Odívání, šití a tkaní

Řemesla a každodenní život

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Post Reply
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Odívání, šití a tkaní

Post by Wothan »

Já jsem to hodil do raného středověku, nebráním se tomu aby byla paralelní debata i tady, přece jen je v lecčems gotické a pozdn gotické odívání jiné. Ale nitě jsme holt už dal tam, tak jen stručně - šiju buď vlnou (přízí) nebo lněnými nitěmi - ty se prodávají buď jako režné (čili nebarvené lněné nitě) od Texlenu jak psal vedle Ondra nebo jako tzv. sedlářské dratve v různé síle - buď bílé (ty se dají barvit dle libosti) nebo hnědé a černé.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No pokud se kupují hotové tak se přiznám často už barvené (sukna), pokud barvíme tkaniny tak zkušenosti máme jen s některými barvivy - o tom by asi mohl mluvit Ondra - kopřiva, cibule, já zkoušel borůvky, maliny, šafrán a nějaké bylinné směsi apod. Obecně lze říct, že vlna chytá barvu mnohem lépe než len. Pokud jde o další používaná barviva - opět musím odkázat k nám domů: http://www.wothanburg.cz/barvir.html :)
ExEFX

Post by ExEFX »

Ahoj, potreboval bych sehnad nejake vyobrazeni a info ohledne cechovnich odevu, konkretne sperkovskych. predem diky

a taky by se mi hodil nejaky seznam doporucovane literatury o odivani zabivajici se 14. - 15. stoletim taky predem diky :)
Mrkvoslav

Post by Mrkvoslav »

Co se tyce odivani tveho konkretniho cechu, ted ti z hlavy neporadim... Ale cose tyce doporucene literatury pro 15.stol., neco malo muzes najit na nasem webu http://www.korouhev.cz.
Zdar!
ExEFX

Post by ExEFX »

Jeste mam jeden takovy dotaz, potreboval bych nejake vyobrazeni pantofli (drevena podrazka) z 14. - 15. stoleti. Nejlepe hodne podrobne.
PeZ
Nováček
Nováček
Posts: 39
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: u Řípu a Labe - Štětí
Contact:

Šňůry nebo tkanice na oděvu

Post by PeZ »

Potřebuji poradit jak a z čeho udělat tkanice na uvázání nohavic a rukávů na doublet pro střední společenskou třídu (voják, řemeslník) , jestli byly kroucené nebo pletené a jak a čím je zakončit, nejlépe link na fotku zdařilého provedení.
PeZ
Nováček
Nováček
Posts: 39
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: u Řípu a Labe - Štětí
Contact:

Post by PeZ »

Měl jsem představu, že je upletu jako pomlázku - z osmi nebo více pramenů a zakončení buď z cínu nebo mosazné trubičky. Dosáhne se tímhle způsobem pletení dobového vzhledu?
Mrkvoslav

Post by Mrkvoslav »

Ještě mě napadl jeden druh "tkanic" a to z kožených řemínků - i na ty bývala přidělávána kovová nákončí, o kterých mluvil Honza. Obrázek bohužel při ruce nenám, ale odkážu tě na časopis Dragon, který lze stáhnout na http://www.companie-of-st-george.ch - v jednom z čísel jsem jej zahlédl :badgrin:
PeZ
Nováček
Nováček
Posts: 39
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: u Řípu a Labe - Štětí
Contact:

PeZ

Post by PeZ »

Mám ještě dotaz ohledně směru vláken osnovy vůči střihu. Z Vaverkovy příručky vím, že se nohavice stříhaly po úhlopříčce, aby se dosáhlo elasticity, ale jak to bylo s dalšími těsně padnocími částmi oděvu - vesty, rukávy, živůtky dámských šatů apod.?
Viktorie
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Viktorie »

POkud je mi známo, tak ty se stříhali klidně normálně, protože u vesty ani u dámský šatů nic ohýbat nepotřebuješ, ad rukávy - pohyblivost v nich zvýšíš a) prostřihy v podpaždí b) oddělenými rukávy navazovánými na tkaničky. Jinak musíš samozřejmě počítat zvlášť u dámských dvorských šatů s velmi sníženou pohyblivostí.
Viktorie
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Nepoužívaly. Přesněji řečeno někde se už v 15.st. objevují směsi bavlny se lnem, ale u nás (a počítám stejně tak u vás) je zavádění bavlny až mnohem mladší záležitost a nějaké její masivnější rozšíření je až tak záležitost 18-19.st.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No zrovna na anglického lučištníka to podle mně nebude v pohodě ani omylem - Anglie byla proslulá právě výrobou sukna, resp. asi nejkvalitnější vlnou v Evropě. Nejkvalitnější sukna se sice vyráběla na kontinentě (vlámská, fríská sukna) ale z anglické vlny. Také soukenictví tam patřilo k dost významným anglickým zájmům. Vlna je odolná, teplá (hřeje i vlhká), kdežto bavlněné tkaniny byly v té době přece jen vzácným importem, navíc jsou bavlněné tkaniny choulostivější. Podle mně nosit jako lučištník bavlněný oděv je podobný noncens jako hedvábí - nejsem si ani jistý kolik se tak mohlo bavlny do Anglie dostávat. Prostě na to zapomeň a dělej to tak jak se to dělat má - vlna, len, kůže.
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Wothan : anglie sice byla proslulá vlnařským průmyslem, ta proslulost ale vznikla později až 16. století, kdy tradiční zemědělství nahradio pěstování ovcí ve velkém, což v konečném důsledku vedlo také ústupu lukostřelby, protože z pasáka dobrého lukostřelce neuděláš...(jak tak pěkně píše biskup Latimer"

Každopádně je správně vlna a len....
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To jo, ale o dovozu vlny pro vlámské tkalcovny víme už z vrcholného středověku stejně jako o importu hotových suken zpátky do Anglie.
Mrkvoslav

Post by Mrkvoslav »

Vlamik: Nemám sice doklady o tom, že by se v Anglii nepoužívala Wothanem zmiňovaná bavlněná směs, ale zrovna u anglického lukostřelce bych to viděl na vlnu-vlnu a zas jen vlnu...

A neodpustím si poznámku, pokud ze zjištění, že se bavlna nepoužívala u nás, přepokládáš, že na anglického lučištníka je to v pohodě, považuju to za neskutečný ojeb...
Post Reply