Střelecká výstroj

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Radislaw
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 112
Joined: Sun 07. Mar, 2010 11:58

Re: Prachovnice

Post by Radislaw »

LiborZ wrote:Třeba Oleksa:)
kozak2,,.jpg
:biggrin: :) :badgrin: =D> =D> =D>
Bůh pomůže těm , co si pomůžou sami .
User avatar
Lukasz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Sun 09. May, 2010 13:36

Re: Prachovnice

Post by Lukasz »

Radislaw wrote:
LiborZ wrote:Třeba Oleksa:)
kozak2,,.jpg
:biggrin: :) :badgrin: =D> =D> =D>
Teda to ti nezapomenu nemas byt nahodou na strane Lachu? :D

Bóg - Honor - Ojczyzna 

Radovan
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 122
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Prachovnice

Post by Radovan »

Zdravím
jestli se mohu zapojit do debaty, zabývám se Balkánem
patrontašku mám
znám jich pár typů sám si teďka dvě dělám v Uhersko- Balkánsko -Tureckém stylu (vycházím z origošu)
všechny mají podobnou konstrukci vliv východu a orientu je vcelku daný
většinou to byl špalek dřeva ale někdy i skříňka(znám jen dva případy)
skusím se kontaktovat s Cossakem a dáme hlavy dohromady a zalovíme v moudrých knihách
Radovan
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 122
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Prachovnice

Post by Radovan »

skusím sem zase převést debatu o patrontaškách
Rozměry co jsem se setkal
šířka 20 - 24cm výška 7-10cm šířka 3-4

solidní zdroj je : Žigulski Z.:Stara Broň v polskych zbiorach

nebo i větší- d-25cm, š-8cm, v-10cm
v tomto případě se jedná o blok dřeva se dvěma řadami otvorů pro náboje
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Knecht »

Snažím se dodělat tu svou prachovničku z parohu, na originále není na tom otevřeném rameni žádná násypka - myslíte, že to prostě sypali rovnou z parohu a zavřené to bylo nějakým dřevěným špuntem? Ale jsou tam u okraje díry - že by tam přece jen bylo něco přidělaného?
jde o tuhle:
http://museum.velizariy.kiev.ua/chernig ... /kz084.jpg
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Prachovnice

Post by Dlouhán »

Podle mě je to na sypání moc velká díra. Nedokážu si představit, že bych se s tím pohodlně trefil na pánvičku. Ale je to jen domněna bez důkazu :(
Já bych tam zkusil udělat nějakou násypku. Na mojí natrusce tak bude, ale já ten paroh budu mít obráceně.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Knecht »

A hele, tady je vidět, že je tam zbytek dřeva. takže asi dřevěná (soustružená?) násypka. Otázkou zůstává, jak fungovaly ty díry u ústí - že by v tom byl třeba chycený pant "kolíbkového" uzávěru násypky? Kdyby šel nějaký čep skrz a nebyl moc silný, prach se může klidně sypat okolo něj.
Image
Pořád ale nechápu, jak jsou na téhle konkrétní prachovnici přidělané ty krycí destičky na koncích ramen - u většiny jiných jsou v nich nějaké kolíčky nebo hřebíky, ale tady jsou jen hřebíčky v těle prachovnice - takže se zdá, jakoby ty destičky měly nějaké osazení a tím byly zasazené v ústí. Jenže to se mi zas nezdá vzhledem k tomu, že jsou při bližším pohledu na jiných fotkách zřejmě dělané z parohové destičky, na které není pro takové tvarování dost materiálu.... ](*,)
Tak si říkám, že se na to vybodnu, prostě tam nechám ty provizorní dřevěné ucpávky co tam už jsou a ty destičky k nim přibiju. Ačkoli musím s hanbou přiznat, že se mi zatím nedaří to vybrousit natolik dokonale rovně, aby mi destičky tak bezchybně sedly jako na originálu :oops:
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by El Cid »

Myslím, že ty díry sloužili pro kolíček , který jistil tu násypku. Když ti došel prach, tak jsi kolíček vytáhl a nasypal nový. Tak si to představuju já. Nebylo to napevno, jako to mám já. Také to budu předělávat. 8)
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Knecht »

Takže ty myslíš, že ta násypka byla oddělávací a po vyndání se vzniklým větším otvorem sypal dovnitř prach?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by El Cid »

Knecht wrote:Takže ty myslíš, že ta násypka byla oddělávací a po vyndání se vzniklým větším otvorem sypal dovnitř prach?
Přesně tak. Přeci bys ten prach nechtěl sypat tou malou dírou?
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Knecht »

No viděl jsem už prachovnice nebo rohy, kde to jinak nešlo. Asi nějakým trychtýřkem, třeba ze špičky rohu.
S těmi koncovými destičkami tě něco nenapadá? Mě ještě napadlo nechat tam mateiál na to vnitřní osazení z pevnější části spongiozy, ale moc bych nevěřil že to bude držet.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Prachovnice

Post by Brant »

Našel jsem nějaké další prachovnice.
sbirka_prachovnic.jpg
A tady natruska.
natruska01.jpg
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Knecht »

Hurá, místní děda-kutil mi konečně dodal dřevěný vnitřek na ladovnici. Ne že bych to neuměl vyříznout sám, ale neměl jsem jak na potvoru vhodný materiál. Tohle je ze dvou vrstev, jedna je 8cm silná fošna a k tomu druhá 2cm. Večer to sklížím a přes týden ušiju kožený svršek.
Teď mě omluvte, jdu sbírat šťovík na barvení :)
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Prachovnice

Post by Brant »

K čemu je v té ládovnici ta velká díra?
ladovnice.JPG
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by El Cid »

Brant wrote:K čemu je v té ládovnici ta velká díra?
ladovnice.JPG
Brante to přeci ví každý mladý skaut. Na KPZtku :lol: :lol:
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
Post Reply