presne na mysli a z ceho uz jsme tak pulku dali dohromady.

Jinak vsem ostatnim, kteri se chyti na vejicku atraktivniho nazvu tohoto tematu. Zalozil jsem toto tema nejen z vyse uvedeneho duvodu rekrutovani spolubojovniku, ale i jako moznost probirat vse, co se tohoto vojenskeho radu tyka.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Tak uz jsem ti to tam poslal. No to mas pravdu, ze servanta jsem nevidel jeste ani jednoho. Tak to je jasny. Neni to tak atraktivni jako radovy rytir. :wink: Kdo by si udelal dobrovolne kostym poskoka. :wink:
No ja nevim, proti holkam vubec nic nemam, naopak, :wink: ale ve vztahu k historickemu sermu je to vzdycky ozehavy. Na jednu stranu se clovek snazi o maximalni vernost po kostymni strance a na druhou stranu tu jsou divky, ktere chteji delat servanty radovym rytirum, coz je pochopitelne z historickeho hlediska absolutne vyloucene. Na druhou stranu zijeme v tolerantni spolecnosti a tak nemuzeme branit nekomu v takovych vecech jenom proto, ze je zenskeho pohlavi. Ze bych si ze sve pritelkyne udelal servanta? :lol:
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

radar. Tvuj mail jsem dostal. Dnes uz se k podrobne odpovedi nedostanu a pristi tyden jsem na horach, ale celkove s tebou plne souhlasim. U te fotky na palisade jsem si hned rikal, ze to bude Jihlava, ktera se mi mimochodem ukrutne nelibila. "Stredoveka" bitva na brehu zregulovane reky s reklamou OBI a Hypernova na pozadi...neni to moje parketa. Ale chapu organizatory a neni to utok proti nim.

Jinak jsem na kostymy stejny pedant jako ty. Kdyz uz, tak at je to do detailu dobove. Vsechno pekne pintlich.

Az se vratim, dam dohormady odpoved na tvuj mail.

A co vy ostatni? Nikdo jiny nema chut se pridat pod Johanitsky prapor a hajit kriz proti pohanum? Mam pocit, ze v tomto pripade plati dvojnasob "Buh tomu chce!" :wink:

P.S. nebojte se, nejsem pomateny krestan. :wink:
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

tohle mi nedalo a musel jsem se registrovat . Forum sleduji uz delsi dobu.
Ja bych se k nekomu chtel pridat ;) a tak pokud hledate servanta jsem ochoten to podstoupit vymenou za pomoc pri zacatcich v sermu ....
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

melandr wrote:tohle mi nedalo a musel jsem se registrovat . Forum sleduji uz delsi dobu.
Ja bych se k nekomu chtel pridat ;) a tak pokud hledate servanta jsem ochoten to podstoupit vymenou za pomoc pri zacatcich v sermu ....
Hele proc ne. Klidne. Jen jak rikam. Nesnazim se tu o zalozeni nejake skupiny. Kazdy sermujeme ve skupinach vlastnich a spis jde o to udelat si shodne kostymi a pokud se na nejakych akcich sejdeme, tak jit spolecne do bitvy. :wink:
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Ok. Tak zacni studovat materialy a Johanity a brzy se na nejake akci sejdeme pod jednim praporem. Jen podotykam, ze tady mluvime o obdobi kolem let 1310-1330. :wink:
Myslim ze jednotka Johanitu slozena z rytiru i servantu a pod vlastnim praporem bude docela zajimava rarita. :wink: Uz se fakt tesim.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Tak bratri...je nas uz pet. Tri rytiri a dva servante. Nikdo dalsi se neprida?
Radar mi pro inspiraci a motivaci poslal par zajimavych odkazu a tak je tu predkladam pro dalsi nerozhodne. Podivejte se pratele na ty hodne bratry nemce. :wink: Jake maji krasne Johanity a templare. Snad se od nich nenechame zahanbit.

http://www.die-hospitaliter.de/
http://www.templer-boehl.de/

Zajimave jsou hlavne galerie.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Bývalá Liberecká skupina Schiavi, respe. část z jejích členů staví nové Templáře, jenže na počátek 13.st. Nicméně možná by to pro vás mohlo být zajímavé - kolegové, konkurence :-)
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Zajimava informace. Skoda, ze jsou o sto let pred nami. Mohli jsme se s nimi pustit do krizku. :wink: Jak se tomu ostatne mezi Johanity a Templari parkrat stalo. I kdyz to vypada absurdne. Co se mne tyka, tak ja mam v planu zacit tim obdobim, ktere zde proklamuji, ale zaroven mam v umyslu se casem "propadnout" prave tak o tech sto let niz. :wink: Chci si poridit kostymove vybaveni na Johanity v casovem rozmezi 1200-1350.
S tim 1200 uz bych mohl i na Wothanburg ne? :wink:
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Ti Johanité nezní špatně, zvláště je-li to na 1.půlku 14.st. :-) že bych se nechal nalákat?
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Maršálek wrote:Ti Johanité nezní špatně, zvláště je-li to na 1.půlku 14.st. :-) že bych se nechal nalákat?
Si pis, ze to nezni spatne. :wink: A jak rikam, nejde mi o zadne spolecne treninky, nebo zakladani nove skupiny. Jde mi jen o to, najit lidi se zajmem o Johanity a udelat si stejny kostym ze stejneho obdobi pro boj pod jednou korouhvi. A trochu koordinovat akce, abychom se co nejcasteji na bitvach schazeli. Jak mi psal radar, tak v Nemecku neco takoveho funguje uz zcela bezne a jsou mnohem dal. Tam uz maji dokonce i vlastni bailii. Je jich uz docela hodne, ale spise jako Templari.
Poslu ti dva kostymy, o ktere nam konkretne jde.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Maršálek wrote:cokoli máš, prosím pošli, nějakou chvíli mi bude trvat, než se rozkoukám, ale zaujalo mě to. hlásím se jako servant. máš zatím rámcovou přestavu, co to bude představovat za vybavení a výstroj?
jinak jak nabízel Kunášek, lecos se dá probrat i na našem zářijovém turnaji, kde bude cca 50 lidí zajímajících se o 1.pol.14.st. abych se ale přiznal, zatím mě neláká pouštět se zpátky do starších dob, už takhle mám problémy dovybavit se celoroční provoz a dělat 2 období bych asi nezvládl jinak než špatně :-) i tak postupně většiny výstroje obměňuji, abych to ustál :-)
Ok. Poslu to na mail co najdu na vasich strankach. Ale odkud znam Kunaska? Nekde jsme si psali a nemuzu si vzpomenout kde. Na husitstvi.cz?

Co se obleceni a vyzbroje servantu tyce, tak se prilis nelisi od rytiru a dobovych zvyklosti prvni poloviny 13. stoleti. Tzn. prosivanice, dratene nohavice, nakolenky, dratena kosile do pulky stehen a dlouhy rukav, batwat, dratena kukla, brigantina, varkoc, mec, dyka a remeni s pochvou odpovidajici dobe. Rukavice platove, segmentove nebo i jeste dratene palcaky. Oboji mozno. Mozno doplnit nejruznejsi terciky na lokty, ailety na ramena a podobne. Je to obdobi, kdy se dratene zbroje zacaly ve vetsim meritku pozvolna menit na platove, tudiz kovove doplnky uz nejsou na zavadu. Vzdyt za par let u Krescaku uz byly celoplatove zbroje. Pochopitelne vyzbroj servantu nebyla tak kvalitni. Misto dratenky prosivanice, misto hrncovky klobouk a tak pod. A co se barev tyka, tak servanti pouzivali hnedou. Jen presne nevim, zda to byl jediny rozdil, nebo zda se lisili i napriklad v umisteni a velikosti krize.

No ja doufam, ze do zari se potkame nekde na akci pod Johanitskym praporem. V zari uz bude skoro po sezone. :wink:
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

což o to, základ zbroje bych měl http://www.dvur.radekpl.net/dvur/iluminace/ivan3.jpg a http://www.dvur.radekpl.net/dvur/iluminace/ivan2.jpg jen je potřeba pořídit odpovídající oděv a doplňky servanta :-)
Máš představu o požadovaných zbraních servantů? Asi to budeme pružně stavět podle potřeb družiny, nes pas? [/list]
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Maršálek wrote:což o to, základ zbroje bych měl http://www.dvur.radekpl.net/dvur/iluminace/ivan3.jpg a http://www.dvur.radekpl.net/dvur/iluminace/ivan2.jpg jen je potřeba pořídit odpovídající oděv a doplňky servanta :-)
Máš představu o požadovaných zbraních servantů? Asi to budeme pružně stavět podle potřeb družiny, nes pas? [/list]
Zbrane servantu? Prakticky bez rozdilu od rytiru. Mozna vice tycovek, ale jinak....prakticky stejne.

Hele kdo ti delal ty dratene nohavice? Mas je komplet, nebo jsou vzadu otevrene? A kolik jsi za ne dal, jestli se muzu optat. Shanim totiz nekoho, kdo je dela, dela je dobre a ma s tim uz zkusenosti. Nechci nekoho, kdo mi rekne "ze to zkusi". Z asi sesti poptavek zaslanych remeslnikum mi odpovedeli dva. Vim ze Krizak od sedlare Matesa je dela, ale jeste jsem s nim nemluvil.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
Post Reply