Střelecká výstroj

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Knecht »

Pak by byla možnost do každé trubičky nacpat něco co zabrání zalití. Vzhledem k teplotě olova to klidně může být kus hadru.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Knecht »

Mám problém s modemem doma a tak jsou teď najednou večery dlouhé a plodné :)
Tož jsem včera stvořil střelecký štěteček. Jak jsem tu zmiňoval, líbí se mi trubičková konstrukce, ale ne samotné novodobé trubičky z kterých to lidi dělají, takže jsem si trubičku stočil z mosazného plechu sám. Štětiny jsou z divočáka. Dělané je to doslova na koleně, protože jsem u večer nechtěl dělat kravál v domě a bouchat kladivem do svěráku na stole, takže jsem si na koleno dal železný špalík na kterém obvykle nýtuju a na něm tu trubičku po vyžíhání plechu na sporáku vykoval kladívkem. Občas uvádím v úžas i sebe :)
DSC09718.JPG
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Střelecká výstroj

Post by Brant »

Slušná práce =D>
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by El Cid »

[quote="Knecht"]Mám problém s modemem doma a tak jsou teď najednou večery dlouhé a plodné :)
Tož jsem včera stvořil střelecký štěteček. Jak jsem tu zmiňoval, líbí se mi trubičková konstrukce, ale ne samotné novodobé trubičky z kterých to lidi dělají, takže jsem si trubičku stočil z mosazného plechu sám. Štětiny jsou z divočáka. Dělané je to doslova na koleně, protože jsem u večer nechtěl dělat kravál v domě a bouchat kladivem do svěráku na stole, takže jsem si na koleno dal železný špalík na kterém obvykle nýtuju a na něm tu trubičku po vyžíhání plechu na sporáku vykoval kladívkem. Občas uvádím v úžas i sebe :)


Moc pěkný =D> Hlavní je si to umět pochválit:o))
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Střelecká výstroj

Post by Dlouhán »

Pěkný. Líbí se mi i ten řemínek. =D>
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Knecht »

Řemínek je pletený sice strojně (aspoň předpokládám, za tu cenu), ale i při veškerém svém LH fašismu na něm nevidím nic, čím by se odlišoval od stejného spleteného ručně, takže ho bez rozpaků používám. Nějaké pletené řemínky byly vidět na fotkách z museí co tu proběhly, na nějakých váčcích na tabák nebo na co to bylo. Zajímavé je, že tam ty kožené střapce mají nahoře stažené objímkou vyrobenou z náprstku. Občas si říkám, že se ti kozáci moc nelišili od indošů.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by El Cid »

Knecht wrote:Řemínek je pletený sice strojně (aspoň předpokládám, za tu cenu), ale i při veškerém svém LH fašismu na něm nevidím nic, čím by se odlišoval od stejného spleteného ručně, takže ho bez rozpaků používám. Nějaké pletené řemínky byly vidět na fotkách z museí co tu proběhly, na nějakých váčcích na tabák nebo na co to bylo. Zajímavé je, že tam ty kožené střapce mají nahoře stažené objímkou vyrobenou z náprstku. Občas si říkám, že se ti kozáci moc nelišili od indošů.
Jojo, těch náprstků jsme si už také všiml. Taky mě to překvapilo. :) Třeba to byla známka švadlenky:o)
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Knecht »

Uvažuju, že bych si v rámci zjednodušení systému řemenů a popruhů na sobě některé věci sjednotil na takový společný bandalír, ať se mi to v boji nemotá jedno do druhého. Víceméně tak, že bych dal na velkou prachovnici širší řemen a na něj si někde výš přivěsil taky natrusku, případně i olejničku, štěteček, jehlu, hamanec na kule a případně snad i další věci.
To bych samo o sobě nepovažoval za tak odvážnou myšlenku a prostě to udělal, ale mě napadla samozřejmě ještě jedna ďábelská věc - že bych na ten bandalír použil "jako" kus řemene z koňského postroje. A sice ten, co je na něm našitý takový ten sploštělý řetěz (je to někde mezi fotkami z Berestečka tuším). Jde mi o to, že by se na ty očka řetězu dobře věšely různé ty blbiny a v případě potřeby by se daly bez problémů přesunout jinam. Zároveň by to vlastně sloužilo i jako určitá ochrana trupu, byť nevelká. A samozřejmě by to byla drsná známka punku.
Názory?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by El Cid »

Já za sebe musím říct, že mě to docela nadchlo. Já jsem řešil nějakou brašnu do které bych dal komplet střelecké vybavení, jak jsem už posílal.Ale taky si uvědomuju, že něco alá bandalír je podle mě uplně v pohodě. Myslím, že je jedno, zda to měl nějaký kozák pověšené na pásku a nebo na nějakém bandalíru, nebo v brašně.
Co se toho postroje týče, tak tím si už tak jist nejsem. Postroje znám a myslím že je to dost poznatelné. Osobně si myslím, že ušití nového bude daleko lepší.
Hawk tolik můj názor.
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by El Cid »

Tak jsem mluvil s Indym o té olejničce a dal mi kontakt na toho člověka co to má vyrábět. Volal jsem mu a ted je do zimy uplně zaneprázdněn. Ale olejničku dělá za 800,-
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Begbie »

Díky za info, zatím nemám co olejovat, tak klidně počkám.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Knecht »

El Cid wrote: Co se toho postroje týče, tak tím si už tak jist nejsem. Postroje znám a myslím že je to dost poznatelné. Osobně si myslím, že ušití nového bude daleko lepší.
Ale však jo, já to chci mít jako vědomě a poznatelně použitý kus postroje. Prostě po bitvě odřízl z padlého koně kus řemene a udělal si z něj bandalír. Samozřejmě záleží na situaci, pamatuju se že jsem tu kdysi řešil použití přezky z podbřišníku na řemenk sedmiletkovému báglu a cossack mi to rozmlouval, že ten postroj měl vždycky větší cenu celý a nikdo by ho neřezal- výjimkou pak asi byli indoši, kteří si na zápřah koní moc nepotrpěli. Tak nevím, no. Abych nevyrobil nonsens jen na hrdinský efekt.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Střelecká výstroj

Post by Brant »

Tak tahej ten postroj celej :biggrin:
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Knecht »

Ještě by se mi krom toho řetězu líbila ta kováníčka v podobě eska, co jsou taky na nějakém postrojním řemenu. Nevypadalo by to tak divoce jako řetěz a vzhledem k tomu jak jsou plastická by se i mezi nimi mohly zavěšené součástky dobře uvazovat.

Ještě řeším dozdobení natrusky. Zatím mám kolem konce každého cípu řádku vyrytých dvojkroužků, ale nic na té hlavní ploše. Napadlo mě, co tam dát tenhle jednoduchý obrázek sv. Jiřího z pečeti?
pečeť 17 .stol 1.jpg
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Střelecká výstroj

Post by Knecht »

Dobře, beru mlčení jako souhlas.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply