Zpracování vlny

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
Oblan
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Javornice ,Praha

Zpracování vlny

Post by Oblan »

měl bych dotaz ohledně zpracování vlny, jak se čistila, vyčesávala a pod.
Jestli s tim máte nekdo zkušenost a byli byste ochotni se o ni podělit...
Jinak jestli se to tu uz někde řešilo tak se omlouvám ,ale nemohl jsem to najít...
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Stručně je to třeba u nás na webu:
http://www.cea.livinghistory.cz/zivotvm ... x.php#nite

Vlna se v zásadě čistila propíráním a vyčesáváním, a česala se vochlí, případně hřebenem.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Oblan
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Javornice ,Praha

Post by Oblan »

[quote="Müscha"]
Vlna se v zásadě čistila propíráním quote]
a přitom propírání se používali nějaký další prostředky a "čistidla"?
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Vypereš to v čisté vodě (nijak fest a žádné mýdlo nebo podobný sajrajty, to z toho dostane lanolin, kterej se ti potom hodí když to spřádáš), největší svinstvo vybereš hezky ručně a nakonec vyčešeš vochlí nebo hřebenem.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Oblan
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Javornice ,Praha

Post by Oblan »

tak díky, pokud bude mít ještě někdo nějaký tipy tak sem s nima :wink:
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Hodně dobře je to všechno shrnuté v knize Textilní výroba v českých zemích 13-15. století od Březinové(Klápště, Měřínský) Je tam vše pěkně shrnuté a vycuclé z další podobných publikací (Pávek,Staňková,Opravil,Bravermanová a zahraničních Tidow,Jorgensen,Maik)

Sice je v názvu trochu pro odlišné období (ale to se spíš týká seznamů dochovaných textil. fragmentů a textilních nástrojů) rozdíl mezi RS a VS bych viděl především pak v samotném tkání(vertikální/horizontální podnožkový stav) ,jinak postupy se moc neměnily.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Kaven
Nováček
Nováček
Posts: 39
Joined: Sun 07. Mar, 2010 11:17

Re: Zpracování vlny

Post by Kaven »

Máte někdo tušení jak se vyráběly krample na česání vlny? To ve středověku už určitě měli. V současně době to obnáší propichování vhodně tvarovaných kousků drátu skrz tkaninu. Jak na tom ve středověku (zvlášť ranném) byli s drátem, to nevím, mám dojem že táhnout ho ještě neuměli a musel se pracně vytepávat?

Druhá věc je že na výrobu těch zubů do kramplí museli mít nějakou pomůcku, protože jinak by to byla pakárna. V podstatě jde o to vytvarovat kousek drátu do tvaru "široké hranaté podkovy", propíchnout to skrz pevnou tkaninu, a potom konce co trčí z druhé strany zahnout v určitém úhlu. Výrobu té hranaté podkovy si ještě ve velkém dovedu představit, ale jednoduché propichování a ohýbání (aby to bylo pokaždé stejně) už ne.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Zpracování vlny

Post by Wothan »

Zkus vytepávat rovnoměrný drát na výrobu kroužkových zbrojí :wink: Silnější drát jakž takž vykoveš, slabší a rovnoměrnější holt musíš průvlakem.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Kaven
Nováček
Nováček
Posts: 39
Joined: Sun 07. Mar, 2010 11:17

Re: Zpracování vlny

Post by Kaven »

Takže ten průvlak už třeba v 10. století používat uměli?

A nejsou nějaké doklady o výrobě těch kramplí na vlnu? Co já vím tak existuje několik typů, jeden z nich jsou v podstatě dva jednořadé hřebeny s rovnými hroty, což by se dalo vyrobit mnohem snáz (stačí umět vykovat hřebík). Ale zase dneska se prodávají prakticky výhradně "kartáče" s plochou hustě pokrytou zahnutými hroty, propíchnutými skrz tkaninu. Jestl je tahle podoba kramplí novější, tak odkdy se to používalo?

A další věc - pokud uměli vyrobit opravdu tu "kartáčovou" variantu, tak už by stejně dobře dokázali udělat bubnovou česačku. Divil bych se že by to ve středověku někoho nenapadlo, protože s různými jednoduchými mechanismy si hráli docela dost. Jenže mám zafixováno že bubnová česačka je značně moderní vynález. Zpětně bych z toho odvodil že teda ty "kartáčové" krample budou taky moderní, nicméně je to ode mně čirá spekulace.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Zpracování vlny

Post by Knecht »

Průvlak na drát je známý už z doby bronzové.

Z Pohanska je krásný nález zubů z vochle in situ, hezké tenké hroty se zbytkem dřevěné rukojeti a nějakého kování. Pokud hledáš něco ještě jemnějšího, dá se čekat že tak tenký železný drátek se uchová dost výjimečně. Z vrcholného středověku si vybavuju zmínku o česání sukna ježčí kůží...třeba by to šlo taky použít.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Kaven
Nováček
Nováček
Posts: 39
Joined: Sun 07. Mar, 2010 11:17

Re: Zpracování vlny

Post by Kaven »

No, na wikipedii http://en.wikipedia.org/wiki/Carding vlevo nahoře je obrázek kramplí jaké znám já. Zuby jsou drátěné a zub není rovný, je zahnutý. Je tohle někdy ze středověku doložené? Viděl jsem krample tohoto typu na nějakých fotkách z 19. století, ale odkdy se vlastně vyráběly a používaly? Dneska se jiné krample prakticky neprodávají.

Vochle se používají na len a liší se v tom že mají zuby rovné a pevnější. Pokud se vlna česala něčím s rovnými zuby, tak to mělo podobu v podstatě jednořadého hřebene s pevnými zuby ... to by mohlo být to o čem mluvíš. Je to někde na fotce?

Ta ježčí kůže - to jako fakt? Měl jsem za to že to dělal jen krteček.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Zpracování vlny

Post by Knecht »

O té ježčí kůži píše H. Březinová ve své práci Textilní výroba v českých zemích ve 13.-15.stol (Praha-Brno 2007) - celkem zásadní práce od jedné ze současných vůdčích osob téhle problematiky u nás.

Ta vochle je, pokud se nepletu, publikovaná minimálně v Pohansku II (J. Vignatiová, Břeclav - Pohansko II: Slovanské osídlení jižního předhradí, Brno 1992). Bude tam jenom kresba a popis, ale mám pocit že to bylo někde zpracované i později a detailněji, včetně rekonstrukce. Možná je taky replika v expozici na zámečku přímo tam, ale nejsem si jistý. Byly to delší rovné zuby.

K velkomoravskému textilu viz taky známá práce od Kostelníkové, mám ji na ulozto: http://www.ulozto.cz/xiDMWcd/kostelniko ... textil-pdf
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply