dýha

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

RelPel
Nováček
Nováček
Posts: 20
Joined: Mon 05. Apr, 2010 13:31

dýha

Post by RelPel »

Pekný deň prajem.

Chcel by som spraviť rímsky štít scutum. Všetko mám naštudované, lepidlo pripravené aj všetky veci až na najdôležitejšiu vec a tou je lúpaná (krájaná) brezová dýha. Mám veľký problém zohnať lúpanú dýhu v hrúbke 2mm.

Hľadám tu teda pomoc pre nájdenie niekoho, kto by mohol tak malý počet takejto dýhy dodať. Potrebujem toho dokopy asi 3 metre štvorcové.

Pokiaľ by sa nenašiel nikto taký, čo by spravil tú dýhu, mám tu otázky, na ktoré pochybujem, že nájdem odpovede ale.....
1. Ako 2mm hrubú dýhu robili (mohli robiť) Rimania?
2. Ako sa dýhy robili v stredoveku a v iných obdobiach, ak sa vôbec robili?
3. Ako by sa dala dýha spraviť? (ako sa správa kmeň stromu pri krájaní, nejaké finty)

Napadlo ma do kmeňa stromu (asi meter dlhý a 30cm hrubý, maximálne rovný) z vrchu naznačiť kadiaľ by sa malo krájať (spraviť tam nejaké ryhy) a potom vziať ostrý nôž a krájať. Neviem však, či by som neodkrojil hrubšiu alebo tenšiu dýhu a predpokladám, že práve to by sa stalo. Potom ma napadla ďalšia vec, a to spraviť dve kovové pásy so zúbkami (2mm) a ozubené kolečká, ktoré by do nich zapadali, tie pripevniť zospodu na nejakú podložku na ktorej by bol napevno kmeň a na vrchu by bol napevno nôž, ktorý by sa hýbal iba horizontálne (hore a dole) a z prava do ľava. Čo si o tom myslíte, mohlo by niečo také fungovať? fungoval by aj ten prvý nápad? Očakávam kritiku týchto nápadov.

Čokoľvek mi tu odpoviete, hoci to bude maximálne špekulatívne mi nesmierne pomôže.

Vopred vám ďakujem.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: dýha

Post by melkel »

Vyšel bych ze způsobu, kterým se dělaly dýhy na pletení košíků. Tedy tenký kmínek, který trháš na dýhy přes kolík. Nečekal bych nic sofistikovanějšího.
User avatar
Pike
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 59
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: dýha

Post by Pike »

Nějak nosím v hlavě, že loupané dýhy jsou poměrně moderní záležitost, ale že snad už od starověku se používaly dýhy řezané pilou (a pak pravděpodobně dohoblované). Ovšem kde jsem k této informaci přišel, to nevím (takže je vcelku bezcenná).
Tu ora, tu protege, tu labora!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: dýha

Post by Knecht »

Mě by docela zajímalo to co popisuje melkel - můžeš to trochu rozvést prosím? Tuhle techniku jsem nikdy naživo ani vyobrazenou neviděl.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: dýha

Post by melkel »

Je to nafocené a popsané v knize Dřevo, proutí, sláma. Jestli se dostanu ke scanu, a nezapomenu, hodím obrázek.
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: dýha

Post by woden »

niekedy davno sa to tu preberalo tusim.
Tusim indiani?
dali pen do vody na neviem kolko potom po nom tlkli a vedeli olupat jednotlive vrstvy dole.
dokonca to bolo aj na nejake stranke ceskej popisane.
RelPel
Nováček
Nováček
Posts: 20
Joined: Mon 05. Apr, 2010 13:31

Re: dýha

Post by RelPel »

Lenže na akej stránke woden, to je otázka. Nič také som nenašiel, iba nejaké všeobecné informácie.
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: dýha

Post by Dano »

Lupanu jasenovu dyhu som uz vyrabal, ale asi najjednoduchsia cesta pre teba je to kupit. Co poznam tak dyhy maju tu www.vona.sk - je to na zaciatku Lužianok pri Nitre. Volakedy tam mali toho kopu, z viacero drevin ale asi len krajanu dyhu.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: dýha

Post by Knecht »

jo, to otloukání kmene si vybavuju že tu proběhlo, ale připadalo mi, že melkel myslí něco jiného.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Re: dýha

Post by awe »

woden wrote:dali pen do vody na neviem kolko potom po nom tlkli a vedeli olupat jednotlive vrstvy dole.
dokonca to bolo aj na nejake stranke ceskej popisane.
prvděpodobně jsi myslel toto - http://irokezove.unas.cz/navody/loubky/loubky.htm
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: dýha

Post by KŘIŽÁK »

To je moc pěkné,a přitom vlastně technologicky úplně nenáročné..Pokud to jednou člověk zvládne,může mastit dýhu(loubky)ve velkém a každým kmenem se to stává víc a víc rutina...
Nejsem dendrolog,ale jaké dřevo se na to může ještě hodit?Jasan je dost těžký...A potřebuju li dýhu tenší nebo silnější??Dík za ten odkaz,každopádně.... =D>
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: dýha

Post by Dano »

Cele toto indosske spracovanie jasena vychadza z najviac oblubeneho dreva v amerike - cierny jasen (fraxinus nigra). Ale pouzivali aj dub, hikoru, cierny orech. Hrubka dyhy pri jaseni zavisi urcite aj od veku stromu a stanovista. Mlade jasene, ktore rychlo rastu maju prirastok 5 mm aj viac = hrubka dyhy. To sa aj blbo vytlka a prerezava. Tato sa ale da bez problemov rozdelit nozom na polovicu hrubky a pomali v rukach rozstiepat. Stary jasen ma male prirastky a dyha je tenka. Informacie o robeni dyh a kosov su napr. v knihe Crafts Of The North American Indians od R.C Schneider.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: dýha

Post by melkel »

Tady jsou ty dýhy v našem prostředí:
http://uloz.to/5013430/dyhy.pdf
RelPel
Nováček
Nováček
Posts: 20
Joined: Mon 05. Apr, 2010 13:31

Re: dýha

Post by RelPel »

Vďaka za rady, som veľmi rád, je to pre mňa veľmi cenné.
User avatar
Selamor
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 59
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: dýha

Post by Selamor »

Tady dělají dýhy, ale nevím, jestli i prodávají.
http://www.alfaplywood.cz/vp6.asp
Jinak jsem sehnal dýhu před pár lety v Uherském Ostrohu
http://www.dyas.eu/index.htm
Ukecal jsem je. Osobně.
Post Reply