Střelecká výstroj

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Knecht »

Mně spíš není jasné, jaks e všechny tyhle nástroje přidělávaly a taky na co. Někdo mi tvrdil, že na nabiják, někdo že na vhodný prut, někdo že na spešl tyčku. Většina těch nástrojů má ale na přidělání taky jen jakýsi vrut a to by se časem muselo podle mě ze dřeva vyrvat, ne? Nehledě na to že nabiják by se tím zničil.
Ví to teda někdo?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by cossack »

Předně, ty obrázky z varšavského muzea spadají zhruba tak do napoleoniky, alespoň tak si to z odstupem několika let pamatuju. A tipoval bych, že tyhle čistící a odvrtávací záležitosti se začaly vyskytovat až tak v 18.století, ale o straší období se nijak detailně nezajímám, tak mne třeba někdo vyvede z omylu. Šroubovalo se to na nabiják. Na dřevěných by měla být, na tom konci co je zastrčený v pažbě, nasazená koncovka s dírou a závitem. Akorát jsem zatím takový originál neviděl, jen na dnešních replikách. Na pozdějších železných nabijácích byl vyřezaný venkovní závit přímo.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Knecht »

Jo, na železných nabijácích ten závit znám, ale na dřevu jsem tu úpravu nikdy neviděl. Jinak jsem ale různé tyhle nástroje viděl vyobrazované i z třicítky, ovšem je pravda že si nevzpomínám na originály. Ale třeba ve Wagnerovi to je.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by El Cid »

Pár nových obrázků ládovnic nejspíš tureckých. Fotky jsem pořídil v Zurichu ve starožitnictví. Docela pěkné pro inspiraci.
pás 1.jpg
pás 2.jpg
pás 3.jpg
pás 4.jpg
pás 5.jpg
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Lovecká výstroj

Post by Brant »

Na Brandejse jsme se bavili o lovecké výstroji. Něco k tomu je tady. Líbí se mi ta tlučka na myši :)
futral.jpg
lovecka_vystroj.JPG
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Střelecká výstroj

Post by LiborZ »

Beresteczko_025.jpg
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by El Cid »

Já se chystám udělat kožené pouzdro na pistoli. Nechci ji jen tak tahat na akce bez pouzdra. Bude to cestovní ochrana. Náhodou jste na nějaké nenarazili při hledání?
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Knecht »

Nejlíp asi udělat buď normální holstr s takovou tou šprckou z měkčí kůže u ústí, kterou přetáhneš přes pažbu, nebo se inspirovat tím puškovým pouzdrem. Nebo ji mít zabalenou v mastném hadru co nepouští chlupy, to je vůbec nejlepší.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Střelecká výstroj

Post by LiborZ »

Tady je:
olostr.jpg
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Střelecká výstroj

Post by Dlouhán »

Já si nechám ušít na pistoli futrál z vlny. Chlupy to nepouští a netáhne to vlhkost.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Knecht »

Odkdy vlna nepouští chlupy? Já si je obírám ze zámku pokaždé když zvednu pušku z deky ve stanu :shock:
Možná máš nějakou jinou vlnu než já, ale mně teda pouští každá - deka, kaptan, čepice (použití: položení pušky ve stanu, otírání pánvičky rukávem, chránění zámku navlečením dýnka na pažbu...). Možná na suchém povrchu, ale jakmile máš zbraň jen trochu naolejovanou, hned se na to něco chytá.
Máš pravdu že len mívá tendenci nabírat vlhkost, hlavně ten starý ruční. Když ale hadr pořádně promastíš, bude to v cajku.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Střelecká výstroj

Post by Dlouhán »

Mě se na to fakt nic nelepí. Možná pár malinkatejch chloupků. To neřeším.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Knecht »

No pokud máš takovou vlnu a neřešíš drobné chloupky, pak ok. Jenom bych ještě nadhodil k zamyšlení, na co ti vlněný futrál bude. Vlhkost sice netáhne, ale ani před ní nechrání (déšť, kapající voda ve stanu). Proti nárazu při prepravě taky nechrání. Nosit se to v tom nijak výhodně nedá. Nechci kibicovat, jen ti ušetřit případně zbytečnou práci.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Střelecká výstroj

Post by Brant »

Já plánuju přepravovat pistoli v dřevěný bedýnce, ve které budu mít i různé potřebnosti jako šroubovák, kleště, vytěrák, wédéčko apod. Mimochodem, Knechte, udělal jsem si vytěrák podle toho tvýho a funguje to prímově. Dík.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Střelecká výstroj

Post by Dlouhán »

Já už to v tý vlně vozím. Jen to vždycky musím do ní zamotat. Tak se tomu dá jen určitá forma. Mám to jen na přepravu. Neřekl bych, že to nechrání před vlhkostí, pžed tou vzdušnou určitě ano. Hlavně to ale mám proto, abych to mohl fláknout do truhlice bez obavy o keramiku nebo abych si naroztrhl ruku o zámek nebo kohout když tam štrachám potmě. Když je to dost zabalený dá se to taky nosit v tašce. Nepraštíš se o to apod.
Post Reply