Odívání

Obchod a výroba

Moderator: Joe

User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Re: Odívání

Post by Joe »

Ano, také jsem si všiml u hobbytů, co dělají Evropu, že v tom rozdíl není! A u té třicítky odmyslím-li si ty stuhy, krajkové límce apod., tak základní střih je skutečně viditelně stejný.
Joe M.
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Odívání

Post by eye »

Chtěl jsem se optat, jaký je rozdíl mezi střihem kalhot v první a ve druhé polovině 19.století. Co jsem tak vypozoroval, tak v 1. polovině byly běžné kalhoty s padacím předkem a vzadu měly rozparek, který se stahoval tkaničkou.

Ve 2.pol 19.století jsem padací předek nezaznamenal, ale normální punt na knoflíky. Vzadu je taky rozparek, ale není tam šňůrka, ale látkový proužek s přezkou, který reguluje obvod pasu. Taky jsou běžné knoflíky a kšandy.

Zaznamenal jsem to správně, nebo mi něco uniklo?
Radovan
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 122
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Odívání

Post by Radovan »

to sedí
ano to odpovídá a když nahlédnete do knih učených např. od tetičky N.Waughn (nevím jestli jsem to napsal správně)
tak to tam dohledáte
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Odívání

Post by eye »

Nový článek o látkových košilích.

http://buffalodays.cz/clanky/index.php?a=35
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Odívání

Post by cossack »

Líbí se mi zdůraznění hned v počátku, že košile byly spodní prádlo. Možná by to stálo i za to, tuhle větu zvýraznit tučně. Málokdo si to dnes uvědomuje.
Naopak tvrzení že v 18.stol. se límečky zapínaly více knoflíky nebo že knoflíky byly pouze nitěné je celkem zavádějící. Rozhodně to nebyly jediné možné varianty. A postrádám zmínku o spínání manžet rukávů manžetovými knoflíčky, což bylo velice časté.
Střižení rozparku "do mírného V" nerozumím. Rozparek je vytvořený jediným střihem a poté zpevněním okrajů, žádný klínek se nevystřihává.
Formulace, že knoflík byl potištěn stejným motivem jako látka se mi jeví jako chybná interpretace. Mělo by nejspíše jít o knoflíky potahované látkou. Ne?
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Odívání

Post by eye »

cossack wrote:Naopak tvrzení že v 18.stol. se límečky zapínaly více knoflíky nebo že knoflíky byly pouze nitěné je celkem zavádějící. Rozhodně to nebyly jediné možné varianty.
V té knize, kterou uvádím na konci se píše, že ty nítěné knoflíky jsou typickým poznávacím znakem košil z konce 18. a začátku 19.století. To ale neznamená, že nebyla jiná varianta, pouze, že byly časté až typické pro tuto dobu. Později se objevovaly spíše porcelánové. Jinak jak jsem koukal na ty límce, tak většinou se zapínaly jenom na jeden knoflík, to je pravda.
cossack wrote:A postrádám zmínku o spínání manžet rukávů manžetovými knoflíčky, což bylo velice časté.
Co myslíš manžetovými knoflíčky, to jsou nějaké jiné než obyčejné? Pouze vím, že knoflík a dírka byly na manžetě vždy na straně blíže k rameni, neuprostřed, jak se to dělá dneska.
cossack wrote:Střižení rozparku "do mírného V" nerozumím. Rozparek je vytvořený jediným střihem a poté zpevněním okrajů, žádný klínek se nevystřihává.
Tady máš pravdu, to je špatně napsáno. Střiženo je to rovně, když ty rozparky neměly ve starším období šněrování nebo knfoflíky, vypadalo to jako véčko.
cossack wrote:Formulace, že knoflík byl potištěn stejným motivem jako látka se mi jeví jako chybná interpretace. Mělo by nejspíše jít o knoflíky potahované látkou. Ne?
Interpretace je vpořádku. Šlo škutečně o porcelánové knfolíky potištěné stejným vzorem jako kaliko. Začalo se to vyrábět po roce 1848, ale běžné to asi nebylo.

Jinak ten článek nemá být vyčerpávající, šlo mi o to říct, že během 19.století byly 2 různé odlišné střihy košil, jeden hranatý co se šil ručně a pak krejčovský šitý na stroji. To je tak všechno.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Re: Odívání

Post by Mokohtavenotaxe »

eye wrote: Co myslíš manžetovými knoflíčky, to jsou nějaké jiné než obyčejné?
To si snad děláš srandu ne? Pro případ že by jsi to snad opravdu nevěděl, tak košile na kterou se používají manžetové knoflíčky má na manžetách pouze 2 dírky. Knoflík není ke košili přišit.
eye wrote: Jinak ten článek nemá být vyčerpávající, šlo mi o to říct, že během 19.století byly 2 různé odlišné střihy košil, jeden hranatý co se šil ručně a pak krejčovský šitý na stroji. To je tak všechno.
A to je asi přesně to co je špatně. Vzhledů košil bylo totiž výrazně více, než jen 2. V článku podrobně popisuješ změny ve velikostech manžet a límečků a díky tomu to vypadá jako klasická wambliovská poučka - do roku xx to a od roku xx to. Jenže tak to zcela jistě nebylo. Žádný takový rychlý přechod nebyl. S ručně šitými košilemi se můžeš na fotkách potkat ještě ve 20. století, stejně jako před rokem 1790 najdeš košile které mají manžety podstatně delší, než jak je uvádíš.
Pokud jsi se ale soustředil na vzhled košil na lidech - tedy zda by pro starou dobu měli nosit bachraté a pro "seedkovou" vypasované, tak je to sice zajímavý příspěvek, ale měl by jsi se v tom případě soustředit (tedy zmínit) i na další výrazné prvky jejich vzhledu: Légy / poutka, délky prostřihů, stojáček / V límeček, velikosti ramenních výstuh / košile se sedly atd... Takto mi ten článek přijde polovičatý ať už ty články někdo čte, nebo nečte!
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Odívání

Post by cossack »

Manžetové knoflíčky
http://www.thomas-sutlers-store.com/ima ... 00x500.jpg

Tak zase je to alespoň alespoň trochu osvěty... Ovšem pravda je to, že když jsou některé detaily zmiňovány tak podrobně, zanechá to dojem, že košile byly šity v těchto striktních mantinelech.
User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Odívání

Post by Czernozub »

Zdravím, chtěl bych se zeptat na vaše zkušenosti s oděvy z jelenice. Hlavně jak je to co se týče hřejivosti oproti vlně.

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Odívání

Post by cossack »

"Hřeje" to z toho důvodu, že přes kůži špatně prochází tělesné teplo ven a naopak dovnitř se nedostane ten studený průvan zvenku.
Pokud to není vyloženě nutné, oblečení z kůže bych se vyhnul. Už jen pro to, že když člověk zmokne tak je vlna přece jen komfortnější.
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Re: Odívání

Post by nataniel »

Mám dotaz je vhodné na výrobu pruhovanej košele ( http://spicimedved.rajce.idnes.cz/Hamil ... 020115.jpg ) použiť kanafas ?

Ak áno tak ktorý je lepší pruh 0,5 cm široký http://www.kanafas.com/eshop/imgPreview.php?pid=4436 alebo pruh 1 cm široký http://www.kanafas.com/eshop/imgPreview.php?pid=4435 ?
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Odívání

Post by cossack »

Není to jedno?
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Re: Odívání

Post by nataniel »

Práve to neviem či je to jedno aký široký pruh sa používal no a či ten kanafas je možné použiť.
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Odívání

Post by cossack »

Dal jsem si kvůli tobě trochu námahy a našel si několik charakteristik kanafasu. Jedna z nich praví, že jde o látku s plátnovou vazbou, kde je vzoru dosaženo tím že jsou použity barevné nitě, tedy nikoli potiskem. Jsou možné tedy jen pruhy nebo kostky. Tetička Wikipedie praví, že kanafas se (v Čechách) vyráběl od 15. - 16. století, materiál len nebo konopí, bavlna nastoupila na přelomu 19./20. století.
Takže logicky právě kanafas je jediná správná látka na pruhovanou košili, pokud se bavíme v historickém kontextu. Bude to asi trochu kazit fakt, že bude nejspíš bavlněný. Len se dnes bude shánět dost těžko.
Jaká šířka proužku, nebo jestli vůbec pruhovaná košile, si netroufám polemizovat. Budeš si holt muset najít nějaké dobové vyobrazení.
O kostkovaných košilích doklady znám, občas se používaly.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Re: Odívání

Post by Spící Medvěd »

Na www.kroje.cz mívali pruhovaný kanafas Ba / Len, ale abgrejdovali E shop a už tam idioti nepíšou složení látek :evil:
Post Reply