Zbraně - od křesadla po opakovačku

Zbraně a Vojenství

Moderator: Joe

Hlad

Post by Hlad »

No, možná je to obeně zažitý nesmysl, třeba jako to, že Kolumbus objevil Ameriku... Ale říkal mi to i puškař, tak nevím. Pak jsem taky slyšel, že když teplota slitiny překročí určitou hranici, vysráží se antimon na povrchu a brousí... Bohužel nejsem schopen na základě svých znalostí posoudit zda je to pravda, či hloupost...
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Tak že HLADE, závěr je, střílej olovem a nešpekuluj :lol:
Joe M.
Hlad

Post by Hlad »

Joe: Já nechci špekulovat, ale musím. Jsou ráže, kde je to obecně problém (strhávání střel). Jako třeba 9mmLuger. .400Cor-Bon apod. Ta první mě netrápí, ta druhá jo! :-) Na trhu se ted objevil prach , který je výrazně, tedy o 50% levnější než jiné bezdýmé prachy.... Ale je hodně rychlý, něco mezi Accurate No2 a No5, což tobě sice moc neřekne, ale neva... Takže vylaborovat náboj je o dost těžší a to přitvrzení by mohlo pomoci...
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

HLAD: já to chápu :) , ale také jsem pochopil, že to asi nejde :cry: a ani jsem neslyšel, že by se tím někdo zaobíral, čili docela jsem byl zvědav jak to dopadne. Výsledek je, že výme, že nic nevýme :?
Joe M.
Hlad

Post by Hlad »

Josep: to se docela mýlíš,protože nad tím bádá většina střelců, zvláště těch, co střílí moderní zbraně a disciplíny... Jsou totiž stanoveny tzv. faktory (minimální výkony), které jsou potřeba dodržet. Třeba v IPSC. Narozdíl od AWS, kde je stanovena pouze maximální rychlost střel...
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice
Contact:

Post by peggy »

HLAD má pravdu, z moderních zbraní nelze střílet čistým olovem, to je jak mazat sejr na vrata :D
Problém je v těch kompozicích, výrobci to z části tají a z části je pro našince obtížné sehnat materiál.
Další možnost jsou povlaky - teflon, pomědění....
Ale i to střelci hodnotí různě, např. někdo tvrdí, ža se teflon stejně v hlavni sloupe :(
Hlad

Post by Hlad »

U toho teflonu je spíše problém, že zatím marně hledám fy, která by byla ochotna poteflonovat mnou dodané střely... :-( A ty které jsem koupil už jako poteflonované jsou zase lajdácky odlité... :-( A ted by mi stačilo, kdybych našel dodavatele toho tekutého teflonu, protože chlapa co má na to stříkací zařízení už máme... Jen nemá ten patřičný teflon....
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Hlad: Jak to tak ctu, na tom divokem zapade to nemeli vubec jednoduche. To muselo byt o nervy sehnat teflon... :lol:
Hlad

Post by Hlad »

Vitouš- ty jeden štouro... :mrgreen:

Ale i tehdy už museli řešit tento problém. Proto měly některé výkonné puškové ráže tzv. papírový límeček na střele a nebo se používal tvz. Gasscheck, což je tuším měděný plíšek který se dává na dno střely...
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

HLAD: vážně :? s tím jsem se tedy v těch našich análech nesetkal, ele bacha - nepřu se. Zatím jsem narazil na řadu problémů, co museli řešit, ale olovo (asi už dostávali vše tak jak má být) či dokonce nějké plechy :? To jsou věci. :? :o :shock:
Joe M.
Hlad

Post by Hlad »

Joe, ted doma nemám příslušnou literatůru, ale jak se mi ta kniha vrátí, tak se na to mrknu a hodím sem info. Ty se ale bát nemusíš, protože to se týká až pozdního období nábojových zadovek typu Sharps apod. Stará doba pravděpodobně střílela pouze čistým olovem. Neměla důvod to nějak tvrdit a bylo by to asi i ke škodě věci... Zvýšená průbojnost a snížená ranivost...
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

HLAD: aha :idea: pak je to jasné :wink: Totiš u tý šarpsky jsem na to také narazil. Moc jsem o tom nepřemýšlel (nemám ji), ale o nějakém plíšku tam skutečně byla řeč. Jinak řečeno, pokud se to týká pozdější doby,tak to bude pravda.
Last edited by Joe on Sat 27. Mar, 2004 21:37, edited 1 time in total.
Joe M.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Zacal jsem si doma hrat a delam si vyrezavane nabijeci prkenko, ve tvaru zelvy, tak me tak napadlo, jestli nekdo nemate nejake obrazky na neco podobneho. Povetsinou jsem videl jen obycejne obdelnikove.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

VITOUŠ: myslíš tím prkýnkem nabiječku na kule? Pokud ano, tak je logické, že jsi na želvu nenarazil. Je to vyloženě (želva) Indiánská záležitost, no a ti prostě toto udělátko nepoužívali (měli kule ve váčku). Dokonce silně pochybuji (na 100% to ale nevým), že se to používalo ve staré době. Narazil jsem na to jen u Mountain Manů a tam to má tvar obdélníku a vyděl jsem i frajeřinu v podobě srdce - jinak nic jiného. Osobně dokonce silně pochybuji, že to bylo nějak rozšířené. Za 1. v análech se zmiňují o speciál. váčcích na kule (ten se mi osvědčil - má nasadku s vývrtem ze dřeva či osazi, aby tím prošla jen jedna kule, čili se to dobře vysypává), za 2. má to smysl, pokud je to pověšené na brašně, což ale docela při pohybu otravuje (v jednou skeči je o tom i článek, ze kterého plyne, že navěšování věcí na řemení brašny je vlastně součastná móda amerických hobbystů - v článku to pomlouvají). Myslím, že na tom něco bude, neboť je třeba neustále mít na zřeteli fakt, že představa, že musel být vždy připraven k rychlopalbě je sině nadnesená romány. Mimochodem, v době, ke které nyní inklinuješ se používali kártrydže a na ně by jsi měl mít brašničku s kotvičkou ne :lol:
Joe M.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Jo, ale abych tě zase neštval :D , ono se to na 100% vyloučit nedá a na druhou stranu, by jsi měl zase stylovou frajeřinku :lol:
Joe M.
Post Reply