Veligrad 2011

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

luinien
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 202
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov/Olomouc/archeoskanzen Modrá
Contact:

Re: Veligrad 2010

Post by luinien »

Aktuální info z Modré:

Dneska jsme byli v pekárně zajistit vám čerstvý chleba na každý den, zítra ráno jedeme do pivovaru, takže od čtvrtečního večera by měla fungovat hospoda pro účinkující, ve čtvrtek večer rovněž dorazí nemalé množství medoviny, kterou se letos budeme snažit i rozlévat vám do nádob podle libosti :) (odměrka za tímto účelem již byla zakoupena).

Dnešní poledne jsme si zpestřili zásahem hasičů, protože v loveckém srubu se zabydleli sršni, což se nám do plánů s Veligradem moc nehodilo. Ještě jich tam pár zmatených lítá, ale většina s hnízdem a matkou byla již vystěhována.


For Theodora:
Odvoz bohužel nezajistíme, ale s ubytováním něco zkusíme vymyslet, nějaké nápady nastíním v SZ.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Veligrad 2010

Post by Pampalíny »

Sršni jsou hodní :) Měl jsem je jednou ve verandě a každý večer jsem je chodil pozorovat...
Ale je fakt, že jako obyvatel loveckého srubu bych tam asi vesničku nenechal...

Jo a mimochodem moc pěkný plakát...
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Re: Veligrad 2010

Post by Björn Hundolfr »

Mohu poskytnout odvoz z Brna na Modrou a poté odvoz z Modré do Prahy

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Veligrad 2010

Post by Knecht »

Nebude čirou náhodou na Modré někdo kdo by mi uměl uplést tětivu na luk?
Původní jsem právě přetrhl a náhradní jaksi nemůžu najít, tak abych věděl jsetli si ho vůbec brát.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Theodora
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 204
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Veligrad 2010

Post by Theodora »

To ten pátek třináctého pěkně začíná, když lidi trhají tětivy už v osm ráno. :lol:

Nepověrčivým křesťanům pak připomínám, že je možné jít v neděli společně na mši na Velehrad. Je od 10, takže odcházet by se mělo po půl desáté.
(Bojový úkol pro letošek: najít hrob kardinála Špidlíka. :wink: )
"Myslíš, že vzdálenost může dělit přátele? Když chceš být s Rae, nejsi už vlastně s ní?" (R. Bach)
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Veligrad 2010

Post by Kain »

Díky pořadatelům za akci, za sebe i za skupinu i za Rod. Dodrželi, co slíbili, byli velice ochotní a nápomocni s výběrem tábořiště, zajistili tradičně dobrou kuchyni. Soutěže byly fajn (škoda, že se překrývaly, ale to se asi nedalo nic dělat), koncert výborný (ale tady jsem zaujatý, je to asi moje "nej" kapela). Těším se na další ročník :)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Damien
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 60
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomouc
Contact:

Re: Veligrad 2010

Post by Damien »

Družina Gunnar děkuje za vynikající akci, tradičně již skvěle logisticky zajištěnou a s výbornou atmosférou. Co se mi osobně líbilo nejvíce, byla sobotní bitva. Scénář byl jednoduchý a přitom atraktivní, a povedlo se dle mého udělat hodně té "omáčky" okolo (iprovizace a herecké etudy jednotlivců či malých skupinek). Už teď má laťku vysoko, ale přesto je Veligrad rok od roku lepší a lepší akce :)
Negr, Jarl Olomouckého kraje
Kill ´em all, let Odin sort ´em out!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Veligrad 2010

Post by Kain »

Zoone: Máte nového knížete, Rostislava!
Kain+Marcus: Hurá!
Pampi: Rostislava nechceme, je to přítel Franků!
Kain+Marcus: Fuuuj!
.......
Zoone: Vrátím se do žní a pak se uvidí!
Pampi: Jestli se vrátíš, odejdeš leda mrtvý!
...
Pampi ke Kainovi: To jsem ho ale vyhnal, co?
Kain: Vladyko, nepodcenil jsi to trošku?
Pampi: Nooo, možná jsem to trošku podcenil. Raději jdi, a přiveď pomoc, ale rychle, nikde se nezastavuj!

...to už se smáli ti, co to slyšeli, i diváci:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Re: Veligrad 2010

Post by Björn Hundolfr »

Já se též přidám k chvále na organizátory, opět dobrá akce! Prostě tak jak to má být a doufejmě že se na Veligradu vypršelo i za Rogar :)
No ale abych nebyl jenom rektální aplinista, měl bych jednu připomínku a to hlavně na Pulca, mě hned v sobotu ráno sešikanoval kvůli kladívku (schované pod tunikou, jediné co z něj koukalo byl řetízek), to by nebylo ani tak špatně, jako to že když spousta lidí sundala tuniku tak kladívka měla, tak mi přišla Pulcova pruda uplně zbytečná, buď ať se tolerujou pod tunikama nebo ať je nenosí nikdo. (Na Pulca to směřuju z důvodu, že tvrdil že je zlej a bude vikoše potírat, jinak to je spíš ta do prostoru pro všecky)
Vím je to taková hloupost, ale tak nemůže být všecko pozitivní ne :twisted:

Ke koncertu, jako totální neznalec jsem byl velmi mile překvapen a nedchnut, ač bývám na koncertech velmi statický, teď jsem se i do kruhu pustil, prostě paráda, jediný co mi tam chybělo tak byla vatra kolem které by se tancovalo, to by pak mělo magickou atmosferu.
Takže říkám příští rok znovu a s ohněm!

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Veligrad 2010

Post by Knecht »

Já bych navrhoval příští rok objednat lepší počasí, jinak to bylo fajn a zdálo se mi, že se od posledka nějak zlepšilo pivo (nebo kvalita točení?) Každopádně za celou Arkonu díky za akci.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Veligrad 2010

Post by Pampalíny »

Zdravím,
přispěju také svou troškou do mlýna:

Jídlo, jako vždy. Trochu slanější :( ale dobré. Osobně bych ale uvítal nějakou změnu při fasování sobotního masa. Např. na Čase vlků každý nafasoval 1 flákotu a sám si ji opekl. Raději si s tím dám práci (navíc to vypadá romanticky když se u každého stanu peče) než nemít žádné maso. [-(

Kain: Jo na ten nedělní "rozhovor" jsem hrdý, ten se povedl. :badgrin:

Boj: omlouvám se všem, kteří mě zabili (v sobotu jeden a asi 5 lidí v neděli), že jsem v duchu své role neumřel.

Policie: No on to Pulec nemohl zvládnout vše sám., Osobně mne mrzí, že u takových triviálních věcí jako jsou kladívka na to lidi nepřijdou sami. My jsme to kdysi řešili v Rodu a dospělo se do stádia, že nevhodné přívěšky (pokud je člověk nechce sundat) by měly být v malém váčku. Pak to neruší.
Osobně vím, že dávat přívěšky dozadu, pod tuniku apod. nemá zpravidla výsledný efekt. Je mi jasné, že zrovna ty kladívka jsou hodně na očích, takže to schytávají (neprávem) nejvíce. Přitom nevhodných přívěšků tam bylo mnohem více. Například ty jantarové náhrdelníky, které jsou naprosto nedobové, bijí do očí 100x více než kladívka. Ale jedno podle mne neomlouvá druhé.

Koncert: Kočko byl podle všeho taky spokojený. Byl jsem na hodně jeho koncertech a několik jsem jich i organizoval, ale tolik přídavků jsem snad ještě nezažil.

Každopádně - i přes to počasí a další drobnosti - to byl pro mne zatím nejlepší Veligrad.


a ještě malá reklama

Omlouvám se všem, kteří si chtěli ode mne koupit různé věci, ale nepovedlo se jim to z důvodu, že jsme prostě nevěděli ceny. Vzal jsem neplánovaně na poslední chvíli nějaké svoje zboží jako ukázku sortimentu svého tržiště, protože jsem byl o to požádán. Ale už jsem si nestihl připravit ceny.
Pokud mě takovíto zhrzení zájemci osloví mailem (petr @ slovane.cz) tak se nějak domluvíme na co nejnižším poštovném.
Last edited by Pampalíny on Tue 17. Aug, 2010 10:41, edited 1 time in total.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Veligrad 2010

Post by Knecht »

Jo, Thorova kladívka a Perunovy sekerky skryté ve váčcích jsou ideální řešení. Pokud se vám po minulé akci záhadně neztratí z tašvice váčky a nezjistíte to až na místě jako já :) Tímto se omlouvám, měl jsem snahu si pořád přehazovat oba přívěsky na záda, ale hlavně sekerka často sklouzávala.

Náhrdelníky z amorfního jantaru, tuny nereálných či dobově nepatřičných korálků, neexistující náramky, celková ověšenost různými cetkami - na to jsem nadával už vícekrát, zatím to zmizelo víceméně jen v Rodu, plus co si vybavuju tak Velkomoravané na tom taky nejsou nejhůř.

S masem, případně i dalším jídlem se přimlouvám za Pampalínyho návrh - kdyby se jen fasovaly suroviny, mohla by se zrušit nedobová kuchyně a hned by to zas bylo o něčem jiném.

Jo a poslední co jsem zapomněl - PROČ JE TAM POŘÁD TA MODERNÍ KOVÁRNA??? Hrozně to kazí celkový pěkný dojem ze zabydlených baráčků a tábora. Pokrokem ale je, že tentokrát tam nehrálo cédéčko.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Morgyš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 99
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Re: Veligrad 2010

Post by Morgyš »

Díky za Ašteru za fajn akci. Sice počasí bylo místy veselé, až peruni lítali, ale jinak byl víkend fajn - aj diky skvělému koncošku Kočka, vřelé díky! =D>

Co se týče bitvy - mám pár bodů k diskuzi:
- zvukař, či co to bylo za osobu v dolním baráčku, celkem rušil, jak nebyl v dobovem. Tudiz priste oblect, nebo schovat, at ho nejni tak moc videt.
- co treba pres repráky příště přehodit nejakou látku, nebo tak něco, ze stejného důvodu jako výše?
- ujo Galuška fakt není dobrý vypravěč příběhu, udělal z bitvy částečně přednášku v posluchárně
- možná trochu ohlídat dolní palisádu, a't tam nelezou lidi - od fotografů zněly četné námitky.
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały a magiczka żyje.
User avatar
skliba
Nováček
Nováček
Posts: 5
Joined: Mon 26. Jul, 2010 14:27

Re: Veligrad 2010

Post by skliba »

Morgyš wrote:Díky za Ašteru za fajn akci. Sice počasí bylo místy veselé, až peruni lítali, ale jinak byl víkend fajn - aj diky skvělému koncošku Kočka, vřelé díky! =D>

Co se týče bitvy - mám pár bodů k diskuzi:
- zvukař, či co to bylo za osobu v dolním baráčku, celkem rušil, jak nebyl v dobovem. Tudiz priste oblect, nebo schovat, at ho nejni tak moc videt.
- co treba pres repráky příště přehodit nejakou látku, nebo tak něco, ze stejného důvodu jako výše?
- ujo Galuška fakt není dobrý vypravěč příběhu, udělal z bitvy částečně přednášku v posluchárně
- možná trochu ohlídat dolní palisádu, a't tam nelezou lidi - od fotografů zněly četné námitky.
každopádně oproti sobotě nutno ocenit vykázání civilistů (mimo zvukaře) z bojiště a prostoru mezi domky.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Veligrad 2010

Post by Knecht »

Morgyš wrote: - ujo Galuška fakt není dobrý vypravěč příběhu, udělal z bitvy částečně přednášku v posluchárně
To bych mu ani nezazlíval, diváci jsou pořád z velké části tupé stádo, co nemá vůbec šajn na co to kouká. Tuším že loni se mě někdo ptal:
"Pane rytíř a vy jste husita nebo křižák?"
Trocha osvěty určitě neuškodí.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply