Page 1 of 3

Knoflíky - Gudzyky

Posted: Wed 13. Oct, 2010 20:31
by Brant
Ještě nemáme diskuzi na knoflíky, tak ji zakládám. V jednom muzejním odkazu (Дніпропетровськ) jsem našel tohle. Jsou tam knoflíky na košili a dokonce i úplně ploché.
knofliky.jpg

Re: Knoflíky - Gudzyky

Posted: Wed 13. Oct, 2010 21:11
by Knecht
Zajímavé. Nakonec by na tom bylo něco logiky, kulovitý knoflík je zdobný na svrchním šatu, plochý prostý na košili pod ním, navíc netlačí.

Re: Knoflíky - Gudzyky

Posted: Mon 06. Dec, 2010 12:22
by Brant
knofliky.JPG
knofliky.JPG (6.13 KiB) Viewed 2708 times

Re: Knoflíky - Gudzyky

Posted: Mon 06. Dec, 2010 12:27
by Brant
knofliky04.JPG
knofliky05.JPG
knofliky06.JPG
knofliky07.JPG
knofliky08.JPG
knofliky09.JPG

Re: Knoflíky - Gudzyky

Posted: Wed 08. Dec, 2010 11:41
by Brant
gombik.jpg
gombik02.jpg
gombiky.jpg
gombiky03.jpg
gombiky04.jpg
gombiky05.jpg
gombiky06.jpg

Re: Knoflíky - Gudzyky

Posted: Wed 08. Dec, 2010 11:43
by Knecht
No pěkně, můžem to rovnou přeposílat litci. Což mi připomíná, že bych ho měl popohnat se zbytkem těch žebrovaných.

Re: Knoflíky - Gudzyky

Posted: Wed 08. Dec, 2010 19:11
by Olaff
Knecht: Ano, ano, len do neho.... Sili by sme, az by sme plakali... :twisted:

Re: Knoflíky - Gudzyky

Posted: Fri 17. Dec, 2010 10:04
by Brant
gombik07.jpg

Re: Knoflíky - Gudzyky

Posted: Wed 02. Feb, 2011 14:51
by Brant
Byť je to známej obrázek, neměl by tu chybět. Knoflíky (a prsteny a háčky) nalezené u Berestečka. Ty velké ploché jsou na kyreyu.
berestecko_knofliky.jpg

Re: Knoflíky - Gudzyky

Posted: Wed 02. Feb, 2011 15:00
by Knecht
Brant wrote:Ty velké ploché jsou na kyreu.
Nojo vážně to tam je, já si to přečetl až teď! Takže když jsem ho nechal odlít a právě na kyreyu přišil, bylo to správně 8)

Re: Knoflíky - Gudzyky

Posted: Thu 07. Apr, 2011 12:23
by VeverAk
czolem,
delší dobu googluju guzy na co nejsprostějšího blátošlapa - materiál ideálně dřevo, kost, rohovina, kůže - materiál je pochopitelně v pohodě, ale jde mi spíše o doložení tvaru používaných knoflíků. Nejjednodušší mi přijde něco na způsob olivky (tu si může nožem vystrouhat každý vidlák)...ale nemůžu se dopátrat žádného podkladu - nálezu, či obrazu...
předem díky za každou odpověď

Re: Knoflíky - Gudzyky

Posted: Thu 07. Apr, 2011 12:50
by Knecht
A co takhle teorie, že to nebyla tak drahá záležitost aby na to blátošlap neměl? Případně že nejprostší lidový oděv třeba knoflíkové zapínání nevyužíval?

Re: Knoflíky - Gudzyky

Posted: Fri 08. Apr, 2011 9:54
by VeverAk
Knecht wrote:A co takhle teorie, že to nebyla tak drahá záležitost aby na to blátošlap neměl? Případně že nejprostší lidový oděv třeba knoflíkové zapínání nevyužíval?
s tou cenou se domnívám,že přece jen cinové připadají na vyšší kastu (surovina + pracnost), navíc vzhledem k počtu nálezů knoflíků nám jich pořád dost chybí > nedochovaly se > byly z materiálů, které snáze podléhají zkáze. Dřevo je všude dostupné a vyrobit z něj knoflík je otázka nože a pěti minut....
Druhá teorie je pravděpodobnějí - možná nějaké šněrování, ale tradiční otázka - prokážeme to?(varianta jsou i háčky, ty opět potřebují kov, který je méně dostupný a sofistikovanější postup výroby)

Re: Knoflíky - Gudzyky

Posted: Fri 08. Apr, 2011 10:27
by Knecht
No, byl bych přece jen opatrný ohledně té dostupnosti kovu, mluvíme o sedmnáctém století a ne raném středověku. Jinak samozřejmě obecně ano, kov byl - zvlášt ve vesnickém prostředí - až do novověku dost ceněný, mimo jiné i proto, že ne každý měl vůbec nástroje na zpracování byť jednoduchých věcí jako dneska (kdy má každý doma kladivo, kleště, svěrák, pilníky atd).
Na druhou stranu, existovalo i různé tuctové zboží - svátostky, jarmareční "šmejd" (skutečně prý dobový název pro levné, právě i kovové zboží, vyráběné ve velkosériových kvantech - jako typický příklad se uvádějí ocílky s litou rukojetí ve tvaru psa apod.)...fakt nevidím takový problém v knoflících, zvlášt že každý nemusel mít těch knoflíků husté řady jako na bohatém oděvu. Například můj kozácký kostým zahrnuje věhovšudy pět knoflíků na kaptanu a jeden na sepnutí kyreye u krku (a tam by se to dalo i svázat dvěma tkalouny).

Pak je ještě otázka, jakýže chudý kostým to vlastně vytváříš - chudého Poláka? Ukrajinského rolníka? Chudého zemana? Kozáka?

Například na kožených věcech z Berestečka jsou docela hojné olivky a knoflíky ze stáčené kůže, jestli si dobře pamatuju. Osobně je moc rád nemám, ale poslouží. Jen si nejsem jistý, jestli by si je někdo našíval na kabát.
U chudého oděvu bych viděl klidně možnost, že se třeba kabát jen hlouběji překládal a přepásal, případně pospojoval vázacími pásky uvnitř (jako kimono na karate).

Stejně si mylsím, že těch pár knoflíků na kaptan/kabát/kontuš - litých z cínu, olova, bronzu..., by si prostě mohl dovolit snad každý. Zavedený výrobce jich naráz odleje třeba deset, za pár minut on nebo pomocník odsekne a zapiluje přelitky a je to. Při obnošení oděvu je klidně přešiješ na něco jiného. A když to tak vezmeš, na co krom kabátu vlastně knoflíky potřebuješ - na gatě a košili nutně ne, svrchní kožichy a podobné oděvy se často jen přepásaly.
No a z hlediska zachování - jednak možnost přešívání na další oděvy, tj. předměty v podstatě nemizí z oběhu; druhak recyklace materiálu - přetavení; u cínových pak nebezpečí cínového moru.

Re: Knoflíky - Gudzyky

Posted: Fri 08. Apr, 2011 11:04
by LiborZ
Háčky máme dochované na rukávu kaftanu v muzeu v Kyjevě.
Schránka 02.jpg