Chladné zbrane vo FIW

Zbraně a Vojenství

Moderator: Joe

cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by cossack »

Mám pocit, že mi docvaklo, proč se ty špuntové bajonety v Americe udržely tak dlouho. Přivedlo mne k tomu pojednání plukovníka Bouqueta o vystrojování lehkých jednotek pro lesní boj. Mimo jiné píše: "Jejich zbraně, nejlepší co mohou být vyrobeny, by měly být krátké fusily a nějaké rifle, s bajonetem ve formě dýky, který poslouží i jako nůž, ..."
Krom toho, že je jasně zmíněné dvojí použití bajonetu, jak jsme se tu o něm bavili, ale HLAVNĚ - v koloniích se v boji používalo velké množství civilních pušek, případně se třeba různě zkracovaly vojenské, a na žádnou takovou zbraň nejde nasadit klasický objímkový bajonet :idea: . V Evropě se zátkové bajonety neudržely jednoduše proto, že zde byla válka záležitostí pouze pravidelných armád a ty ze zřejmých důvodů od zátkových bajonetů rychle ustoupily.
Radovan
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 122
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Radovan »

taky mě to napadlo, předběhls mě
navíc bych doplnil,že do lesa je lepší jedna víceůčelová zbraň, než jenom bajonet, který měl jen jednostranné využití
hlavně pokud to člověk vleče všechno sám,
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Vitous »

Mám dojem, že "špunťáky" si vojáci nechávali i po zavedení objímkových, právě proto, že to byly kvalitní dýky. Francouzi byli v tomto ohledu šílení - kromě dýky měli minimálně v kapse ještě zavírák, jeden nožík v legíně, další na krku...
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Mysakk »

nejsme šílení,ale nožů není nikdy dost :mrgreen:

Myšák
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Mysakk »

jenom by mě zajímalo jak ho měli přichycený v těch legínách.Na některých obrázcích jsem viděl jak je maj zastrčený za uvazem pod kolenem.To bych se bál,že ho ztratim :?

Myšák
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Vitous »

Určitě musí být pod úvazkem, ale jak, to jsem nikde nenašel. Pokud ho nenosili volně, tak jedině jednoduché pouzdro, které je za úvazek zavěšeno, nebo jím úvazek provlečen.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Mysakk »

i tak děkuji,je to rozumné řešení

Myšák
Královák
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 57
Joined: Mon 12. Oct, 2009 11:40

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Královák »

Mám dotaz ohledně tomahawků od firmy Gold steel. Jdou použít pro sedmiletku případně pro am. revoluci? V ruce jsem je neměl a podle fotek mají asi nějaký nátěr, který by se dal možná odstranit.
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by wolf »

Královák wrote:Mám dotaz ohledně tomahawků od firmy Gold steel.
Tomahawkum nerozumim, ale ta firma se asi jmenuje Cold steel.
http://www.coldsteel.com/tomahawks.html
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Spící Medvěd »

Královák wrote:Mám dotaz ohledně tomahawků od firmy Gold steel. Jdou použít pro sedmiletku případně pro am. revoluci? V ruce jsem je neměl a podle fotek mají asi nějaký nátěr, který by se dal možná odstranit.
Tomahavky od Cold Steel jsou neforemné těžké a humpolácké. Dobovým tvarům odpovídá lehce akuráte Frontier a Spike.
Jinak pro inšpiraci : http://furtradetomahawks.tripod.com/index.html
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by cossack »

Když už bych potřeboval platit sekeru v dolarech, zvážil bych něco od Tracka. Kamarád si jednu obyčejnou lehkou sekerečku nemůže vynachválit, nedávno jsem držel v ruce ten irokézský tomahawk a nevypadl vůbec zle. Jsou to odlitky, což se mě osobně nelíbí, ale je to doložené, velice lehké sekerky ideální pro nošení na opasku a prý parádně drží ostří.
Překvapivě ale hodně seker bývalo úplně obyčejných, v podstatě totožných s tím co se dá najít po dědovi někde v kůlně.
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Dano »

cossack wrote:Překvapivě ale hodně seker bývalo úplně obyčejných, v podstatě totožných s tím co se dá najít po dědovi někde v kůlně.
Nie som si isty, ci sa da uplne suhlasit s prvou polovicou vety, ale s druhou urcite nie. Velmi vseobecne mozem povedat (to sa tyka indosov urcite), ze velmi malo ludi, ak vobec niekto, pouziva aspon tvarovo typicke sekery pre obdobie FIW.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by cossack »

V knize Indian trade relics těch tuctových seker několik je, namátkou např. str 90 dole, str.91vlevo nahoře, str.94 vlevo nahoře. Jsou velice obecně nebo vůbec datované, takže můžeme polemizovat z jakého období přesně pochází. Nevím jestli je to náhoda, ale já přesně takovou sekeru po předcích mám.
Pokud bych měl svůj předchozí příspěvek nějak editovat, tak bych tu větu poopravil hodně seker bylo obyčejných ve smyslu, že nemusí být nutně načančaný tomahawk a některé tvary starých obchodních seker se velice podobají našim tuzemským, cca 60-80 roků starým - takže stačí nechat od kováře např. poopravit oko.
Je to teď Dano lepší? :)
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Joe »

Jestli ono to nebude tím, že sekery měli různá užití a podle toho byli i tvarované ;-) mimochodem, když po tom půjdete, tak se dostanete hoooodně dozadu. Předpokládám, že to co se zde myslí sekerou po dědkovi je klasická sekera na štípání dříví. A jasně že ji znali. Myslím si ale, že nebyla moc častá. Má to svou logiku. Ono je to tak, že frak není zrovna oděv na práci, ale pokud nic jiného nemáte, tak i v tom fraku jste schopen nahodit barák ;-) Máte-li ale možnost se převléct, jistě to uděláte. Se sekerama to je a bylo to stejné. Tomahawk byla primárně zbraň, později pro Indiány kobinovaná s dýmku, čili stala se i obřadním předmětem. U horalů se už setkáte s tomahawkem kombinovaným s kladívkem na zatloukání kolíků na pasti. Nejčastější sekerou ale pro lovce skutečně byla klasická dřevorubecká sekera. Je totiž nejuniverzálnější. Jinak řečeno, stačí si uvědomit souvislosti a zjistíte, že to sedí i s oficiálními nálezy. Na prvním místě různé druhy tomahawků, protože to byl i obchodní hlavní artikl, následuje dřevorubecká sekera, s tím se setkáte nejčastěji. Nicméně pak následuje celá škála všech tavrů co kdy byli vymyšleny.
Joe M.
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Dano »

cossack wrote:Je to teď Dano lepší? :)
ok, aaaale :) tento tvar urcite nie je typicky pre FIW, je to novsie, napr. RW taborova sekera. (pozrel som si tie strany). Co by ta mohlo zaujimat, tak co sa zachovali nasady na starych sekerach a tomahawkoch (cca od zaciatku po koniec 18. st.), tak boli pomerne kratke, zacinali uz od 12 incov (aj 10 som nasiel) - maximum koncilo niekde okolo 20, ale pritom je asi vecsina z tych kratsich, take lepsie nasady do kladiva :) O tomahawkoch a sekerach, to je pokec na knihu, a ze uz sa teda aj nejake popisali. Je to zaujimave citanie. Nechcem to tu rozoberat, ale pozornost treba venovat aj vahe sekery (bez nasady), na priklade - original slovanska bradatica (trochu zhdzavena) vazi 335 g, sucasna kopia 1300 g .....
Post Reply