Doplňky

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

Post Reply
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Doplňky

Post by LiborZ »

místní odrůda je machorka.
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by Knecht »

Počkej, jakto místní? Já měl za to, že machorka je právě tamější tabák.
Každopádně, u nás se dá teda sehnat?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by El Cid »

Knecht wrote:Hm, zítra už ji nestíhám vyzvednout, tak až v pondělí.
Tak mě napadá - jaký se vlastně na kozáky hodí tabák? Coby téměř absolutní nekuřák v tomhle nemám moc přehled.
No jejda. No přeci TARAS BULBA :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin:
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by Knecht »

Aha, konečně jsem to našel - tady ta fotka, moje by měla být podle té zeleně glazované nalevo.
Image
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Doplňky

Post by Dlouhán »

No to je pěkný, je u toho obrázku nějaká datace? Nevešel se celý.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by Knecht »

Dataci jsem tam nenašel - myslíš, že je to mladší?
celý obrázek si můžeš zobrazit když si zkopíruješ jeho adresu ve vlastnostech.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

Je to jeden z odkazů na ta muzea, Kubo. Hledej 8)
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Nahájka

Post by El Cid »

Tady jsem našel nahájku z Krakowského muzea. Myslím, že tu samou má Libor.
Nahajka z Krakowa.jpg
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Doplňky

Post by LiborZ »

Kdepak, Libor má tuhle:)
Nahajka Chmielnickiego or.jpg
Nalivajko - náčelník proviantní služby
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by Knecht »

Mně se nahajka jako doplněk líbí, ale coby pěšák bych s ní asi vypadal jako vůl.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by El Cid »

Knecht wrote:Mně se nahajka jako doplněk líbí, ale coby pěšák bych s ní asi vypadal jako vůl.
Tak tohle jsem si také myslel, ale kluci jsou opačného názoru. Jako vůl budu, když nahájku mít nebudu:o)) Takže tak.
Kozák bez kníru a bez nahájky není kozák.... :twisted:
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

Kozáci byli apriori jezdci. Samotné slovo kozák znamená jezdec. Přesto část z nich bojovala radši opěšale (a to jsme my :) ). I tak ale nejspíš každý z nich na koni jezdit uměl a pokud koně měl, byť zaparkovaného mimo bojiště, měl i nahajku. Nenosili ostruhy a jinak by nemohli přidat na koni plyn. Pročež se zdá, že nahajka byla naopak značně rozšířená a pokud ji bude mít každý, nebo aspoň většina z nás, nebude to chyba (doufám, že za pár let nevyplavou rozporující skutečnosti). O rozšířenosti nahajek viz rčení v mém podpisu, nebo to, že je věšeli nad dveře v místnosti coby strašidlo na neposlušné ženušky :) Nahajka se navíc používala i při šarvátkách a boj s ní se v současnosti vyučuje v rámci bojových sportů. Jen se neostýchejte a pořizujte :)

Tohle je moje nahajka (jen pro představu, že typů je vícero, takže je z čeho vybírat):
nahajka.JPG
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Doplňky

Post by Knecht »

Zní to zajímavě a pokud nošení nahajky dává smysl, rád si ji pořídím, ovšem nejsem si jistý, jestli se dá tak kategoricky prohlašovat, že všichni kozáci byli jezdci, samotný původ slova kozák je pokud vím dodnes přemětem sporů. Nehledě na to, že zrovna za Chmela bojovala v řadách kozáků spousta chudých lidí, kteří asi moc koní neměli.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Timofejič
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 512
Joined: Mon 15. Feb, 2010 15:42

Re: Doplňky

Post by Timofejič »

Spousta chudých lidí byli sedláci a podobná svoloč. Proto taky kozácko-selské povstání.
Last edited by Timofejič on Mon 03. May, 2010 18:15, edited 1 time in total.
Zmrd býlím!
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Doplňky

Post by Brant »

Knecht wrote:Zní to zajímavě a pokud nošení nahajky dává smysl, rád si ji pořídím, ovšem nejsem si jistý, jestli se dá tak kategoricky prohlašovat, že všichni kozáci byli jezdci, samotný původ slova kozák je pokud vím dodnes přemětem sporů. Nehledě na to, že zrovna za Chmela bojovala v řadách kozáků spousta chudých lidí, kteří asi moc koní neměli.
Ale jasněže drbani koně neměli a o koni nejspíš jenom snili. Přesto byl kůň běžným dopravně/pracovním prostředkem (vlastně je na Ukrajině dodnes, jak jsme se mohli sami přesvědčit), a pokud budeš mít v ruce flintu, klidně si skrz bohatost můžeš dovolit i nahajku. Tak to vidím já.

Karel: Sedlák nebyl ale chuďas. Jistě, nebyl oblečenej jako nobil, ale vlastnil půdu, hospodářství... Chuďase si představuju jako bezzemka.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
Post Reply