Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Romana
Nováček
Nováček
Posts: 4
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Romana »

Yff - jestli se do toho mohu vložit - pochopila jsi to správně , předpokládá se, že tyto "plisované" spodní šaty nosily někteří (spíše některé :) ) a jen ve vyjimečných případech (svatba apd.) . Vytvořit je prý bylo pracné i časově náročné - celé se musely pravidelně nastehovat do "sámečků" (našly se po tomto pravidelné vpichy v tkanině), vyvařit a takto sestehované sušit (3 dny i více) a tato úprava vydržela na šatech jen poměrně krátkou dobu. Nebylo to trvanlivé plisé, které známe z dneška a také přírodní materiály nejsou pro tuto úpravu vhodné. Takovému plisování škodilo již běžné nošení (sezení, ...), déšť a samozřejmě případným vypráním bylo po parádě úplně. Celé jsem to podstoupila na hedvábných šatech a mohu potvrdit - je to pravda.
Bigoš
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Wed 25. Aug, 2010 11:54
Contact:

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Bigoš »

Ahoj všichni, obracím se k vám s prosbou o radu.
Sehnal jsem filc ze zvířecí srsti krásný hnědý:-) o síle 10mm, nicméně jak je hezký tak je tvrdý jako prkno, normálně se používá ve stavebnictví na dilatování...
chci ho použít do prošitého krzna, a potřebuji jej změkčit ví tu někdo jak na to?
díky Bigoš



| Waltharium turbans. Contra tamen ille virilis | constitit opponens clipei septemplicis orbem, |

 | pobouřil Walthera. Ten přesto stál zmužilý na místě pevně, | štít svůj ze sedmi vrstev šípům v překážku kladl
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Pampalíny »

No asi bych to zkusil napařovat a pak protahovat přes hranu.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Knecht »

Vyper ho v Perwollu, přece :)
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Czernozub »

Mám takový dotaz- chci si na hřebenovém stávku utkát kozácký pojas, a nevím jak široký ten stávek udělat. Výsledek bych chtěl tak 12 cm široký. Poradil by mi někdo zkušenější?

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by melkel »

12 cm? A z nějaké normální nitě? Asi metr :-)

A teď vážně - pokud to opravdu chceš z jemnější nitě, je to spíš na sešití několika stuh. Spočítat si to můžeš celkem snadno - 12 cm/tloušťka užité nitě*1,5= počet nití v osnově. A pak zýáleži na tom, jak by sis ten stávek chtěl vyrobit. Pokud z kovu, šlo by to, pokud ze dřeva, máš problém.
User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Czernozub »

Mám doma plnohodnotnou truhlárnu, tak to snad zvládnu. Nevím jestli nedošlo k omylu, ale chci tkát z vlny.

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
Alimak
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 58
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: doma (Tršice, St. město u Uh. )
Contact:

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Alimak »

Czernozub wrote:Mám doma plnohodnotnou truhlárnu, tak to snad zvládnu. Nevím jestli nedošlo k omylu, ale chci tkát z vlny.
no z vlny jsou nitě o různé síle. můžou mít sílu klidně 2 mm ale taky 0,5 mm. to je potom sakra rozdíl navlíkat tyhle 2 typy nití na výslednou šířku 12 cm. sešití více tkanic je ta jednodužší ale méně pevná verze. u hodně široké tkanice budeš mít problém při tkaní vypínat nitě a ravidělně utohavot útkovou nit. pokud si na tohle začátečník, volila bych sešívanou metodu.
vědět neznamená znát...
luinien
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 202
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov/Olomouc/archeoskanzen Modrá
Contact:

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by luinien »

Mám už přes rok rozdělanou tkanici, která je široká cca 10 cm. Vypínání jednotlivých nití je děsná drbačka a narozdíl od užších tkanic se mi zdá, že to skoro nepřibývá. Asi by to chtělo napnout nitě přes nějaký váleček obdobně jako na stavu. Každopádně pokud nemáš tkanice trochu v ruce, vřele nedoporučuji dělat to jako jeden pás.
User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Czernozub »

Ok, zkusím nejdřív nějaké užší a uvidím.

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Czernozub »

Měl bych další dotaz- myslíte že sešít si plášť z různobarevných kusů látky je přípustné? Samozřejmě nějak vzhledně...

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Wothan »

No a jaký plášť a na jakou přesně dobu/kulturu? Třeba pro nás z ikonografie 11-12.st. ani z dochovaných památek z 12-13.st. si nějaké pestrobarevné pláště nějak moc ani nevybavuji (jiná věc je samozřejmě lemování a vyšívání plášťů vysoké nobility).
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Czernozub »

Velká Morava, pardon, zapomněl jsem upřesnit. Uvažuji tak, že jestli že byly naši předci co se týče látek opravdu tak spořivý jak se tvrdí, tak by se asi nevyhnuly ani tomuto, ne?

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Wothan »

No tak to je oříšek, protože z téhle doby a oblasti nemáme dochovanou jedinou kompaktní textilní památku - jen nepřímé náznaky v ikonografii a písemných pramenech. Dotaženo ad absurdum ani nevíme, jestli pláště nosili a jaké :-) Jinak ale víme že Slované jinde pláště běžně nosili, takže nějakým čtverhranným pláštěm sotva něco pokazíš. Nikde jsem ale zatím nenarazil na zmínky o pestrobarevných sešívaných pláštích a jakž takž solidní ikonografii (opět s rezervou - často cizí práce nebo práce cizích umělců, stylizované aj.) máme až později - jeden z našich nejstarších iluminovaných rukopisů - Vyšehradský kodex - ukazuje desítky plášťů, v různých barvách, ale všechny jednobarevné. Spíš moc nevěřím, že sešívali těžké vlněné čtverhranné pláště z mnoha malých kousků - maximálně ze dvou nebo tří podélných pruhů, podle toho na jak širokém stavu to tkali, ale už z doby římské máme doloženy široké vlněné pláště tkané v jednom kuse.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Czernozub »

Dobře, takže se tomu vyhnout, ok. A co pokrývky hlavy? Zatím jsem narazil na tu klasickou polokouli, buď samotnou, nebo lemovanou kožešinou, nosily se ještě nějaké jiné typy?

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
Post Reply