Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Alimak
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 58
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: doma (Tršice, St. město u Uh. )
Contact:

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Alimak »

několik nálezů karetkových tkanic je datováno do 14. - 15. st. odněkud z Čech (teď bych hádala odkud přesně) a tuším, že byly z koňských žíni. Helena Březinová, Textilní výroba v českých zemích 13. - 15. století. Poznání textilní produkce na základě archeologických nálezů, Praha-Brno 2007.
vědět neznamená znát...
User avatar
Morrigna
Nováček
Nováček
Posts: 9
Joined: Wed 20. Oct, 2010 5:18

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Morrigna »

Po sepředení vlny na vřetánku bych jí potřebovala skát do dvounitky. Předpokládám, že v této době ještě cívky které by se navlékly na nějak stojánek nebyly. Nemáte představu, jak to tedy v praxi vypadalo? Určtě jde nechat kutálet ty dvě navinutá vřetánka po podlaze a odmotávat z nich, mě by však ajímalo, zda není doložené nějaké elegantnější řešení (z libovolného "předšpulkového" historického období).
Alimak
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 58
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: doma (Tršice, St. město u Uh. )
Contact:

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Alimak »

2 vřetena nechat kutálet po zemi a na třetím dělat skanou nit. mě tenhle postup vyhovuje. třetí vřeteno doporučuji delší...
vědět neznamená znát...
Telogne
Nováček
Nováček
Posts: 1
Joined: Wed 04. Feb, 2015 13:27

zdobné švy na tunice

Post by Telogne »

Dobrý den,

Rád bych se zeptal do jaké míry byly u svrchních tunik běžné zdobné vnější švy.

V několika textech a knihách (netuším, nakolik historicky přesných) jsem še dočetl, že třeba u Vikingů se vnější šev u svrchních tunik běžně užíval a barevné nitě tak krom konstrukční zaujímaly také funkci dekorativní.

(Neukamenujte mne, ale: Dělám kostým na Horala na B5A a rád bych tuniku obohatil krom karetky i o švy v barvách rodu, jen mne zajímá, na kolik by toto bylo historicky správné, např. U Vikingů)

Také mne zajímá, zda-li bylo běžné užívat voskované nitě krom v práci s kůží také např. u oděvů ze silnější vlny?

Předem díky
Dominator55
Nováček
Nováček
Posts: 1
Joined: Sat 28. May, 2016 21:22

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Dominator55 »

Ahoj lidi.
Chtěl jsem se zeptat, jak stará je technika pletení vlněných ponožek. Mohl bych si nechat od babičky uplést vlněné ponožky do převrácenek k vikingskému kostýmu? :) Nebo je to záležitost až moderní doby? Přeci jen. Bude to pohodlnější než onuce. :D Díky
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by wolf »

Běžné pletené ponožky jsou na vikingy sci-fi, ale pokud naučíš babičku nalbinding, tak by to mělo být OK.
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
Borislav
Nováček
Nováček
Posts: 1
Joined: Wed 15. Nov, 2017 10:03

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Borislav »

Zdravím vás. Hľadám ale nenašiel som. Chcel by som vedieť aké výšivky použiť na Slovanskú tuniku. A ďalej ešte by som chcel vedieť aké farby používali najčastejšie starí Slovania. Mám na mysli aké odtiene. Vopred vám ďakujem za každú odpoveď.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Boza »

Zdravím,
ohledně vzorů, ono není se od čeho moc odpíchnout; k dispozici jsou iluminace z franských, říšských i byzanských rukopisů, nějaké tkaniny z hrobové výbavy a podobně. Ale určitě neuděláš chybu s jednoduchou výšivkou s motivy vlnovek, křížků, koleček, ptáčků atp. Kolikrát stačí vlnou vyšít dvě linky např. kolem kraje rukávu a mezi ně vložit jiný motiv.

Co se barev týče, někde tu je diskuze na téma barvení látek (lnu, vlny) - ve zkratce používali cokoliv, čím se dalo barvit a bylo to po ruce. Vyhni se barvám typu jasně červená, modrá, černá - obecně čím výraznější odstín, tím luxusnější barva. I (barevné) látky byly předmětem dálkového obchodu.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Post Reply