přilba z Opočna

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

Doporučuji se obrátit přímo na zámeckého kastelána. Vzhledem k tomu, že tam mají v Čechách asi nejzajímavější sbírku indošských věcí, víme že s kastelánem je dost dobrá domluva. Vím již o několika našich návštěvách (pokud je mezi návštěvníky nějaký odborník, jsou ochotni to i vyndat z vitrín), kdy se šlo jenom po exponátech které nás zajímaly. Při mé návštěvě jsme strávili v místnosti s americkými sbírkami asi půl dne.
Pokud vím, tak vždycky se kastelán kontaktoval telefonicky.

Co se vlastníka sbírek týče, tak to sice již tak aktivně nesleduji, ale před pár lety vydal soud v restituci sbírky (na rozdíl od zámku) hraběnce ColoredoMansfeldové (omluvte mírné komolení jména). Pak se vydával i zámek a zase vracel, takže nevím jaká je situace nyní.

Co se původu týče, tak typuj, že je to součást sbírky "kuriozit" stejně jako americké či orientální sbírky. Americké sbírky vznikly nakoupením exponátů na přelomu 19 a 20 století od nejrůznějších vetešníků (i když v Americe) apod. - tedy nikoli přímo v místu původu těch předmětů. Odhaduji, že u této přilby to může být podobné.
Ostatně v létě jsem navštívil hrad Bítov, kde je několik antických váz a dle průvodkyně, také nakoupené v Itálii v 19. století.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Mno-jsou rozhozeny sítě,v pondělí se snad dozvím něco seriozního od člověka,co měl sbírky na starosti.jinak potvrzuji,co řečeno-zajímá li vás exotika,amerika,plechy a kvéry,hurá na Opočno.výklad průvodce zatím nejserioznější,co jsem zažil.jen bych v té zbrojnici potřeboval být tak týden.. :cry:
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Re: přilba z Opočna

Post by Jaroslav Bašta »

Zdravím. Po čase se vracím k tomuto fenoménu.
Mohl by zde někdo upřesnit, jestli je ta přiba v Opočně na zámku?
V depozitáři?
Vystavená v expozici?
V které části?
Mám děsnou chuť se tam vypravit a pořádně ji prokoukat a oslintat a ofotit...
Za upřesnění děkuji.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: přilba z Opočna

Post by KŘIŽÁK »

Jo je přímo v expozici... ve zbrojnici na okně :shock:
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: přilba z Opočna

Post by Alexandr »

No jo, taky už dlouho plánuju, že si tam zajedu, ale zatím mi to nějak nevyšlo :(

Saša
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Re: přilba z Opočna

Post by Jaroslav Bašta »

díky
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: přilba z Opočna

Post by Alexandr »

Ahoj,

nedávno jsem byl na návštěvě v Adršpachu a vzhledem k tomu, že Opočno je na trase Brno - Adršpach po cestě, udělal jsem si výlet na zámek a opět prohlédl přilbu. Tak nějak to oživilo můj zájem, začal jsem se ptát a pátrat a výsledkem je tento článek o oné římské přilbě na zámku v Opočně. Tak snad pro vás budou uvedené informace přínosné.

A mimochodem, už to bylo zmíněno v diskusi dříve, ale neuškodí zopakovat, že jsou na zámku i jiné velmi zajímavé věci k vidění a rozhodně to stojí za návštěvu.

Čau
Saša
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: přilba z Opočna

Post by KŘIŽÁK »

Díky ti...pídil jsem se ale byl jsem posílán od čerta k ďáblu až mne to přestalo bavit...
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: přilba z Opočna

Post by Alexandr »

Ahoj,

nedávno byl o přilbě publikován podrobný článek ve Východočeském sborníku historickém :)

Čau
Saša
Post Reply