Brnířina

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Bobr de Bobrow
Nováček
Nováček
Posts: 44
Joined: Sat 02. Oct, 2010 21:20

Re: Brnířina

Post by Bobr de Bobrow »

Buď v klidu, já se zase dozvěděl, že z hlediska šermu kroužkovkám vůbec nerozumím, Indické zbroje se otevírají pouhým lehnutím na zem a že nejlepší drátěnky jsou z pérovek. Asi dělám něco špatně... :-/
NIL HOMINI CERTUS EST
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Brnířina

Post by Boza »

No mě už asi nikdy nepřestane strašit kroužková vesta, vyrobená z brynýrovaných pérovek M12, kterou jsem na vlastní oči viděl na Libušíně 2011. Fakt škoda že jsem neměl foťák.

Nicméně, k tématu - blábolil jsem tam něco o tom, že na výrobu zbroje byl jako úzus (nebo standard? pravidlo pro vstup do cechu XYZ?) rok.

Jsem přesvědčený že jsem to někde četl v té tuně materiálů co k brnířině mám, jenomže jsem hlava děravá a nedokážu to dohledat. Vzpomene si někdo na nějaký konkrétní pramen?

Nemusí být vůbec z období RS - jak říkám, můžou to být třeba cechovní pravidla z 16. stol.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Brnířina

Post by Wothan »

Já vůbec nevím, na tohle jsem nikde nenarazil, jen na úvahy kolik času by to asi tak mohlo zabrat aj. Pokud jsou to cechovní pravidla, hádal bych taky spíše až 15-16.st. RS určitě ne s ohledem na absenci podobných organizací a celkový nedostatek písemných pramenů.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Brnířina

Post by Wothan »

Tak jsem dělal brnířinu celý víkend na Kutné Hoře a sdělal jsem za tu dobu několik set kroužků. Víc se toho stihnout nedalo - znáte to sami, když kecáte s lidmi, vysvětlujete, popisujete (takže místo abyste bušili operaci po operaci ve velkém, jedete na ukázku jeden kroužek od pružiny k nýtování a ještě ho nakonec rozdáte dětem), ukazujete aj. Ale můžu říct, že jsem dal pořádnou zátěž těm děrovacím kleštím a zjistil toto:

1. funguje to, jen to chce trochu citu a praxe, ale přijde mi to rychlejší a praktičtější než s jehlou a pukem - to jsem tam měl taky. Ztrátovost mám celkově stále ještě něco kolem 10% ale to i protože už vyhazuji i jinak celkem funkční ale vzhledově nepovedené kroužky, které jsou třeba křivé nebo se mi nelíbí nýt. Jinak mi jich praská při nýtování relativně málo - a spíš si myslím že je to tam kde jsem si špatně rozplácl ty přečnívající konce. Asi by pomohlo to něchat vyžíhat, ale myslím že je to celkem zbytečné, funguje to u toho vázacího drátu dobře i za studena.

2. osvědčilo se mi netlačit na to - propíchnout z jedné strany jen lehce, aby vznikla malá dirka, otočit a z druhé rozšířit už na finální průměr. Výrazně to omezilo praskání.

3. cín (nebo cíno-olověná slitina) v čelistech se časem vymačkají a při rozšiřování té díry to má tendenci kroužek prohýbat a vytahovat (mističkovat), tak je třeba vzít kladivo, rozevřít čelisit a trochu to zklepnout. Jednou za čas bude potřeba tam kápnout nový cín nebo olovo, protože při přetepávání se vždycky něco málo ztrácí (odsekne se to přes okraj díry).

4. kroužky jsem dělal z drátu 0,8mm jako obvykle. Nýtoval jsem drátem 0,6mm a celkem to šlo, ale iděální na tenhle průměr by byl drát 0,5mm. Ten jsem ale bohužel nesehnal. Obecně čím menší dírka se musí prorážet, tím snadněji to jde, méně to praská a i vercajk méně trpí. Jenže bych potřeboval nové nýtovačky s menším důlkem.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Brnířina

Post by Boza »

Ahoj Wothane, drát o libovolném průměru (resp. s krokem po 0.05 mm) ti vytáhnu v průvlaku, jestli si večer vzpomenu, tak ti nějakých 40 cm pr. 0.5 vytáhnu a přihodím do pošty.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Brnířina

Post by Wothan »

To je tak tenký že by to prošlo i mailem :badgrin: Ale vážně - nestavíš se na táboře? že bys to nemusel posílat. Mít průvlak tak si natáhn u taky - ta desetina by nemusela být taková rasovina. Budeš to dělat najednou nebo přes víc otvorů?
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Brnířina

Post by Boza »

No bohužel, budu rád když se dostanu na kopec dejme tomu čtvrtek-pátek před Dobýváním. Jestli ti to stačí tak, může být.

Protažené to mám za chvilku, měl bych ještě někde mít kus 0.6 od Bobra z Bobrowa.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Brnířina

Post by Wothan »

Klidně stačí na Dobývání, díky. Přehlídl jsem že to máš po pěti setinách. Prima.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Marek
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Sun 20. Mar, 2011 16:45
Location: Olomouc

Re: Brnířina

Post by Marek »

Tak jsem si po dlouhé době zase začal hrát s kroužkama. Placatění jsem vyřešil "kostkou", jak používá Bobr, akorát kvůli výrobě na soustruhu upravenou na válec:
P6250565.jpg
Placatit kroužky se mi celkem daří, jen občas se stane, že konce uhnou a vznikne něco na způsob spirálky
P6250556.jpg
Problém mám (zatím, k nýtování jsem se ještě nedostal) jen s prorážením. Používal jsem nabroušený nastřelovací hřebík a ať se snažím sebevíc, kroužky mi pořád praskají :( . Ten jeden z asi třiceti co vydržel, je tady:
P6250573.jpg
Je hezkej, ale bohužel jen jeden.
Jídlo je vše, co má křídla a není letadlo, nebo nohy a není nábytek.
 
Marek
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Sun 20. Mar, 2011 16:45
Location: Olomouc

Re: Brnířina

Post by Marek »

Zkusil jsem vyrobit prorážecí jehlu prozměnu podle Boži, tenký HSS vrták vsazený do měkké kulatiny jako rukojeti:
P6250551.jpg
Teprve uvidím, jak se s tím bude pracovat. Od původně čtvercového prorážení děr na klínovité nýtky jsem, alespoň prozatím, upustil, hlavně kvůli jednodušší výrobě kulaté jehly.

Hlavně jsem zvědavý, jestli není úhel hrotu moc tupý a nebude mi kroužek zase trhat.
Asi bych měl ještě doplnit rozměry: kroužky mám z 1,2 drátu, průměr 8,2 mm. A ta prorážecí jehla je 1 mm vrták v 8 mm kulatině.
Jídlo je vše, co má křídla a není letadlo, nebo nohy a není nábytek.
 
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Brnířina

Post by Ernest »

Já jsem sice absolutní laik, ale jen z toho co tu kluci psali bych možná zvolil otřejší úhel vrtáku a menší průměr... ale říkám, jsem laik.
User avatar
Bobr de Bobrow
Nováček
Nováček
Posts: 44
Joined: Sat 02. Oct, 2010 21:20

Re: Brnířina

Post by Bobr de Bobrow »

JJ, je to tak! Úhel 90 stupňů je moc tupý hrot.. Já používám 40- 45 stupňů, někdy i ostřejší.
NIL HOMINI CERTUS EST
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Brnířina

Post by Wothan »

Já mám v kleštích vsazenou v podstatě jehlu. Dají se sehnat třeba kalené rýsovací jehly na kov.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Brnířina

Post by Wothan »

Nemám bohužel dobrý foťák, tak to podle toho vypadá, ale něco málo práce z víkendu:

Image
Image
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Brnířina

Post by Wothan »

Prakticky pouze z nudy a didaktických důvodů jsem zplodil ten kousek ploché zbroje a protože na to nemám vercajk, zploštil jsem to jen přes kovadlinku a dvě kladiva - proto je to nepravidelné, musím si pořídit vhodný nástroj a pak to půjde. Plíšek je to tenonký, úpletivo husté a lehké.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Post Reply