Hudební instrumenty

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

Post Reply
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Hudební instrumenty

Post by Brant »

Hudební nástroje máme rozstrkané ve všech možných fórech. Neškodilo by naházet je pro přehlednost do jednoho. Nechce se mi to ale dohledávat, když na nějaký obrázek narazíte, přepošlete ho sem. Dám sem pár nových:
baraban_tulumbus.JPG
Vojenský baraban - tulumbus.
tulumbusy.jpg
Další tulumbusy - ze Síče.
DSCF1275.JPG
Další cajky ze Síče.
kobza.jpg
Tuším, že tahle kobza už tu byla... no tak je tu znova, přeci jenom je to národní nástroj.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
PetrMáša
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Tue 25. Jan, 2011 16:20

Re: Hudební instrumenty

Post by PetrMáša »

Jak byste se tvářili na desetistrunné gusli?
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Hudební instrumenty

Post by Kain »

Image

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
PetrMáša
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Tue 25. Jan, 2011 16:20

Re: Hudební instrumenty

Post by PetrMáša »

Jsem rád, že máš radost
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Hudební instrumenty

Post by Brant »

Pár dalších. Něco tu už bylo, něco ještě ne. Třeba řehtačky... konečně nástroj pro mě :biggrin:
smycec.JPG
surmy.jpg
roh_kura.jpg
roh_kura.jpg (25.49 KiB) Viewed 5693 times
rehtacky.jpg
pistalky.jpg
nastroje.jpg
m_lira.jpg
m_kobza.jpg
kura.jpg
Instr.jpg
dvojka.jpg
4626481732_5102f1d075.jpg
68637.jpg
592.jpg
Attachments
66549.jpg
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Hudební instrumenty

Post by Brant »

buben.jpg
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Hudební instrumenty

Post by Brant »

valchy.jpg
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Hudební instrumenty

Post by hawkwind »

Mám takovej dotaz k těm kobzám. Teda víc dotazů - dokázali byste mě navést na někoho kdyžtak kdo by to věděl.

a) předpokládám, že ty starší tj ze 17. jsou více méně souměrné a nemají ty bordunové struny . Na známých obrázcích "tábořícího" kozáka počítám kolíčky (je to lepší než snažit se počítat struny) a vychází mi 4-6
b) jaké bylo lazení, respektive délka menzury
c) konstrukce těla - už jako loutny, nebo je to dlabané - cistry z téhož období jsou stále ještě dlabané - což má mimochodem boží zvuk.

Ptám se protože mi ted´ traktor před dílnou vyhodil špalek jasanu ze kterého by to tělo vyšlo.

Díky

J.

Post Reply