Doplňky

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

Tak jsem včera odvezl Begbiemu ten plech, Knechte. A při té příležitosti si vyzvedl tkanej pojas. Vlna, útek taky vlna, přírodně barvené, paráda. Díky, Hvězdičko =D>
pojas.jpg
Mimochodem, Hvězdička měla i vlnu z velblouda. Podle toho překladu to byl často dovážený artikl. Nepůjdete do toho někdo? Já už mám ovci, tak na velblouda kašlu.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by Knecht »

Brant wrote:Já už mám ovci, tak na velblouda kašlu.
Proč, kozáci přece monogamii nevyžadovali, ne?
Pojas je pěknej a dík za odvoz plechu. Počítám, že se Begbie nějak ozve co s tím.
Já bych do velblouda šel, ale pojas už taky mám...
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Doplňky

Post by LiborZ »

Jak to máš široký?
Nalivajko - náčelník proviantní služby
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Re: Doplňky

Post by Begbie »

Pojas má 9 cm na šířku a 3.5m dýlky.

Knecht: tak se ozývám, neprohlížel jsem ten balík plechu bylo už šero, přiložils tam tu šablonu ?
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by Knecht »

No, právě že ne. Byla to jedna z těch nezbytných věcí co jsem chtěl udělat na LH srazu. Pošlu ti to poštou. :oops:
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by El Cid »

Ať nejsem uplně mimo. Pojas je pásek? K čemu to přesně je?
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

Pojas je opasek. Buď tkanej z ovčí nebo velbloudí vlny, nebo širokej tureckej, kterýmu my říkáme šerpa. Takže je to místo šerpy. V tom překladu o oděvech to je. Je vidět, že jste to všichni poctivě četli, co? A já se trápím s překladem :(
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Re: Doplňky

Post by Begbie »

Brante, Romča Ti děkuje, má radost, že se líbí.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by El Cid »

Brant wrote:Pojas je opasek. Buď tkanej z ovčí nebo velbloudí vlny, nebo širokej tureckej, kterýmu my říkáme šerpa. Takže je to místo šerpy. V tom překladu o oděvech to je. Je vidět, že jste to všichni poctivě četli, co? A já se trápím s překladem :(
Kamaráde je mi to líto, ale ten tvůj překlad se mi nepodařilo stáhnout. Už jsem to psal :cry: Možná, když by to bylo přes leteckou poštu, tak snad by mi to šlo. Nevím, možná jsem uplný tatar, ale nepodařilo se mi to stáhnout. Tedy jestli to je to na co jsme se skládali?
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

Skládali jsme se na překlad o materiálech a barvách. Ten jsem následně šoupnul do diskuze s názvem: Oděv - materiály a barvy - Jevhen Slavutyč. Ten můj překlad je pak v příspěvku pod tím. Tam už se řeší přímo kostýmy. Stahovala se knížka od Ruděnka.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Doplňky

Post by Dlouhán »

Brante, pojas parádní. Dneska jsem si objednal vlastní. Měl by bejt do táboření. Juch!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by Knecht »

Přemýšlím jak s čutorou - ta plechová co mám mi na Ukrajinu nějak nesedí, ačkoli jiné plechové nádoby tam známe. Že bych udělal dřevěnou?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Doplňky

Post by Dlouhán »

Já mám dřevěnou na seznamu věcí, který chci udělat. Jenže ten seznam je strááášně dlouhej. :?
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Re: Doplňky

Post by Begbie »

Dřevěnou mám rozdělanou z ořechového dřeva, doufám, že ji stihnu dodělat.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by woden »

kupil som si karty na hranie. Tiez je k tomu aj knizka s dobovymi pravidlami. Su tam aj hry na 16 a 17 storocie takze mozme v kuroviciach skusit nieco zahrat.
Attachments
karty.JPG
Post Reply