Zbraně raného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Zbraně raného středověku

Post by Wothan »

No i na mnoha jiných výjevech z 12.st. najdeme jídelní nože podobného profilu i když samozřejmě menší, které by sotva kdo podezíral že jde o zbraň, ale tvarově velmi připomínají staré saxy.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Zbraně raného středověku

Post by Ernest »

Boža - děkuji moc. Ono, já bych rád to 9. století, ale obávám se že toho moc nebude, proto jsem radši napsal i to 8mé. Nejde mi ani tak o poboční zbraň, jako spíše o takový duty-knife.... samozřejmě to bude potřebovat silnější řap...
Bigoš
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Wed 25. Aug, 2010 11:54
Contact:

Re: Zbraně raného středověku

Post by Bigoš »

ONO ANI nemusíš mít silnější řap, jde o to jak to tepelně zpracuješ a jaký použiješ materiál čepele... a taky hodně záleží na tom kde kam až kalíš řap... každý materiál chce jinačí kalení řapu u takhle velkých nožů...



| Waltharium turbans. Contra tamen ille virilis | constitit opponens clipei septemplicis orbem, |

 | pobouřil Walthera. Ten přesto stál zmužilý na místě pevně, | štít svůj ze sedmi vrstev šípům v překážku kladl
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Re: Zbraně raného středověku

Post by maser »

I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
Bigoš
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Wed 25. Aug, 2010 11:54
Contact:

Re: Zbraně raného středověku

Post by Bigoš »

tak tenle sax, který je datován ke konci 8.st a začátku 9.st podle některých věcí kterým já jako nearcheolog neruzumím by prý mohl být i z druhé třetiny 9.st, začínám zpracovávat v papírové podobě o víkendu jsem to se Sidneym konzultovali a snad letos ale spíš příští rok bude mít Sidney finance na realizaci hlaviceje plaketovaná zlacená tepaná bronz



| Waltharium turbans. Contra tamen ille virilis | constitit opponens clipei septemplicis orbem, |

 | pobouřil Walthera. Ten přesto stál zmužilý na místě pevně, | štít svůj ze sedmi vrstev šípům v překážku kladl
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Zbraně raného středověku

Post by Boza »

http://www.hermann-historica.de/auktion ... A_GB&co=11
Lot Nr.2301
A Central European sword with a silvered pommel
10th Century
A double-edged blade with beautiful visible Damascus structure. Short, sturdy quillons, half replaced. Tapering tang and a two-piece silvered pagoda pommel. Restored and conserved condition. Length 86,5 cm.
See: Oakeshott, The Sword in the Age of Chivalry. p. 26 f.
Provenance: a Hessian private collection
.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Zbraně raného středověku

Post by Kain »

Nikdy to není německý nález. Vždycky střední evropa "ze soukromých sbírek". Ach jo. Myslíte, že to naši archeologové alespoň sledují na netu?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Kašpar
Nováček
Nováček
Posts: 3
Joined: Sun 06. Nov, 2011 16:47

Re: Zbraně raného středověku

Post by Kašpar »

Prosím můj dotaz se vztahuje na křížové výpravy a chtěl bych se zeptat na obouruční meče. Protože sem někde četl že "obouručáky" se datují až a čtrnácté až patnácté století. A tak bych chtěl vědět zdali se vůbec v tomhle ranném období používali. A jestli jsou v rámci historického šermu dobře použitelné. Jestli máte někdo zkušenosti tak prosím odpovězte.
"Pták je jen sval..."
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Zbraně raného středověku

Post by Wothan »

Pro Raný středověk rozhodně ne, používaly se jednoruční meče, obvykle spolu se štítem.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Drakobijec
Nováček
Nováček
Posts: 35
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Zbraně raného středověku

Post by Drakobijec »

Pánové, mám na Vás takovou prosbu. Replikuji tento meč http://templ.net/pics-weapons/104-sword/a04bv.jpg http://templ.net/cesky/zbrane-starovek_ ... hp#104-mec a při promazávání pc jsem si smazal složku kde jsem měl obrázek originálu s rozměry a další věci k němu. Mám sice výkres na papíře ale radši bych pro kontrolu měl i nějaké obrázky. Nemáte někdo nějakou dokumentaci k tomuto meči ? Hledal jsem kde se dalo ale nemůžu to znova najít.
dragonknives.cz
dakl
Nováček
Nováček
Posts: 1
Joined: Thu 06. Dec, 2012 11:27

Re: Zbraně raného středověku

Post by dakl »

Zdravim. nemate prosim nekdo podklady pro nalezy germanskych spath zdobenych cloisonne? Nasel jsem jen nejake fragmenty. Byl bych moc vdecny:)
Drakobijec
Nováček
Nováček
Posts: 35
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Zbraně raného středověku

Post by Drakobijec »

Na uloz.to najdeš knížku o mečích. Tam bys mohl něco najít.
Jinak, ano, našli se jenom fragmenty, a z těch fragmentů jsou většinou postaveny meče. Stránky Patrika Bárty určitě znáš, dál si zkus najít na googlu nějaké rekonstrukce od známých mečířů. Př slušné rekonstrukci je vždycky uveden i nález/nálezy. TOhle je nejjednoduší cesta. V případě že chceš dělat něco co nikdo dosud neudělal tak tě čeká nález fragmentu a podle fragmentu najít podobné nálezy podle kterých si dotvoříš zbytek.
dragonknives.cz
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Zbraně raného středověku

Post by melkel »

Velmi zajímavý článek. Trochu spekulativní, na můj vkus, ale pěkný :-).
https://www.metmuseum.org/art/metpublic ... v_26_1991#
Post Reply