Brnířina

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Bobr de Bobrow
Nováček
Nováček
Posts: 44
Joined: Sat 02. Oct, 2010 21:20

Re: Brnířina

Post by Bobr de Bobrow »

Á, pán se nudil! Moc hezký!
:)
NIL HOMINI CERTUS EST
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Brnířina

Post by Boza »

Jo to ploché pletivo jde relativně snadno - je to výborné na začátek, protože se člověk nemusí s****t s ploštěním kroužků - když jsou vyžíhané, tak ani nekloužou konce přes sebe. Namísto toho si může v klidu hrát s prorážením.

@ Marek: skoro si tipnu že ty kroužky ti praskají ze tří důvodů: 1) kroužky nežíháš 2) prorážíš možná zbytečně velkou tloušťku 3) máš na jehle moc tupý úhel - jak psal Bobr výše, klidně ho udělej velmi ostrý (asi jako je tužka naostřená v ořezávátku); možné uváznutí jehly je vhodné ošetřit jejím vyleštěním a průběžným mazáním (např. olejem nebo včelím voskem). Jinak ty hroty na ploché nýtky si můžeš udělat úplně stejným způsobem - jenom prostě jehlu nabrousíš do tvaru dlátka.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Brnířina

Post by Wothan »

Já na té akci mazal jehlu včelím voskem a je fakt že to je o něco lepší.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Marek
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Sun 20. Mar, 2011 16:45
Location: Olomouc

Re: Brnířina

Post by Marek »

Tak jo, jehlu jsem přebrousil a udělal pár zkušebních průrazů. Neměl jsem možnost drát vyžíhat, tak jsem zkoušel jak půjde pracovat jen s obyčejným blátodrátem v jeho základní formě. S výsledkem jsem docela spokojený, jen tu jehlu bych měl začít mazat, občas se zasekávala.
Clipboard01.jpg
Tady je pár proražených kroužků. Prasknout se mi podařilo jen jeden, nejvíc zmetků jsem dnes měl paradoxně při přehýbání a mačkání v kostce. Většinou ale funguje jak má, to jest takto:
Clipboard045.jpg
Clipboard067.jpg
Prorážel jsem je rozehnuté, každý konec zvlášť.
K tomu mám ještě dotaz: podložka z olova a cínu, kterou používáte, je tvrdší než olovo samotné? Předpokládám že je, ale nejsu si jistý. Zatím jsem to prorážel jen na hrudce olova a kroužky se mi prohýbaly do mističky. Proto jsem musel každou díru prorážet z obou stran.

Do včerejška jsem přemýšlel nad tím, proč žíhat až nastříhané kroužky a ne rovnou celou pružinu. Kdysi dávno jsem zkoušel vyžíhat pružinu v celku a včera ji teprve chtěl stříhat. Nešlo to, drát byl moc měkký a nechtěl odpadnout, čelisti kleští ho jen rozmáčkly. Ten nevyžíhaný přímo "odskakoval" :idea:

Tak už se těším, až si rozdělám pořádnej oheň, odleju podložku na děrování a vyžíhám kroužky, ať můžu začít s něčím trochu serióznějším :)
Jídlo je vše, co má křídla a není letadlo, nebo nohy a není nábytek.
 
Marek
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Sun 20. Mar, 2011 16:45
Location: Olomouc

Re: Brnířina

Post by Marek »

Ještě jsem si vzpomněl a nikde nemůžu najít tohle: u Bozi na stránkách jsem se dočetl, že obyčejný černý vázací drát je ocel 11300. Na kovy jsem jen laik, možná proto mi to nic neříká a je to pro mě jen číslo :) .
Nicméně, má nějak přesněji stanovenou teplotu, na kterou je vhodné jej vyžíhat? Dostal jsem nabídku, jestli si nechci kroužky vyžíhat na přesně dané teplotě v keramické peci. Na autentičnost v tuhle chvíli kašlu, s tou si začnu hrát, až mi to moc půjde :), do začátku bych totiž měl rád hlavně dobrý materiál ať můžu cvičit grif a zdokonalovat nástroje. Hledal jsem, ale údaj "do červena" mi při tomhle moc nepomůže, vizuálně se to totiž takhle kontrolovat nedá.

Snad mě za ten nápad moc nezlynčujete :biggrin:
Jídlo je vše, co má křídla a není letadlo, nebo nohy a není nábytek.
 
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Re: Brnířina

Post by wolf »

Marek wrote:Nicméně, má nějak přesněji stanovenou teplotu, na kterou je vhodné jej vyžíhat?
Zkus 720 °C.
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Brnířina

Post by Boza »

Nah, normalne je nahrej docervena doma na sporaku a pak nech volne chladnout... proste to zkus...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Marek
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Sun 20. Mar, 2011 16:45
Location: Olomouc

Re: Brnířina

Post by Marek »

Tak jdu zase spamovat se svými pokusy a fotkami :biggrin:
Plynový sporák nemáme, tak jsem zkusil babiččinu propanbutanovou láhev co si na ní vaří kafe na zahradě. Kroužky jsem hřál asi 3 minuty, do červena rozžhavit se mi je ale boužel nepovedlo, vždy žhnul jen malý kousek drátu. Nicméně změkly, teď se při prorážení roztahují fakt hezky :) a nepraskají.
clipboard012.jpg
Jen mi vadí, že na proražení díry tam mám zbytečně dlouhou plošku. Zítra musím vyzkoušet namotat drát před překrytím konců na 9 mm kulatinu místo 10 mm - podle výpočtů by ta ploška potom měla být 1,2 mm dlouhá, stejně, jako je tloušťka drátu - s trochou cviku bych se do toho mohl vejít a mohlo by to být akorát.

A ještě se pochlubím tím, co mi teď tuhne na dvoře - nemám totiž pořádnou kovadlinu a používal jsem kousek železné destičky v rozích provrtaný a natlučený na špalku. To mělo ale chybu v tom, že celkově to bylo moc pružné a lehké a roztloukání kroužků bylo příliš neefektivní.
Tak jsem zkusil betonovou kostku, měla by vážit asi 25 kg a nahoře bude mít malou železnou plošku z nějakého zbytku stavebního profilu:
clipboard012.jpg
Jsem docela zvědavý, jak to dopadne a jestli se nerozbije. Není totiž armovaná, jsou tam jen dvě tyčky co budou jako držadla na nošení. Zítra zkusím napsat jak to dopadlo :) .
Jídlo je vše, co má křídla a není letadlo, nebo nohy a není nábytek.
 
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Brnířina

Post by Wothan »

Já používám malou kovadlinku - babku na naklepávání kosy. Dají se ještě sem tam sehnat. Je malá, lehká ale pro tuhle práci bohatě stačí.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Marek
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Sun 20. Mar, 2011 16:45
Location: Olomouc

Re: Brnířina

Post by Marek »

Jo, vím co myslíš. Můj špalek s kouskem železa na tom byl váhově podobně. Mě se jen zdálo, že do té "kostky" musím bušit moc a z toho jsem vydedukoval, že se mi ta energie ztrácí někam do toho špalku. Tak zkusím tohle, jestli to bude lepší.

to Boza: Kdesi hluboko vzadu v příspěvcích máš "placatící kleště". Jak jsem pochopil, dneska už je nepoužíváš... Proč? Zrovna jsem uvažoval, jestli je zkusit vyrobit - má to cenu?
Jídlo je vše, co má křídla a není letadlo, nebo nohy a není nábytek.
 
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Brnířina

Post by Wothan »

No ta kovadlinka skýtá docela dost velký kus železa, aby to nepružilo - větší sílu jsem nikdy nepotřeboval. Dělám z drátu 0,8mm nebo 1mm a bohatě to stačí.

Já používal na placatění na ploché kroužky takový přípravek ve tvaru jakéhosi pantu, měl jen tu vadu že se zasekával a celkově to bylo zbytečně složité zařízení. Postupem od složitých k jednodužším řešením jsem dospěl k tomu že nejjednodužší bude pořídit ještě jednu babku a do ní zahloubit důlek pro kroužek + razníček jako protikus.

Jinak jsem zkoušel děrovat to zvlášť - každou půlku jako to dělá Boža, ale přijde mi to zbytečně zdlouhavé - moje jehla v kleštích prorazí spolehlivě oba konce přeložené přes sebe naráz. Jen jeden postřech - důlek pro olovo jsem dělal zbytečně velký, takže při děrování se tlakem na kroužek vymačkává a je třeba ho tam zatepávat zpět a jednou za čas dokápnout. Není to problém, když děláte pár set kroužků za akci, ale asi by to byl problém při nějaké velkosériové práci. Uvažuji o tom odstranit to olovo a vyplnit ten prostor mědí. Udělám pak maličký otvor proti jehle, aby nedocházelo k tupení a uvidíme.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Brnířina

Post by Knecht »

Wothan wrote:Postupem od složitých k jednodužším řešením jsem dospěl k tomu že nejjednodužší bude pořídit ještě jednu babku a do ní zahloubit důlek pro kroužek + razníček jako protikus.
Jo, pamatuju jak jsi svého času vynalezl "kostku s dírou" :lol:

Jinak naprosto přesná babka na kosu pochází z Pohanska, asi je to tak šikovný tvar i velikost že se používal už odedávna na drobnější práce. A valná část těch kupovaných je výrobkem kovářských učňů, takže se dá za pár korun vlastně pořídit LH kovaná kovadlinka, jen z ní opálit barvu.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Brnířina

Post by Wothan »

Ona je to fajn kovadlinka na drobné práce - třeba i na šperkařinu apod.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Bobr de Bobrow
Nováček
Nováček
Posts: 44
Joined: Sat 02. Oct, 2010 21:20

Re: Brnířina

Post by Bobr de Bobrow »

Na kovadlinku je nejlepší kousek staré kolejnice. stačí 10 cm. Když poprosíš někoho od traťovky (jezdí s takovými malými motorovými vozíky), určitě Ti nějaký sežene.
Zkoušel jsem čočkovitý průřez kroužků. vybrousil jsem si razník a razil normálně v kostce, ale ne na železe, nýbrž na silném měděném plechu. Jde to perfektně a mám odzkoušené kroužky 8.5 a 5.7mm Navíc s plochými nýtky.
Attachments
Velikost hrotů se kterými pracuji zde je vidět jak jsou ploché nýtky silné. Pokud bychom hroty otočili o 90 stupňů, bylo by vidět, že špičky svírají úhel cca 75 stupňů. Kvůli tomuto širokému úhlu děruji na kusu mosazi. Olovo s cínem se totiž hodně vymačkává.
Velikost hrotů se kterými pracuji zde je vidět jak jsou ploché nýtky silné. Pokud bychom hroty otočili o 90 stupňů, bylo by vidět, že špičky svírají úhel cca 75 stupňů. Kvůli tomuto širokému úhlu děruji na kusu mosazi. Olovo s cínem se totiž hodně vymačkává.
Pro porovnání. Zleva 8.5 mm replika, 5.7 mm replika, 7.4 mm originál. Všechny kroužky mají čočkovitý průřez a plochý nýtek.
Pro porovnání. Zleva 8.5 mm replika, 5.7 mm replika, 7.4 mm originál. Všechny kroužky mají čočkovitý průřez a plochý nýtek.
NIL HOMINI CERTUS EST
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Brnířina

Post by Boza »

Marek: plošku dělej tak asi 1-1.3 průměru drátu - časem to vyladíš. Jde jenom o geometrii kostky.

Placatící kleště: vůbec si nevzpomínám, což znamená že jsem myšlenku opustil pro nefunkčnost nebo nadbytečnost :) a dneska si troufnu zplošťovat přeložené kroužky kladivem.

Ještě mám rozdělanou tzv. klapačku (DÍKY, MÝŠO), což je jsou vlastně dvě železa spojená "pantem" - ruční kleště mají obvykle na placatění moc malou páku a rychle se zkurví a je jich škoda. Ale zatím jsem nepocítil potřebu ji zprovoznit, snad časem.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Post Reply