Oděv

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Oděv

Post by woden »

http://www.youtube.com/watch?v=2d2RN7nc ... re=related

nieje to sice na toto obdobie ale sposob moze byt rovnaky. Je to tusim lanova latka a napustaju to voskom
Tiez odporucam dalsie videa co tam maju hlavne na robenie topanok. Mne tam pomohol ten styl riesenia strihu.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Oděv

Post by Knecht »

Co jsem se snažil to najít olifoj v googlu, hází mi to ve spojitosti s natíráním věcí, dokonce nějaké impregnace podlahy a pravděpodobně, pokud to dobře chápu, tak že se to používalo na přetření obrazů místo laku. Což mi z praktického hlediska připadá jako lněný olej nebo přímo fermež.
Těžko říct co udělá jeden nátěr po ušití, ale když jsem si s fermeží několikrát natřel boty, začly tvrdnout a pak mi zřjmě v té souvislosti rupla podrážka. Tak nevím.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Re: Oděv

Post by Lenka »

Knecht wrote:Já bych hádal že jo, minimálně změkčit kůži seříznutím svrchní vrstvy epidermu - to uměli i indoši.
Ale odstraněním epidermu nevznikne štípenka. Odstraňuje se u každé usně, mimo kožešiny. Taky by mně zajímalo, jestli v té době dokázali kůži štípat. Neznám ani žádný nástroj, který by se na to používal, takže to pokládám spíš za novodobou záležitost.
Každopádně je ale štípenka levné řešení.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Oděv

Post by Knecht »

Nevyznám se ve zpracování kůže natolik abych to posoudil, ale něco s těmi indiány a měkčením kůže na košile si vzpomínám. Každopádně přece už tehdy musely existovat způsoby výroby měkčí a tenčí kůže, ne? Však kožené oblečené nebo jeho osučásti nebyly nijak vzácné. Nebo to byly vždycky prostě použité už od přírody tenké kůže, nějaká kozina a podobně?
Pokud se štípenka vyrobit dobovou technologií nedá, nechci ji pořizovat jako ojeb. Šlo mi o použití měkké pevné kůže, ať tu kyreyu nemám jak zbroj.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Re: Oděv

Post by Lenka »

Knecht wrote:Co jsem se snažil to najít olifoj v googlu, hází mi to ve spojitosti s natíráním věcí, dokonce nějaké impregnace podlahy a pravděpodobně, pokud to dobře chápu, tak že se to používalo na přetření obrazů místo laku. Což mi z praktického hlediska připadá jako lněný olej nebo přímo fermež.
Těžko říct co udělá jeden nátěr po ušití, ale když jsem si s fermeží několikrát natřel boty, začly tvrdnout a pak mi zřjmě v té souvislosti rupla podrážka. Tak nevím.
Třeba ruské juchty byly nepromokavé, protože se při jejich činění používal jako jedna z přísad olej z březového dehtu. Nemohl by to být ten olifoj?
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Oděv

Post by Knecht »

Čert ví. Máte někdo kontakt na Ruděnka nebo někoho odtamtud?

Každopádně kdybych měl volit mezi nějakou tenkou kůží jako je třeba skopovina a vlnou, volím vlnu. Ze skopoviny jsem svého času zkoušel ušít koženou tuniku na RS. Leží to doma doteď, jelikož jsem tu kůži už při šití dvakrát roztrhl a na akci by nepřežila ani den. Skvěle vyhozené dva litry.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Oděv

Post by woden »

pripadne si ju sprav z kozinky alebo inej koze ktora nieje stiepana ale je jemna.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Oděv

Post by Knecht »

ha, akorát jsme se minuli když jsem to připisoval do minulého proč ji nechci :)
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Re: Oděv

Post by Lenka »

Na oděvy se používala jelenice nebo kozina, levnější variantou byly skopovice z mladých ovcí (těch, co se na jaře narodily a před zimou zabíjely).
Neříkám, že se štípenka nedá vyrobit dobovou technologií, jen jsem zatím nenašla nic, co by to potvrzovalo. A to jsem opravdu hledala, protože konkrétně štípání kůže mně taky zajímá.
Štípenka vzniká štípáním kůže podélně. Bylo možné ztenčit kůži postruhováním, to se ale dělalo, aby byla všude stejně silná. Teoreticky by tedy bylo možné odstranit postruhováním vrchní vrstvu škáry a nechat jen spodní (dnešní štípenku), ale proč by to tehdy dělali, když by přitom zničili tu kvalitnější a pevnější vrchní vrstvu.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Oděv

Post by Knecht »

No jelenice mě napadla, ale ta taky nebývá kdovíjak pevná :-k
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Re: Oděv

Post by Lenka »

Knecht wrote:No jelenice mě napadla, ale ta taky nebývá kdovíjak pevná :-k
Je ale mnohem pevnější než skopovice. Asi tak před dvěma lety jsem objednávala tukem činěnou jelenici Šavlisovi na kabátec, šila mu ho pak jeho švadlena a kvalitu si pochvalovala. Zkus mu napsat, jak je s kabátcem spokojený teď, když ho nosí.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Oděv

Post by Knecht »

To by mě zajímalo, dík moc.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Oděv

Post by LiborZ »

Knecht wrote:Co jsem se snažil to najít olifoj v googlu, hází mi to ve spojitosti s natíráním věcí, dokonce nějaké impregnace podlahy a pravděpodobně, pokud to dobře chápu, tak že se to používalo na přetření obrazů místo laku. Což mi z praktického hlediska připadá jako lněný olej nebo přímo fermež.
Těžko říct co udělá jeden nátěr po ušití, ale když jsem si s fermeží několikrát natřel boty, začly tvrdnout a pak mi zřjmě v té souvislosti rupla podrážka. Tak nevím.
Co mi o tom říkalá známá Ukrajinka, používá se to tam dodnes jako nějakej nátěr na dřevo. Taky mě napadla fermež. Měl bych ale strach, že pak budu mít na sobě obří mucholapku.
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Oděv

Post by Knecht »

Pokud by fermež vsákla do kůže a nedalo se jí tolik aby to vytvořilo i vrstvu na povrchu, nevidím důvod aby to lepilo. Spíš se bojím toho tvrdnutí kůže. Samozřejmě řešením by bylo namazat to důkladně voskovým krémem, ale u něj pořád nevím co je v tom za ksindl který to rozpouští, tj. jak moc je to ojebávka.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Oděv

Post by woden »

ja mam jeden kde je vosk s lanovym olejom. pouzivam to na boty a je to v pohode.