Poctiva prosivanice

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Boreš
Nováček
Nováček
Posts: 43
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzééééň
Contact:

Re: Poctiva prosivanice

Post by Boreš »

Ona vycpávanice je podle mě úplně naprd. když ti zasáhnou místo prošití, tak zjistíš proč :)
Jestli se ti nedostává prostředků, tak to nakombinuj. Já jsem měl taky vlnu zadarmo, tak jsem jí co nejvíc nacupoval a rovnoměrně rozložil na plátno, zastehoval, aby vlna neutíkala a prošil. Ale chce to aspoň dvě vrstvy plátna zvenku i zevnitř, aby to nedělalo neplechu. Prošívání bych taky na tuhle dobu nekomplikoval, svisle, nebo jen na hrudi třeba ty kosočtverce. Ta moje prošívka byla tak silná, že v koutě sama stála a měl jsem přes ní ještě kroužkovku a hejbal jsem se v pohodě a měl jsem taky prošitou jen svisle. Akorát si nevybavuju na tuhle dobu žádný vyobrazení, kde by byl plátovej kabátec nošenej bez kroužkovky. A ty prošívaný rukavice bych taky k tomuhle kompletu potáhl kroužkama nebo šupinama kůže. Já vím, že jsou ty kroužky nejdražší část zbroje a dlouho se na ní šetří, ale byl to prostě základ.
Do věčnosti!
User avatar
Ledenický z Ledenic
Nováček
Nováček
Posts: 20
Joined: Sat 02. Oct, 2010 17:31

Re: Poctiva prosivanice

Post by Ledenický z Ledenic »

Taky je tu možnost jak to mám já, je to levné a pevnější než vlna, a to že jsem to nacpal různýma hadrama a upěchoval na beton, v tomto případě je to stejné jak mnoho vrstev lnu, je to dobové, a pokud máš zbytky látek tak i levné. A dobovost se stejně blbě dokládá, nejsou skoro žádné doklady, a jen prošívanici nosili lehkooděnci a to bylo spotřební zboží, spíše jen jako vedlejší bojové jednotky. :) :twisted:
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: Poctiva prosivanice

Post by Bohuslav »

prošíval bych spíše jedním směrem a na kosočtverce bych se vyprdnul... http://koho.rajce.idnes.cz/prosivane_zbroje/
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Imperator
Nováček
Nováček
Posts: 5
Joined: Fri 28. Oct, 2011 13:32

Re: Poctiva prosivanice

Post by Imperator »

Boreš wrote:Ona vycpávanice je podle mě úplně naprd. když ti zasáhnou místo prošití, tak zjistíš proč :)
Jestli se ti nedostává prostředků, tak to nakombinuj. Já jsem měl taky vlnu zadarmo, tak jsem jí co nejvíc nacupoval a rovnoměrně rozložil na plátno, zastehoval, aby vlna neutíkala a prošil. Ale chce to aspoň dvě vrstvy plátna zvenku i zevnitř, aby to nedělalo neplechu. Prošívání bych taky na tuhle dobu nekomplikoval, svisle, nebo jen na hrudi třeba ty kosočtverce. Ta moje prošívka byla tak silná, že v koutě sama stála a měl jsem přes ní ještě kroužkovku a hejbal jsem se v pohodě a měl jsem taky prošitou jen svisle. Akorát si nevybavuju na tuhle dobu žádný vyobrazení, kde by byl plátovej kabátec nošenej bez kroužkovky. A ty prošívaný rukavice bych taky k tomuhle kompletu potáhl kroužkama nebo šupinama kůže. Já vím, že jsou ty kroužky nejdražší část zbroje a dlouho se na ní šetří, ale byl to prostě základ.
Jak jsem říkal, tak radši bych prošívanici... I když tu tvoji jak o ni píšeš bych rád viděl, protože to by asi byla nejlepší prošívanice jakou si lze vůbec představit :)
A k těm plátovým kabátcům... Já měl namysli plátový varkoč, jež je vidět už na vyobrazeních ze 13.stol... A navíc viděl jsem několikrát plátový kabátec bez kroužkovky, zkusím něco najít... A k těm rukavicím, to mě by se taky zamlouvali s kroužkama či šupinama, ale já zas nikde neviděl kroužkové samostatně nošené a šupinové? Ty jsem na toto období zahlédl v diskuzi o nich (VS-vojenství, šupinové rukavice) jenže tam byli dělány jako prstové což si myslím že být za železńých šupin tak v té době asi nebudou nejlevnější...
User avatar
Wilem
Nováček
Nováček
Posts: 1
Joined: Tue 20. Nov, 2012 17:58

Re: Poctiva prosivanice

Post by Wilem »

Zdravím všechny a posílám krásný obrázek mírového využití prošívanice:
https://picasaweb.google.com/1044156051 ... vvfClt2Tcw
Do Polska nejezdíme v srpnu, a už vůbec ne přes Olomouc !
Post Reply