Doplňky

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

Hle, tohle je váček na tabák! Ale dle ukrajinců takové nosili spíš důstojníci.
http://io.ua/9343274p
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by Knecht »

jo, na ten jsem koukal už v některých dřívějších fotkách, je fakt pěkný. Mimochodem, všimli jste si, že ty kovové objímky na střapcích jsou z náprstků? :) To skoro připomíná indoše.
No a jaký je teda košer váček pro řadové? Prostě pytlík s řemínkem?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

Knecht wrote:jo, na ten jsem koukal už v některých dřívějších fotkách, je fakt pěkný. Mimochodem, všimli jste si, že ty kovové objímky na střapcích jsou z náprstků? :) To skoro připomíná indoše.
No a jaký je teda košer váček pro řadové? Prostě pytlík s řemínkem?
Libor nosí tabák v močáku. Ne ve svým, ale v močáku z prasátka. A vypadá to dobře. Myslím si ale, že víceméně každej váček dobrej, asi se s tím moc nemazali. Ale třeba mě někdo vyvede z omylu.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
vlk.kh
Nováček
Nováček
Posts: 9
Joined: Thu 11. Feb, 2010 14:49
Location: Kutná Hora

Re: Doplňky

Post by vlk.kh »

Já si spíchnul naprosto obyčejný, jednoduchý váček ze lněného plátna...asi moc nic, ale jelikož se počítám za řadového nižšího drnohryza, tak by to snad mohlo být dostačující, ne? :p Jen budu muset pořešit dýmku...pár jich doma mám, protože je občas kouřím, ale těm původním vzorům, co jsem tu našel na fotografiích se to nepodobá ani vzdáleně...Ještě tak, kdybych chtěl dělat kozáka v období první světové války, to by šlo :lol: Ale pro náš společný záměr a podnik je to zcela nedostačující.

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by Knecht »

Já si ušil univerzální kožený pytlík včera, ještě musím udělat zdrhovadlo. Jelikož hlavička k dýmce je nepužitelná a asi ji ještě v dohledné době mít nebudu, použiju ho zatím na peníze. Už jsem si udělal základ dobové kapesní hotovosti :)
Nebo případně na troud.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by woden »

ja uz mam doma pripraveny mocak na tabak tak z toho snad nieco pekne a jednoduche vyjde.
K dymkam este: ake drevo pouzivate? nejake prirodne dute alebo dieru vrtate/vypalujete nejako?
User avatar
MarcusIV
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 717
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Č.Budějovice

Re: Doplňky

Post by MarcusIV »

woden wrote:ja uz mam doma pripraveny mocak na tabak tak z toho snad nieco pekne a jednoduche vyjde.
K dymkam este: ake drevo pouzivate? nejake prirodne dute alebo dieru vrtate/vypalujete nejako?
Já na troubel používám bezinku, tu vnitřní hmotu vyšťárám drátem a funguje to, žádná pachuť z toho není.

Kostel je blízko ale na cestě je ledovice. Hospoda je daleko ale půjdeme opatrně. (Ukrajinské přísloví) Věkoš - Doudlebové, Kozák Marko - Huljajpolský kureň
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by Knecht »

Tož tu je foto mého pytlíku :biggrin:
DSC09433.JPG
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Doplňky

Post by LiborZ »

Pěkný. Ty sis i vyšil košili?
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by Knecht »

Nene, hadry mi tentokrát šije kompletně Jarča, já dělám zbytek výstroje.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Doplňky

Post by Dlouhán »

Mince mě s prominutím moc neberou, ale ta výšivka je parádní.
Hele a nechtělo by se tý Jarče samozřejmě za příslušný obolus vyšít košili i mě?
Byl bych asi i schopnej vyfotit nějaký vzory výšivek, jen musím dohledat kdo s příbuzenstva má věci po babičce. Měla toho hromady a sama sem tam taky něco vyšila.
User avatar
vlk.kh
Nováček
Nováček
Posts: 9
Joined: Thu 11. Feb, 2010 14:49
Location: Kutná Hora

Re: Doplňky

Post by vlk.kh »

Ale to je fakt pěkné...já mám dvě košile z přírodního lnu, měl jsem je loni na Mastníku, ale teď si budu dělat z běleného a na to by se mi taky nějaká jednodušší výšivka líbila...Jestli se tu bude paktovat nějaká objednávka, tak do toho půjdu taky. Alespoň mě to dokope k tomu, abych s dokončením té košile trošku pohnul. :wink:

User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

Odkaz na vzory na výšivky jsem posílal do nějaké diskuze (možná Zajímavé odkazy, nebo Oděv).
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by Knecht »

Já se jí zeptám jestli a za kolik by do toho vyšívání šla.
Jinak je zajímavé, že jsem sehnal mince polské, jedna je tam litevská, jedna uherská a pár rakouských, ale zatím nemám ani jednu ukrajinskou. Až si říkám, jestli oni neměli tou dobou společnou ražbu s Polskem. Ale novodobou numismatiku jsem se nikdy neučil, takže nevím a nemám k tomu ani literaturu.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

V těch odkazech na muzea jsou nějaké mince, které se podle popisku používaly za Bohdana. Jestli to ale zároveň nebylo polské platidlo, to netuším.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
Post Reply