Oblékání - francouzská milice

Obchod a výroba

Moderator: Joe

User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Re: Oblékání - francouzská milice

Post by Vitous »

KOPNUTÝ KONĚM: vyčerpávající odpověď :-) Ty mnou popisované "haleny" jsou v podstatě košile. V létě jedna tenká, v chladnějším období se na ni dá hodit nějaká silnější - to jsem myslel tou halenou. Šerpy skutečně jednoduché - buď jednobarevné, nebo opravdu velmi jednoduchý vzor.

Barvy tuque dle krajů jsem viděl ve více zdrojích, ale odkud čerpaly ty zdroje, to opravdu už nevím - možná někdo napsal nesmyslnou domněnku a ostatní ho ocitovali :-) to není nic ojedinělého :-)

O giletu toho moc nevím, v materiálech o fr. maríně je někde nějaká zmínka, ale nikde žádný nákres, podrovnější popis. Vím, jen, že to je vesta do pasu, která se nosila i pod "sako". To by ovšem vylučovalo, aby měla rukáv, protože by se v tom fakt už nedalo hnout :-)

Co se ozdob týče, tam v případě milice sloužit nemohu. U mariňáků na západních pevnostech ale prý občas nebylo poznat mariňáka od indiána - čile s indiány obchodovali a taky společně podnikali výpravy, takže v našem případě indiánské zdobení používat lze.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 105
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Beskydy

Re: Oblékání - francouzská milice

Post by Kopnuty_konem »

Vypadat jako indian v zapadnich pevnostech a vubec tam na konci sveta je v poradku:) a hlavne to marinakum sluselo.
Jenom jsem se zminoval prave o tech obyvatelich Nove Francie (o te vetsine) koncentrovane v tehdejsi "civilizovane" casti kanady, zijici a hospodarici (pominu-li Akadii) mezi Quebecem a Montrealem a podel cesty Chemin du Roy, ktera tato mesta spojovala.

Gilet se v te dobe nosil, ale je na diskuzi u ohne, na kolik byl dostupny a rozsireny mezi habitanty i v Nove Francii...Ale prakticka cast odevu to kazdopadne, myslim, je.
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Re: Oblékání - francouzská milice

Post by Mysakk »

A bezstřapcový jsou typičtější,to se přít nebudu.Problém je v nás samotných.Já jsem dostal ten svuj přivezený z kanady a ostaní to prostě okopírují(to je prostě v nás) Nechávám si teď dělat jeden bez střapce :wink:
A k tomu oblečení.samozřejmě máte oba pravdu(dlouhý haleny,legíny,mokasíny,šerpy atd.) Problém je v tom,že u fr.milice moc lidí neni.Ještě k tomu každý má předstuvu o tom,že se nosily jen tříroháky,vesty,kabáty a samozřejmě střevíce s přezkou.Myslim si,že u milice neni víc jak 5 lidí,kteří o tom něco vědí.Ostaní jsou lidi,kteří dělaj většinou jinou dobu a sem přijedou,protože chtěj změnu(třeba od středověku)
Myslim si že se mi alespoň trochu povedlo je obléknout a vybavit do naší doby(detaily jako jsou kulichy,přijdou na řadu pozděi).Někteří(nebudu jmenovat),ale stále mají pocit,že vše vědí líp a tak si i oblečení přizpůsobují tomu co se jim líbí...např.tuque dlouhý až skoro do půlky zad atd.

Tak se omlovám,všem,kteří o tom opravdu něco vědí.Líp to bohužel zatim nejde :(

A ještě k tomu všemu je nás málo a nikdo nový se bohužel neobjevuje.A tak ani osvěta odívání neni na koho směřovat :( :(

Myšák
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Oblékání - francouzská milice

Post by cossack »

Mysakk wrote:.Líp to bohužel zatim nejde :(
No však všichni kompetentní vědí proč a jak to je. V řádu několika roků je nějaký posun k lepšímu vidět a s tím materiálem co je k dispozici asi fakt nejde dělat zázraky.
Ještě bych se vyjádřil ke dvěma věcem, aby nevznikla mýlka, že jde o francouzské speciality. Zapínání French fly se používalo i v Anglii, David Morier ho má na několika obrazech vojáků za naší doby, R.R.Gale ve své knize uvádí, že se u uniforem používalo docela běžně a uniformy odrážely tehdejší civilní módu. Matně se mi vybavuje, že v polovině 18.stol. začaly v Británii drtivě převládat právě padací mosty, ale nevzpomínám si, kde jsem to četl. V každém případě fly zapínání není typicky francouzské.
To samé gilet, je to jen francouzský název pro vestu s rukávy - waistcoat, nebo jacket chceme-li. V terminologii je hokej, ale co jsem vysledoval, tak střih je velice podobný. Názvem se to rozlišovalo asi jen podle toho, jestli se to nosilo samostatně, nebo pod velkým kabátem.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Re: Oblékání - francouzská milice

Post by Vitous »

MYŠÁK: mě je jasné, že všechno nejde hned, proto to neber jako buzeraci, ale kritiku, která by mohla přispět k posunu. V tomto ohledu asi nejvíce udělá osobní příklad - když tě uvidím vymóděnýho jako opravdovýho frantíka, rád ti vyseknu poklonu před nastoupenou jednoutkou a oni pak budou chtít taky... :-)) Jak vidíš, s kulichem to fungovalo, bohužel v tomto případě ne zrovna správným směrem.
Vím, že je to občas myšmaš ze středověku a podobně, ale zrovna milice má myslím to oblečení tak jednoduché, že je snažší si ho pořídit, než shánět vestu, třírožák... Když to uvidí ostatní na někom, chytnou se za hlavu "jé, to je tak jednoduché" a pořídí to taky. Zatím napodobují spíš anglickou milici. Myslím, že ten vzor, by situaci hodně pomohl. Jak budeš oblečen ty a přidá se ještě jeden, dva, na rok se nebudeš stačit divit.

COSSACK: o používání zapínání se nepřu, patent na to frantíci asi nemají, ikdyž co si budeme povídat - kdo diktoval módu? ;-) Ale k giletu a waistcoatu - nemyslím, si že se jedná a jedno a totéž. V té terminologii je opravdu guláš, ale waistcoat by mělo být to modré co jako mariňáci nosíme. Pojem vesta s rukávem jsme po zásahu naší francouzštinářky zahodili a říkáme tomu sako :-) O giletu se v materiálu psalo skutečně jako o vestě do pasu, o rukávech zmínka nebyla. Domnívám se tedy, že se o jedno a totéž nejedná - aspoň tedy u francouzů.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Re: Oblékání - francouzská milice

Post by Mysakk »

Neberu to jako buzeraci,neboj :wink: Myslim,že by nabyl takový problém(pro mě) sehnat něco na sebe podle popisu.Myslel jsem,že by byl problém v tom,že by pak nikdo nepoznal kdo velí(ale ono je to vlastně jedno,protože i teď to nikdo nepozná :? ) Jinak si nemyslim,že by se chtěli až tak opičit.Většinu lidí znám dost dlouho abych věděl jak to bude.Ty co maj nějakou sedmiletkovou uniformu si nebudou pořizovat něco obyčejného.
Obyčejný kabát si myslim,že by neměl být zas takový problém.Samozřejmě můžu slíbit,že se budu snažit to dát do nějaké formy.Ale myslim si,že s tim materiálem co mám k "dispozici" to bude na dlouho.

Myšák
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Oblékání - francouzská milice

Post by cossack »

Gillet - no je to sice o padesát let mladší, ale něco k tomu se probíralo zde http://napoleonika.cz/component/option, ... 9/lang,cz/
moc jsem to tenkrát nesledoval, ale teď po krátkém nahlédnutí je zřejmé, že drobné rozdíly mezi tím jestli vesta nebo gillet byly především v malých šosech.
Ve FIW se nosily spodní vesty výrazně delší, ale jestli je gillet z této doby popisován jako krátký, tak se to asi už moc lišit nebude.
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Re: Oblékání - francouzská milice

Post by nataniel »

Nemáte niekto foto týchto botičiek: soulieur de boeuf
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Oblékání - francouzská milice

Post by cossack »

Myslíš, že by jsi mohl zkusit Google?
Prosíím.
User avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 105
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Beskydy

Re: Oblékání - francouzská milice

Post by Kopnuty_konem »

Jj, pan Google pomuze, jen tam zadej spravne soulier de boeuf , puvodne jsem to napsal s preklepem :oops:
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Re: Oblékání - francouzská milice

Post by nataniel »

cossack wrote:Myslíš, že by jsi mohl zkusit Google?
Prosíím.
Google som skúšal, ale keďže to bolo s preklepom tak mi nič nenašlo. Ďakujem za opdoveď
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Re: Oblékání - francouzská milice

Post by Mysakk »

tak jsem nějaký ty botky našel
Attachments
d7eb.jpg
bottes2.jpg
bottes2.jpg (35.69 KiB) Viewed 3995 times
is_00526.jpg

Myšák
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Re: Oblékání - francouzská milice

Post by nataniel »

Mysakk wrote:tak jsem nějaký ty botky našel
Ďakujem Mysakk. Pre zmenu posielam link čo som našiel, ale asi to poznáš. Je tam písane v skratke aj o Le Gilet, čo sa tu riešilo. Neviem či je to však hodnoverná stránka.

http://www.firstulster.org/milice/Pages ... thing.html
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Re: Oblékání - francouzská milice

Post by Mysakk »

ta stránky nejsou špatný...jenom ty fotky by nemuseli být rozmazaný

Myšák
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Re: Oblékání - francouzská milice

Post by Mysakk »

tak ještě něco málo
Attachments
kapote5.jpg
joemcg.jpg
joemcg.jpg (42.58 KiB) Viewed 3979 times
1896049374_7bd25094ef.jpg

Myšák
Post Reply