Brnířina

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Hellwick
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Mon 27. Feb, 2012 15:12

Re: Brnířina

Post by Hellwick »

ok díky, právě jehla vždy byla problém.. vždycky moc široká a nebo sem jí dělal plochou a plochý nýtek který se vyráběl z utlučeného drátu takový ten trojúhelníček.. ale mám doma takovou tu modrou stavebnici s bílými kostičkami.. jako její součást tam jsou i železné pochromované tyčky zkusím z toho vybrousit jehlici schválně jestli to půjde, třeba to bude naprd ^^ ale zkusím
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Brnířina

Post by Wothan »

To docela určitě bude, tyhle osičky se dělají obvykle z bláta, potřebuješ jehlu z kvalitní kalené oceli.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Bigoš
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Wed 25. Aug, 2010 11:54
Contact:

Re: Brnířina

Post by Bigoš »

DÁM TI JEDNU RADU...
vem si kvalitní vrták a z něj si vybruš nebo nech vybrousit jehlu... nesmíš ho vyhřát!!!!!! pak ho foukni do trouby a nech ho tam 3* 30min třeba na 200stupnů je to sice rychlořezná ocel ale tohle ti na takové domácí popuštění stačí. pak eliminuješ to že jednou do toho migneš a nemáš špičku, páč se ti ulomila...
jestli máš člověka co ti ho rozleští bude to paráda, ale zase nesmí to vyhřát!!!!!!!!!! a to je na filcu a u špičky kunšt!
až to budeš brousit furt to chlaď ve vodě, a furt jako furt!!!!!
jak ti tam vyletí barvičky rovnou to zahoď



| Waltharium turbans. Contra tamen ille virilis | constitit opponens clipei septemplicis orbem, |

 | pobouřil Walthera. Ten přesto stál zmužilý na místě pevně, | štít svůj ze sedmi vrstev šípům v překážku kladl
User avatar
Bobr de Bobrow
Nováček
Nováček
Posts: 44
Joined: Sat 02. Oct, 2010 21:20

Re: Brnířina

Post by Bobr de Bobrow »

Jehlu můžeš spáchat i ze starého závitníku. Po opatrném vybroušení do hrubého tvaru ji upni do vrtačky upnuté ve stojánku, nebo ve svěráku a opatrně dobrušuj karborundovými brousky postupně od nejhrubšího k nejjemnějšímu namočenými ve vodě. Jako poslední používám tyčku z výbojky, která povrch vyleští do zrcadla. Na jehličky na malé kroužky lze použít zlomená jehla ze šicího stroje.
NIL HOMINI CERTUS EST
User avatar
Hellwick
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Mon 27. Feb, 2012 15:12

Re: Brnířina

Post by Hellwick »

Díky Bobře zkusím to z něčeho takového
Bigoš
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Wed 25. Aug, 2010 11:54
Contact:

Re: Brnířina

Post by Bigoš »

nicméně i pokud to budeš dělat ze závitníku, tak to popusť jak sem ti psal...
ale je škoda závitníku u kvalitního vrtáku máš ocel stejně kvalitní a cenu úplně někde jinde!



| Waltharium turbans. Contra tamen ille virilis | constitit opponens clipei septemplicis orbem, |

 | pobouřil Walthera. Ten přesto stál zmužilý na místě pevně, | štít svůj ze sedmi vrstev šípům v překážku kladl
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Brnířina

Post by Boza »

O víkendu jsem zkoušel vysekávat kroužky 4x1 mm z 0.5 mm plechu. Docela se dařilo, až budu mít čas hodím fotky a nějaký příspěvek na blog.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Hellwick
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Mon 27. Feb, 2012 15:12

Re: Brnířina

Post by Hellwick »

vysekavat? tak male? to jako na krouzkovku? :shock: Myslel jsme ze se to dela jen u falery
Acheron
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Brnířina

Post by Acheron »

Hellwicku, možná by nebylo marné si něco skutečně zase vyzkoušet a hlavně také přečíst, byť Tě to asi zmáhá, jak sis stěžoval na velké množství textů. Zapleveluješ to tu laickými dotazy z typické neznalosti a vymlouváním se na neschopnost svých rukou apod. Na fóru už je dostatek informací, odkazů a hlavně postřehů z experimentů, o skvělých stránkách lidí, co Ti tady obětavě radí, s téměř kompletními návody ani nemluvě.
Trošku jsem si také hrál s nýtovaním, ale nejdříve jsem dávno předtím četl věci na Curii, poté nechal něco udělat od kováře, něco fungovalo, něco ne, nadával jsem na kováře, pak okukoval stránky Bóži či Bobra, zase nějaké nové nástroje udělal a zkoušel a zkoušel, něco konzultoval přes SZ, ale hlavně jsem prostě ČETL, ZKOUŠEL a ZKOUŠEL, a pak se až teprve ptal či řešil detaily.

Když jsem začínal s amatérskou řezbařinou, jediné, co mi starý řezbář poradil, bylo: ,,Tluč do toho.´´ Až jsem měl hodně natlučeno a navěděl kudy kam, mírně poradil a já zase tloukl. Občas kouknul na jiné řebáře či řezbářské fórum. Dnes z mého nádobí jí x lidí, rozhodně nemám na vyučené řezbáře typu Ikca, ale jsem spokojený s tím, že jsem vše dosáhnul samostudiem a pracovním úsilím, a ne pořád nějakým ptaním se a komentářem.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Brnířina

Post by Boza »

A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Bobr de Bobrow
Nováček
Nováček
Posts: 44
Joined: Sat 02. Oct, 2010 21:20

Re: Brnířina

Post by Bobr de Bobrow »

Na smrad a rámus mám už sousedy zvyklé, větší sranda byla, když utěsnšné víčko udělalo PUK a Bóža ho nemohl v kamnech najít. :-D Každopádně se do Libušína zkusím mrknout na Loricu Sqamatu. Tak mi držte palce.
NIL HOMINI CERTUS EST
User avatar
Bobr de Bobrow
Nováček
Nováček
Posts: 44
Joined: Sat 02. Oct, 2010 21:20

Re: Brnířina

Post by Bobr de Bobrow »

A je tu malý výsledeček nočních pokusů. Omlouvám se za kvalitu fotografií, Můj starý aparátek v režimu MAKRO moc neumí.
Attachments
IMG_1294.JPG
IMG_1298.JPG
NIL HOMINI CERTUS EST
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Brnířina

Post by Boza »

Ha, lorica hamata squamataque, zbroj před jejíž výrobní náročností bledne cokoliv dalšího!
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Bobr de Bobrow
Nováček
Nováček
Posts: 44
Joined: Sat 02. Oct, 2010 21:20

Re: Brnířina

Post by Bobr de Bobrow »

Zatím to ještě není úplně podle mých představ, ale jde to a je to funkční. Až jsem se divil, jakou tam ty šupinky mají vůli v pohybu. Tenhle kousek mi trval skoro 4 hodiny.
NIL HOMINI CERTUS EST
User avatar
Hellwick
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Mon 27. Feb, 2012 15:12

Re: Brnířina

Post by Hellwick »

Huuuu.. těch asi moc nebývalo :) a kdo tohle vůbec mohl používat? To na osobu vyrábělo snad 5 generací aby to ten poslední mohl ztratit kdesi v bahnu i s jeho životem :D
Post Reply