Ochrana rukou (nejen)

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Jakou ochranu rukou volíte do RS bitvy

Nepoužívám, máme holé ruce!
26
32%
Tlusté rukavice, to stačí
12
15%
Našité kroužkové pletivo
10
12%
Našité segmenty z hrubé kůže
20
24%
Šupiny
1
1%
Lamely
4
5%
Faléry
2
2%
Něco jiného, popíšu v tématu
7
9%
 
Total votes: 82

melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Ochrana rukou (nejen)

Post by melkel »

To, že se našly palčáky, vím, zajímaly by mě výjevy, na kterých mají bojovníci buď jasně chráněné ruce, nebo jsou zřetelně dvouprstí/tříprstí na iluminaci, kde se pohybují i postavy s "normálníma" rukama.
Rukavice známy byly, jako ochrana v boji se s největší pravděpodobností nepoužívaly. Zatím si nepředložil nic, co by tuto teorii vyvracelo.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Ochrana rukou (nejen)

Post by Wothan »

Bigoš: jo takhle podobně mám šité palčáky na zimu na RS taky, ale prostě se v nich pořádně šermovat nedá - musel bych si nechat udělat pro starší období jiný meč s delším jílcem a to by byla účelová prasárna. Ale to u Franků zjistíte taky - měkké rukavice tam sice nacpeš, ale nemáš v tom při ovládání zbraně pořádně cit. A opět - nikdo nezpochybňuje existenci rukavic jako civilního doplňku oděvu, ale jako válečné výstroje - ostatně žádná z těch rukavic nevypadá jako bytelná vojenská ochrana a už vůbec ne tak jako ty moderní výše - jak bych asi očekával že bude funkční ochrana vypadat, kdyby jí naši předkové uznali za vhodné používat.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Bigoš
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Wed 25. Aug, 2010 11:54
Contact:

Re: Ochrana rukou (nejen)

Post by Bigoš »

no jistě vím že je to jen jako doplněk civilního života, nicméně to že nemáme nález rukavice nevylučuje to, že se nepoužívali:-)
nicméně já bojuji bez rukavic, jelikož mi to příde přirozenější, ale člověk si musí dávat bacha na prstíky, zvláště když ho živý

melkel až najdu ty válečníky tříprsťáky dám je sem



| Waltharium turbans. Contra tamen ille virilis | constitit opponens clipei septemplicis orbem, |

 | pobouřil Walthera. Ten přesto stál zmužilý na místě pevně, | štít svůj ze sedmi vrstev šípům v překážku kladl
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Ochrana rukou (nejen)

Post by Kain »

Pokud vím, máme spoustu iluminací (franckých) bojovníků bez rukavic a žádné s rukavicema. To jako podklad pro závěr docela stačí, pokud nic nesvědčí o opaku.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Bigoš
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Wed 25. Aug, 2010 11:54
Contact:

Re: Ochrana rukou (nejen)

Post by Bigoš »

já ale nikdá opak netvrdil, jen to že rukavice používali, jelikož máme nálezy rukavic, jinak nikde vyobrazené rukavice z RS také nezmám, krom těch tříprstejch blbounů z kameců, které teď němůžu dohledat.... ale tam rozhodne nemůžu tvrdit zda se jedná o rukavice, či o stylizaci a o tu se jedná spíš



| Waltharium turbans. Contra tamen ille virilis | constitit opponens clipei septemplicis orbem, |

 | pobouřil Walthera. Ten přesto stál zmužilý na místě pevně, | štít svůj ze sedmi vrstev šípům v překážku kladl
Post Reply