Doplňky

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

Dobrý. A já tam vezmu Veselou, ne? Když jsme si na Malešově nezahráli...
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Doplňky

Post by Dlouhán »

Paráda, to se na Kurovice těším. Kdyby nebyly ty hry, tak bych musel zase jen pít :(
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by Knecht »

Dobrý, zase je co dalšího dělat. Na Veselou prdel jsem zvědavý, na Malešově jsme k tomu sedli a vzápětí se zas něco dělo...a bylo po prdeli.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

Zkoušeli jsme Veselou prdel na Silvestra a byla to nuda. Bylo to jenom načrtnutý na papíře, ale tím to asi nebylo. Podstatný bylo to, že se nehrálo o prachy. To je jak hrát mariáš se sirkama. Takže si vemte několik kilo mincí a počítejte s tím, že vás oberu, pacholci :biggrin: A kalit se dá při tom, Kubo :twisted:

Mimochodem, nezaktivujeme nějakýho truhláře, aby do Kurovic vysoustružil novou pálku na gorodki? Hrát s jednou je na prd a druhou nám přerazil nepřátelskej indián na táboření.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Re: Doplňky

Post by Begbie »

Nějaký rozměry ? Můžu ji v práci vytočit. Mám pěkný dubový špalíček, to hned tak rudokožec nezlomí.

našel jsem "Pálka má konický tvar. Délky pálky - 90 cm. Průměr pálky (základ kónusu ) - 3,5 cm. Průměr pálky (horní část kónusu) - 3 cm."
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by Knecht »

Myslíte že tohle je čutora nebo prachovnice s uraženou násypkou?
Trochu mi tam nesedí to železné kování, co by nutně procházelo hrdlem. Nicméně se mi to jako celek líbí a asi to použiju jako předlohu pro čutoru. Dřevěnou bych si nechal na vodu do bitev a plechovou můžu použít na horylku.
dn131.jpg
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
MarcusIV
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 717
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Č.Budějovice

Re: Doplňky

Post by MarcusIV »

To je ona :wink:
00492964.jpg

Kostel je blízko ale na cestě je ledovice. Hospoda je daleko ale půjdeme opatrně. (Ukrajinské přísloví) Věkoš - Doudlebové, Kozák Marko - Huljajpolský kureň
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by Knecht »

Vida, tak to dopadá když člověk zapomíná na vlastní fotky :)
Ta horní má podle všeho špunt s očkem, takže to asi bude čutora. Dík.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

Begbie: To je ono. Nevím, z jakého dřeva je ta druhá (možná bříza?), co zbyla, ale pokud obětuješ dub, tak asi nikdo nic namítat nebude :biggrin: A nechce se ti náhodou nadělat i ty figurky (2 x 5 kusů plus cca 2 náhradní)? Pokud to nepůjde, neoslovil bys, Dlouháne, toho výrobce tyčí? Zatím to hrajeme s kubbikama a to není úplně ono.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

Koukám, že na tom scannu je i povídání o oděvech. A zmiňují tam kaptan. Takže to asi bude správnej výraz a slovo kaftan přestaneme používat, ne?
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by Knecht »

Když mi dáte nákres, můžu to zadat svému soustružníkovi.
S kaptanem souhlas.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Doplňky

Post by LiborZ »

MarcusIV wrote:To je ona :wink:
00492964.jpg
Píše se tam "sbírka kozáckých prachovnic"
Já mám tu vlevo nahoře taky jako čutoru.
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Doplňky

Post by LiborZ »

Na tu pálku stačí násada od lopaty. Ty figurky by se hodily.
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by Knecht »

LiborZ wrote:
MarcusIV wrote:To je ona :wink:
00492964.jpg
Píše se tam "sbírka kozáckých prachovnic"
Já mám tu vlevo nahoře taky jako čutoru.
To je ale podle mě buď chyba nebo neznalost autora, tohle je a vždycky byla čutora, klasický tvar co najdeš prakticky z celé Evropy, přežívá ve venkovském prostředí až do 19.století. Najdeš ji v každém druhém museu lidové kultury na Slovensku.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

A co když ten tvar byl používanej jak pro čutory, tak pro prachovnice? Akorát špunt byl jinej... Jak se stavíme ke koženejm lahvím? Na kozáky ano, nebo ne?
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
Post Reply