Střelecká výstroj

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Prachovnice

Post by Brant »

Begbie wrote:Myslíš to zúžení u hrdla ?

Ten největší má na začátku 8 cm na 4 cm, je trochu do vrtule, ale placatej je.
Je to jasný, byla to jedna zmutovaná třírohá placatá kráva :biggrin: U tý prachovnice je podle mě za tepla tvarovaná celá ta špička. Nebo myslíš, že ne?
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Begbie »

:D co jsem rozřezal rohy tak u špičky bylo tolik plného materiálu že by to klidně mohlo být vyřezané, nějakou prachovnici mám rozdělanou, ale na jinou dobu, a tam právě tu špičku vyřezávám. Zítra pošlu fotku.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by El Cid »

Podle mě je ta špička nasazena za studena.NIkoliv za měkka a tepla. Dle mé zkušenosti s výrobou parohové nátrusky si myslím, že to je špička parohu zasazená v rohu. V tom je pak zasazen dřevěný kolíček. To vše zaklíženo do sebe. Takže rozhodně to asi nebude kov. To je vcelku patrné na fotce co přikládám. Když se podíváte na ty linky, tak jsou trochu poškozené. To by u kovu určitě nebylo.
Jinak už mám skoro dokončenou svojí nátrusku, takže když někdo budete chtít, tak Vám jí rád vyrobím. Už mám objednávku u Libora a Kuba se rozhoduje. Přikládám zatím svůj nedokončený výrobek. :) Jinak Libore, když se jukneš na ten obrázek, tak ty kostěné destičky na spodní části, tak tam jsou zasazeny, tak 1-2mm do masivu rohu. Zbytek vystupuje ven (možná je to vystouplé stářím?.
1.JPG
1.JPG (105.79 KiB) Viewed 4210 times
2.JPG
(177.25 KiB) Downloaded 33 times
3.JPG
(156.49 KiB) Downloaded 33 times
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Prachovnice

Post by El Cid »

Privit chlopci,
tak jsem konečně dodělal tu svojí natrusku z parohu. Ještě nemám řemen, ale to bude to nejmenší.
Tak zde je můj výrobek a další rozsochy jsou nařezané na výrobu dalších. Líbo a Kubo, už mám materiál, tak se na to můžu vrhnout:o)
DSC_2058.jpg
DSC_2057.jpg
DSC_2056.jpg
DSC_2055.jpg
DSC_2051.jpg
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Prachovnice

Post by Dlouhán »

Pěkná, pěkná.
Tak se na to prosím vrhni, vlevo od tý tvojí vidí mé staré oko vhodný polotovar na budoucí moji natrusku. Zdobení zatím nevím jaké, ale po něčem se podívám. Bylo by smutný mít velkej hustej gun a nemít natrusku.
Nechci tě stresovat, ale stihneš to do Kurovic?
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by El Cid »

Dlouhán wrote:Pěkná, pěkná.
Tak se na to prosím vrhni, vlevo od tý tvojí vidí mé staré oko vhodný polotovar na budoucí moji natrusku. Zdobení zatím nevím jaké, ale po něčem se podívám. Bylo by smutný mít velkej hustej gun a nemít natrusku.
Nechci tě stresovat, ale stihneš to do Kurovic?
Do Kurovic? Hmm, hmm kdy jsou? Uvidíme, musím ted makat na dodělání bakalářky, ale myslím na to.
Jinak těch rozsoch budu mít víc. Tu co jsis vybral tu nalevo od té mé. Tak tak je na nátrusku nevhodná. Je moc veliká a hlavně z ní chci udělat něco jako na tom obrázku viz příloha. Uvidíme, nějak se domluvíme. Pošli obrázek a něco pokoumám.
Attachments
prach 1.jpg
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Knecht »

Pěkná. Taky jsem pokročil na té své, už jen dodělat dno a vyrýt výzdobu. Jinak už je vyhlazená, vevnitř odvrtaná a odbroušená, v rozsoše je vypilované a provrtané závěsné očko. Do menších cípů už jsou hotové i parohové špuntíky.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by El Cid »

Knechte a jakou prachovnici nebo nátrusku děláš? Pošli fotku.
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Knecht »

Takovou volnou variaci na tohle (jak materiál dovolil):
http://museum.velizariy.kiev.ua/chernig ... /kz084.jpg
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by El Cid »

Jo, tak tu já znám. Je moc pěkná. Kristus alá indián:o) Tak jsem zvědav, jak ti to dopadne. Držím palce. Já se hrozně zasekl na vyřezávání té násypky ze špičky rohu. Dělal jsem to poprvé a nutno říct, že na dlouhou dobu asi i naposled:o)) Kost a paroh je pro mě daleko lepší materiál na zpracování.
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Knecht »

No popravdě zrovna u toho ksichtu váhám, jestli ho tam dělat nebo ne. Taky už jsem uvažoval, jestli to má být Kristus, kozákova milá nebo Geronimo.
Takže si říkám, že se na to možná radši vybodnu a udělám tam nějaký ornament.

EDIT: jak tak na to koukám, to po stranách budou asi křídla, tj. to nejspíš není Inri, ale nějaký anděl. Možná oblíbený Michael.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Prachovnice

Post by Brant »

Pěkný, Cide.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by El Cid »

Mam dalších 5 obroušených rozsoch parohu na menší i větší nátrusky, když by jste někdo chtěl ji vyrobit. Zatím mám připraveno pro Libora a Kubu. Jestli se někdo rozhodnete dejte mi včas vědět.
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Prachovnice

Post by Dlouhán »

Jo, dejte vědět, ale já s Líbou máme přednost. Aby bylo jasno :doubt:
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Prachovnice

Post by Knecht »

Knecht wrote:Takovou volnou variaci na tohle (jak materiál dovolil):
http://museum.velizariy.kiev.ua/chernig ... /kz084.jpg
Rád bych tu prachovnici přes víkend dodělal, ale nejsem si jistý těmi ukončeními zavřených cípů - vypadá to na fotce jako destička z parohu, přitom ale hřebíčky jsou jen po obvodu vlastní schránky - jak to tam drží? Má ta destička na spodní straně nějaké osazení kterým zapadá do otvoru? Já to zatím řešil tak, že jsem udělal dřevěnou záslepku dovnitř té díry a tu přibil měděnými hřebíčky, přičemž tu krycí destičku jsem pak chtěl dalšími hřebíčky chytit k tomu dřevu - jenže teď se mi při bližším pohledu zdá, že v té destičce žádné hřebíky nejsou. Ví někdo jak na to?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply