Barvení

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Barvení

Post by Boza »

Nevím jestli jsem se už tady podělil o tip pro používání cibulových slupek: když je suché namelete na strojku na maso, pomůže vám to při:

- skladování, 5 litrová láhev od okurek vám vydrží pěkně dlouho, nehledě na úsporu místa a ochranu proti molům
- dávkování, strefíte potřebné množství lépe než při dávkování velkých slupek "od oka"
- barvení, konkrétně ty malé vločky barví o trochu víc a nestane se že by se velký kus někdě nalepil a díky tomu se pod ním byla flekatá.

Stejně tak doporučuju mít na jakékoliv přísady louhovací pytlík, ať člověk pak nemusí látku vytřepávat...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Barvení

Post by Knecht »

Já louhovací pytlík nepoužívám - uvařím to volně se vším listím a pak přecedím do druhého hrnce. Obvykle přes cokoli co se válí v dílně - tentokrát to byla mřížka z nějakého větrání a přes ni položené pletivo na síťku na mouchy :)
Zajímavý nápad s tím mletím.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Barvení

Post by Yff »

Knecht: To je zajímavý s tou zelenou, rozhodně musím vyzkoušet. Mně se takhle se skalicí povedlo dosáhnout zelenkavé barvy i u oranžových kořenů šťavelu, kde bych to rozhodně nepředpokládala, ale nebylo to nic moc, možná jsem to měla zkusit taky takhle opačně.

Jinak už můžu najisto říct, že semínka modřilu se neuchytily, ačkoli pěstební postup byl dodržen. Možná byly starý. Podobné barvící účinky by měl mít i čimišník nebo netvařec. Ale štve mě to. Chtěla jsem to mít echt. Dneska je svět tak malý a sehnat takovou blbost je docela problém.
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Barvení

Post by woden »

Nejako sa mi nepodarilo najst informacie o modrej,
Takze otazka znie. Ako to bolo s modrou farbou (pripadne aj cervenou). Vo vseobecnosti su tieto farby brane ako 'tabu' pripadne len farby pre slachtu. Otazka je preco. Ci to niekto kedysi povedal a uz sa to dalej neskumalo alebo to tak proste je ze boli drahe.
Nehovorim o modrej asi na uplne jednoduchom kostyme ale berme to od strednej triedy.

Cize bola bezna?
V Birke sa nasla vo viacerych zenskych hroboch (na zasterach)
Otzi mal tiez modru farbu na svojom obleceni.
Cervena? (neviem)

V akej kvalite bola?
od ruzovej po syto cervenu
od bledomodrej po tmavomodru.
tu je asi najvacsi problem farbu stabilizovat natolko aby vydrzala aj po nejakej dobe na slnku.

Dofarbovalo sa oblecenie?
Ked je problem napr so stabilizovanim tak logicky postup je oblecenie znova zafarbit. Odsit karetky a zdobenie je otazka dna aj s prisitim naspet.


Ake su dalsie "problematicke" farby a ich dostupnost? (purpur, fialova, oranzova, kamilkovo fialkova...)

podme debatovat
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Barvení

Post by Pampalíny »

O Modré z VM nevím, ale někde zaznělo, že u Vikingů je to relativně častá barva ve hrobech. Každopádně modrá v té době byla jen z importu, takže levná být nemohla.

Dobarvování asi nebylo
a) zdobení bylo spíše vyšivkou
b) barvilo se mnohem poctivěji než dnes - tedy trvaleji - a takjy se barevné opblečení tak často nenosilo
c) odstíny uděláš jaké chceš. Od blnkytné po skoročernou / od starorůžové po červenou (ale tam je to 1:1 - tedy dnes by tě kilo příze dnes vyšlo asi na 15-20 000 Kč)

Červená: pro Slovany určitě. Červec se u nás sbíral a v Polsku a Ukrajině byl hojný. Máme od toho sběru pojmenované dokonce dva měsíce v roce: malý a velký červen, dnes červen a červenec. Nicméně barvivo to bylo drahé a chudina v něm určitě nechodila. Chudí sbírali červce na kšeft.
Mimochodem od tud je slovanská barva červená (a bílá).

purpur - nebyl (viz. jeho historie)
sytě oranžová neexistovala (mimochodem proto se jmenuje až podle pomeranče)
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
Post Reply