Barvení

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Barvení

Post by Knecht »

Oblíbenou dobovou barvu asi ne, ale kdysi jsme natírali parkety v tělocvičně kde jsme šermovali a jelikož byla malá a dost špatně větraná, tak jsme z toho byli ke konci pěkně vysmátí :lol:

Jo vlastně, zkoušel jsem jednou barvit třezalkou a ta voněla docela hezky. Akorát nebarvila.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Re: Barvení

Post by Bonemina »

Vzhledem k tomu, že mi nějak chybí receptory na kyselé smrady, je pro mě třeba vařící ocet vpodstatě neutrální "vůně". Takže jsem ještě nepřišla na nic, co by mui smrdělo (a pak se divím, že mi spolubydlící osoby nadávají :) ) ale vlastně ani nemám nic, co by mi nějak extrémně vonělo.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Barvení

Post by Knecht »

Vařící ocet? Fujtajxl! To už bych snad radši barvil močovinou. Mimochodem, zkoušel to někdo podle receptu Bidlové? Docela by mě to zajímalo, ovšem první kdo to zkusí si koleduje o přezdívku Pochčiplášť nebo tak něco.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Re: Barvení

Post by Bonemina »

Hele ale fakt, já rozeznám černý bez v octu od svařáku až ochutnáním :mrgreen:
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Barvení

Post by Pampalíny »

doporučuji barvit bezem chebdím - řádně uleželým. opravdu jsem ještě takový smrad krom hnijícího masa necítil :) To yb možná ucítila i Bonemína :^o
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
Acheron
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Barvení

Post by Acheron »

Knecht wrote:Vařící ocet? Fujtajxl! To už bych snad radši barvil močovinou. Mimochodem, zkoušel to někdo podle receptu Bidlové? Docela by mě to zajímalo, ovšem první kdo to zkusí si koleduje o přezdívku Pochčiplášť nebo tak něco.

Hohó, tak jsem vyhrál, když se kouknete na můj článek Experimentální barvení, mám tam karmín + močovina nebo tak nějak. :biggrin:

Moc to nefungovalo, ale to bylo způsobeno tím, že to byl naprosto laický pokus, moč se musí určitě nějak ještě upravovat.
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Re: Barvení

Post by Bonemina »

Pampalíny wrote:doporučuji barvit bezem chebdím - řádně uleželým. opravdu jsem ještě takový smrad krom hnijícího masa necítil :) To yb možná ucítila i Bonemína :^o
Smrdí to o moc víc než shnilé/tekoucí šlupky od vlašských ořechů? Ty byly v pohodě (i s octem :) ) a tak krásně čokoládovou sytě hnědou jsem s ničím jiným nedostala.
Vichrice
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 108
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Barvení

Post by Vichrice »

Barvila jsem jen kůži na čokoládovou hnědou a to OŘEŠÁKEM ČERNÝM a výsledek, velmi tmavá kůže. Je to strom původem Východní část Severní Ameriky. Nedělám Slovany, ale Indoše. Ještě pozor, při loupání vám spálí kůži na rukou, tak ochrana nutná.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Barvení

Post by Knecht »

Chtěl bych zkusit barvení nazeleno březovými listy podle Bidlové, s dvojím mořením. Zkoušel někdo?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Barvení

Post by Pampalíny »

při barvení "vše v jednom" byla bříza jednou z nejhorších barviv.

Bohužel při sérii pokusů se velmi často ukazuje že je to mnohdy přesný postup, roční období a jiné nuance, které o výsledné barvě rozhodují v mnohem větší míře než samotný zdroj barviva
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Barvení

Post by Knecht »

Hm, špatenka. Tak čím jít na tu zelenou? Zkoušel jsem vzorek šťovíku a naprosté fiasko.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Barvení

Post by Pampalíny »

Šťovík mi na podzim vychází skvěle ale jarní barvení bylo katastrofální. Ale chyba mohla být i jinde. Nakonec jsem se vrátil ke kopřivám. Nevím zda mají už potřebnou sílu - letos jsem barvil jen len a tam to moc poznat není.
Ale myslím, že kopřivy by už šly.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
Alimak
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 58
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: doma (Tršice, St. město u Uh. )
Contact:

Re: Barvení

Post by Alimak »

pěknou zelenou jsem taky dostala z cibule (s mořením samo...) podle bidlové. nevím ale jak dlouho vydrží
vědět neznamená znát...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Barvení

Post by Knecht »

O zelené z cibule jsem už taky uvažoval, asi to zkusím.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: Barvení

Post by Bohuslav »

Zelených přirodních barviv co by držely na textilu je málo, proto se na kvalitní zelenou barvilo nejprve na žluto(mořidlová barviva), dále se barví indigem/borytem (kypové barvivo)na modro-výsledek je zelená , tento způsob barvení je prokázán chemickými analýzami tkanin ze Skandinávie z 1. století před Kristem (http://www.sciencedirect.com/science?_o ... 861a8fdd1d).
Dále jsem našel v Innsbruském manuscriptu (cca 1330) barvení na zeleno pomocí zelené skalice, ale postup nemám ověřen.

To make a green dye, take verdigris and boil it in urine and mix alum thereto and a portion of gum arabic, and dye therewith; to make the color lighter, take the same color and add orpiment and mix it with alum, cooked in lime water (vinegar?) and dye therewith.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Post Reply