Brnířina

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Brnířina

Post by Boza »

Bobr de Bobrow wrote:Zkoušel jsem čočkovitý průřez kroužků. vybrousil jsem si razník a razil normálně v kostce, ale ne na železe, nýbrž na silném měděném plechu. Jde to perfektně a mám odzkoušené kroužky 8.5 a 5.7mm Navíc s plochými nýtky.
No klobouk dolů, tohle už vážně vypadá jako originály.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Re: Brnířina

Post by Wothan »

No hlavně ty prostřední!
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Bobr de Bobrow
Nováček
Nováček
Posts: 44
Joined: Sat 02. Oct, 2010 21:20

Re: Brnířina

Post by Bobr de Bobrow »

Nejnovějsí pokus, Kroužky 8.2 mm, použil jsem drát 1.45 mm. Na jednom kroužku jsem udělal plošku záměrně kratší a na jednom delší. Na spodní straně kroužku není po děrování téměř nic vidět, ale materiál kroužku je tam tak slabý, že si nýtek cestu skrz najde.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
NIL HOMINI CERTUS EST
User avatar
Bobr de Bobrow
Nováček
Nováček
Posts: 44
Joined: Sat 02. Oct, 2010 21:20

Re: Brnířina

Post by Bobr de Bobrow »

Bude to však chtít jiné nýtovací kleště.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
NIL HOMINI CERTUS EST
User avatar
Bobr de Bobrow
Nováček
Nováček
Posts: 44
Joined: Sat 02. Oct, 2010 21:20

Re: Brnířina

Post by Bobr de Bobrow »

A po zanýtování...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
NIL HOMINI CERTUS EST
User avatar
Bobr de Bobrow
Nováček
Nováček
Posts: 44
Joined: Sat 02. Oct, 2010 21:20

Re: Brnířina

Post by Bobr de Bobrow »

A ještě jen tak pro radost - kombinované pletivo. Nýtované kroužky 5.7 mm a vysekávané kroužky 5.6 mm
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
NIL HOMINI CERTUS EST
Marek
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Sun 20. Mar, 2011 16:45
Location: Olomouc

Re: Brnířina

Post by Marek »

Zmenšil jsem přesah kroužků tím, že před zmáčknutím v kostce mají vnitřní průměr 9 místo 10 mm. Jinak s délkou plošky na nýt jsem díky mé zapomnětlivosti mystifikoval, drát je totiž tlustý 1,4 mm a ne 1,2 mm a tím pádem i ploška dlouhá 2,5 a ne 1,2 mm :idea: .
Clipboard12.jpg
Až se za dva týdny vrátím domů, pustím se do výroby nýtovacích kleští. Pomalu by se hodily.

Ještě kroužky z 1 mm drátu, vnitřní průměr 9 mm, přesah 3,1 mm.
Jsou hrozně vzdušné, hold je kostka dělaná na jiný rozměr. To jsem jen zkoušel, jestli mi půjde probíjet i tenký drát.
Clipboard12.jpg
A poslední věc, probíjecí podložka. Boužel jsem neměl vhodnou nádobu (plechovku), ve které bych všechno roztavil a nechal ztuhnout, tak má rovnou jen jednu stranu.
Váha cca 470 g, průměr 6 cm. Materiál je 40procentní klempířský cín (byl nejlevnější, zbylých 60 % je prý olovo, takže jsem nemusel ani nic přidávat)
Clipboard01.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Jídlo je vše, co má křídla a není letadlo, nebo nohy a není nábytek.
 
User avatar
Bobr de Bobrow
Nováček
Nováček
Posts: 44
Joined: Sat 02. Oct, 2010 21:20

Re: Brnířina

Post by Bobr de Bobrow »

Dobré! Já používám na odlévání puků kousek trubky položené na silném plechu a zatížené soustružnickým nožem. Vyrovnání je též jednoduché: dva kusy 5mm plechu, puk mezi ně a jedna rána 8 kg palicí. (někdy dvě) :-)
NIL HOMINI CERTUS EST
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Brnířina

Post by Boza »

No tady to teda jede :) to mám radost.

Bobře, jak prosím vypadá ten razník, kterým děláš "čočkovité" kroužky? Rád bych to vyzkoušel taky.

Moje "oboustrané" raznice jsou sice snadné na výrobu a použití, ale jenom pokud má člověk po ruce šikovného rytce a kalírnu, nebo přesnou kulatinu typu uříznutý HSS vrták; obojí má svoje mouchy a docela rád bych se jich zbavil.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Bobr de Bobrow
Nováček
Nováček
Posts: 44
Joined: Sat 02. Oct, 2010 21:20

Re: Brnířina

Post by Bobr de Bobrow »

Je to klasika - kostka s razníkem, akorát razník je opatrně vybroušen stejně jako Tvé razníky, jen s tím rozdílem, že musíš brousit opatrně až do kraje. Vyfotím to a dám sem.
NIL HOMINI CERTUS EST
User avatar
Bobr de Bobrow
Nováček
Nováček
Posts: 44
Joined: Sat 02. Oct, 2010 21:20

Re: Brnířina

Post by Bobr de Bobrow »

Razník. Já jsem ho trochu zmrvil, ujela mi ruka a drážku jsem vybrousil moc širokou.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
NIL HOMINI CERTUS EST
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Brnířina

Post by Boza »

Aha - ok, vyzkouším přes víkend jednu věc - vezmu si jenom jednu stávající raznici, podložím přeložený kroužek měděným plechem a zkusím do toho bácnout :lol:
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Bobr de Bobrow
Nováček
Nováček
Posts: 44
Joined: Sat 02. Oct, 2010 21:20

Re: Brnířina

Post by Bobr de Bobrow »

Jo, ale chce to plech aspoň 2 mm silný! :-D
NIL HOMINI CERTUS EST
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Brnířina

Post by Boza »

Bobr de Bobrow wrote:Jo, ale chce to plech aspoň 2 mm silný! :-D


Nemám, zkusím 1mm položený na prorážecí puk :)
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Bobr de Bobrow
Nováček
Nováček
Posts: 44
Joined: Sat 02. Oct, 2010 21:20

Re: Brnířina

Post by Bobr de Bobrow »

Raději bych volil železný podklad pod ten měděný plech. :)
NIL HOMINI CERTUS EST