Slovansko avarské období

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Slovansko avarské období

Post by Kain »

Já bych moc moc děsně chtěl dělat období avarskoslovanského kaganátu, a sice sámovu říši a "Bijte Hunov!", jak by řekl Pampalíny. :-) Je nás ale málo, kdo by chtěl, tak na vyplenění malé vesničky :-)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

A ty víš co bys měl v té době nosit na sobě a jak by to mělo vypadat?
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Wothan wrote:A ty víš co bys měl v té době nosit na sobě a jak by to mělo vypadat?
To je ale správná otázečka :badgrin: :badgrin: :badgrin: Na druhou stranu všichni víme, že čím více do minulosti, tím hůře. :wink:

Ale co se týče věcí pro nálezy, tak až taková bída to není (i viz. Měřínský). Takže kosti, kov... Co se oblečení týče (tedy rozkladového materiálu), tak je to stejné jako v mnoha jiných LH obdobích - věc doměnek a spekulací. Třeba ten hnusný kaftan :| Asi být více primitivní v nárocích a více se inspirovat tím málem co víme o Avarech.

Mě se to období taky velice líbí, ale člověk musí více odvozovat než u VM. A jak už jsme se spolu bavili, VM je mnohem horší než "tvoje období". :cry:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No on se velmi obtížně rekonstruuje i jen VM oděv - textilie se zachovaly výhradně ve formě fragmentů a rekonstrukce oděvu z nálezů je tedy nemožná a co se ikonografie týče tak všechna ta víceméně různě silně stylizovaná nákončí, ryté nebo tepané destičky apod. bychom mohli spočítat na prstech. Je veliká škoda že tady ještě nemáme takové ikonografické prameny jaké máme později, třeba v tom 11-12.st. (kde nám ale pro změnu už zase chybí jiné věci v hrobech) jakkoli ani ty nemusí být vždycky s ohledem na svůj původ směrodatné pro naše území.

Nicméně máme-li takový problém vypořádat se s oděvem na VM, viděl bych starší období bohužel dost skepticky. Aby v tom nebylo tolik spekulací, předpokladů a analogií že by se to blížilo spíš fantasy :( . Přitom jsme schopni rekonstruovat i daleko starší oděvy - věčná škoda že u nás nemáme nějaké ty bažiny a rašeliniště s nálezy. :(
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Máš naprosto pravdu a napsal jsi to za mne i fundovaně :c)

Otázka je zda se máme tohoto období úplně vzdt (ostatní nálezy jsou ok), nebo si prostě část věcí "domyslet"? Osobně jsem raději pro to druhé (ač ti mnohde s těmi Franky závidím :? )
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Vzorů je dost - nálezového materiálu ze slovansko-avarských pohřebišť jsou hromady - bronzy, zbraně, předměty denní potřeby atd., nádherné věci, jen je to všechno publikováno na Slovensku, u nás blbě dostupné. Pokud by byl skutečně vážný zájem, jsem schopen všechno zajímavé okopčit, mám své zdroje :wink: Ta doba mě taky hodně láká...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Myslím, že jo, nálezů je spousta, a to jak zbraní, tak jiných předmětů...třeba Děvínská nová ves je krásný zdroj inspirace...
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

No zatím bych na to neměl čas, tak si rabe nepřidělávej moc práce, ale možná by stálo za to, když je Rab ten moderátor, tuto část hodit do nového tématu (avaroslované a tam se průběžně aktivizovat :lol:

Letos musím dodělat věci na VM, ale napřesrok...

Mě na tom taky lákají ty nádhery (ale ty ceny :? )
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Výstroj Avara:
Image
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Dlouhá tunika pro jezdce, bez rozparku nebo zapínání alespoň vpředu? Kdo je autor a podle čeho na to usuzuje?
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Já tam rozparek vcelku jasně vidím.
Je to z knihy
László, Gyula: Etudes archéologiques sur l’histoire de la société des Avars. Budapest 1955
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Já tam rozparek tky vidím, opravdu to vypadá jao kaftan.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

vy vidíte uprostřed rozparek??
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

Já se přiznám, že si ho jako jezdce nedovedu představit.... Právě kvůli tomu rozparku...
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Nešlo... , přisedával by si přední díl pod sebe.
Post Reply