Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

No to je tedy opravdu úžasná, ale i moc krásná věc!
:shock: :shock: :shock: :shock:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No teda to jsem ještě neviděl :shock:
Last edited by Wothan on Wed 29. Jun, 2005 9:29, edited 1 time in total.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Jak se mi to načítalo, tak si říkám "nějaké dřevěné těžítko" :) a ono ejhle.

Každopádně je to krásná ukázka ruční práce a citem pro detail - ty otvory v místě uší... Myslím, že je načase oživit i tuto tradici (spolu s mírumilovným narážením hlav na kůly) před své obydlí - vlastně takové LH ptačí krmítka...
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

Fascinující. 8) :shock: 8)
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Post by Mysakk »

Úžasný,něco podobnýho jsem ještě neviděl =D>
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

Neví někdo co je tam napsáno :?: , rozluštil jsem jen to spodní vpravo CONSECRARE - to znamená posvětit, posvátný. Pak jsem si to hodil do inverze a zkoušel přečíst to vpravo ale nějak tomu nemůžu přijít na kloub, snad HANECIAUM(?), ale žádný ekvivalent v latině :-k možná jméno(?) ten zbytek už jde špatně vidět, to první vypadá jako C, když jsem ale potom zvýšil kontrast bylo vidět že je to zatočené nahoru(?) to vedle co na první pohled vypadá jako A je asi V, tedy "U" a to malé snad R(?) to velké vypadá jako A, možná taky B, dál už není vidět. Tam mě napadá CURATOR -ORIS -TUS jako poručík, správce, opatrovník.. Nebo taky něco úplně jiného, škoda že to nejde zvětšit. 8) :( 8)
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Hledal jsem detaily o té lebce na webu, ale bez úspěchu. Nechápu že takový mistrovský kousek nemá svůj fanklub :(

Bryennios: Kde je to focené? Kde je ta lebka uložena?
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Nebyla by otom nějaká publikace??
Bryennios
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 262
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Bryennios »

+ HANC CALVAM DURANNO ANSQUITILIO DONAVIT UT SUUM NOMEN AD IMMORTALIS MEMORIAM CONSECRARET

nachází se v nejmenované soukromé sbírce v Německu

a literatura:
Der Weg zum Himmel: Reliquienverehrung im Mittelater (katalog výstavy De Weg naar de Hemel, Relikverering in de Middeleeuwen, konané v Nieuwe Kerk v Amsterdamu a Museum Catharijneconvent v Utrechtu v roce 2000)
případně speciální studie: H. W. van Os-T. Tromp, "Neues über Totenköpfe" ve sborníku ze Symposium Wirtschaft und Reliquie im Mittelater (SOWI-Fakultät der Universität Insbruck), konaném v roce 1999 (který je ale k nesehnání, dokonce jsem ani nenašel přesnou citaci)
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

Opravdu je tam HANC(?) to je zvláštní... #-o
Já bych to volně přeložil asi takto:

+ Tuto lebku daroval Duranno Ansquitilovi, aby jeho jméno bylo pamatováno jako věčné a posvátné.


To HANC CALVAM jsem četl dohromady, (to ty dvě A) proto ten patos..
A to C, zatočené nahoru bylo tedy D, já to četl jako CURA, a ono to bylo DURA...no to jsem si mohl myslet že to bude jméno toho opata..
No teď už mám jasno. 8)
Bryennios
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 262
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Bryennios »

:) Tak tak. Když vás to tak vzalo, tak doplním i stručný historický background. Opat Durannus z Bretaně přišel do Moissacu z Cluny, obnovil klášter a jeho nástupce Ansquitilius (1085–1115) zde pak vystavěl známý románský klášter. Kromě jeho honosné a reprezentativní architektury a sochařské výzdoby Ansquitilius usilovat o zvýšení prestiže i postavení nového kláštera také tím, že usiloval o Durannovo svatořečení a tenhle artefakt, který připomíná jeho jméno i jméno jeho ctitele byl patrně jedním z prostředků jakési vizuální propagandy vedené s tímto účelem
Bryennios
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 262
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Bryennios »

Iki: Díky za ochotu, ale jen jsem odpovídal na dotaz ohledně literatury, sám se tím nehodlám nějak hlouběji zaobírat. Ale samozřejmě když si člověk s tím dá trošku práci a není líný, tak najde co hledá - což jsem učinil i já a po krátkém dalším hledání tedy doplňuji pro Müschu citaci na ten sborník:
Von goldenen Gebeinen : Wirtschaft und Reliquie im Mittelalter / Markus Mayr (Hrsg.). [Mit Beitr. von Erich Kaufer] Innsbruck ; Wien ; München: Studien-Ver., 2001. - 270 S. : Ill., graph. Darst., Kt. (Geschichte & Ökonomie ; 9 ) ISBN 3-7065-1448-6 :twisted:
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Rohy - viz výše diskuse a odkazy. Je to dost komplikované, ideální je mít známého na jatkách. Mě se třeba povedlo od veteriny - při odrohování mi jich známá dala asi 20 ks.

To mě přivádí k dotazu - jsou VM či slovanské nálezy kování k picím rohům? Od našich sousedů je toho bych řekl hodně. Obzvláště hezké jsou ty Vikingské picí rohy, ale co naše území?
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Od nás - pokud vím - nic není a samotný roh se blbě dochová, tím spíš v našich podmínkách.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Použij kalafunu (na odírání štetin z prasat) - je to borovicová smůla, akorát upravená. Jedié 100procentní košer je zbírat si smůlu sám, ale to je dost pakárna :?
Post Reply