Dýmky

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
PetrMáša
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Tue 25. Jan, 2011 16:20

Re: Dýmky

Post by PetrMáša »

Brant wrote:Ejhle, tohle vypadá na dřevo, co? Ale buď jsou ty ostatní děsně prťavé, nebo z téhle bafal celej kureň najednou... Byl u toho akorát tenhle popisek: Таку люльку курили козаки в 17 ст., передаючи всім бажаючим... Батурин, музейний експонат. Rozměry žádné. Nevím, co si o tom mám myslet, nemáte k tomu někdo něco bližšího?
lulka.jpg
Ahoj Kozáci. Já si teda nemyslím, že by to byla nějak velká fajfka. Dnešní standartní kotel je cca 41x20 mm, ale existujou i dost větší kotle, tzv. gianty. Problém v postnutém obrázku bych spíš viděl v délce náústku, tohle utáhnout vyžaduje už zkušeného kuřáka.

K tomu dřevu: Že ve vašem období nejsou dřevěné dýmky moc k nalezení, není nic zvláštního. Dřevěné, tedy briarové hlavičky se rozšiřujou až v devatenáctém století, souvisí to právě s tím briarem, kořenem vřesce, což je keřostrom ze Středomoří. Má přirozenou vlhkost a dost blbě hoří. Dřevěné hlavičky se daj dělat snad jen z toho briaru. Ta hlavička ale kresbou briar trochu připomíná, tak nevím. Pokud to briar není, měla by tam asi být keramická vložka, jinak dřevo prohoří.
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Re: Dýmky

Post by zoone »

Vzhledem k tomu, ze je ta "megadymka" zdobena plechem, tak bych klidne ocekaval, ze i kotel bude z plechu. Nebo to ma tak prasacke rozmery, aby to prohorelo pozdeji :badgrin:

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Dýmky

Post by Kain »

Dýmky se dělají i z třešně, ořechu, olivovníku, dokonce z kukuřice...z čeho čerpáš, že to nejde?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
MarcusIV
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 717
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Č.Budějovice

Re: Dýmky

Post by MarcusIV »

Beresteczko 1651 č .9 a 12 je dřevo
Beresteczko nálezy 30.jpg

Kostel je blízko ale na cestě je ledovice. Hospoda je daleko ale půjdeme opatrně. (Ukrajinské přísloví) Věkoš - Doudlebové, Kozák Marko - Huljajpolský kureň
User avatar
PetrMáša
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Tue 25. Jan, 2011 16:20

Re: Dýmky

Post by PetrMáša »

Kain wrote:Dýmky se dělají i z třešně, ořechu, olivovníku, dokonce z kukuřice...z čeho čerpáš, že to nejde?
To byla jenom poznámka, Kaine. Jo, ty kukuřičný znám, tam je to nějaká supertvrdá speciální odrůda. K těm ostatním, dřevěnejm, předpokládal bych tam nějakou vložku... Ale samozřejmě se mohu mýlit :-) Ale není nic snažšího, než se zeptat přímo výrobce dýmek Jirsy, což asi udělám.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Dýmky

Post by Knecht »

No a není možné, vzhledem k relativní jednoduchosti výrobku, že jim prostě bylo šumafuk, jestli to časem prohoří? Tak holt vyřezali novou. Když vidím na nálezech jakým způsobem měli šité kožené věci, začíná se mi zdát, že si s nějakou trvanlivostí výrobků nedělali hlavu. Na běžné každodenní pokuřování měli keramické, no a tohle se teda stejně zapálilo párkrát do roka při diplomatických jednáních, tak se tolik neopotřebovala.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
PetrMáša
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Tue 25. Jan, 2011 16:20

Re: Dýmky

Post by PetrMáša »

Já jako kuřák dýmky bych měl strach spíš o tu chuť, ale pro Kozáky platí asi totéž co s trvanlivostí. Mimochodem Knechte, ty seš z Prahy, nebo nejseš?
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Dýmky

Post by Knecht »

nejsem z Prahy, jsem původem z HK, v současnosti Brňák z povolání :)
(bydliště můžeš vidět pod avatarem)
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
PetrMáša
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Tue 25. Jan, 2011 16:20

Re: Dýmky

Post by PetrMáša »

No vidíš, jsem tu úplně nový takže nevim...tak já zkusim konzultovat s Benem. Jinak ohledně dýmek a nejen jich, taky prachovnic a jiného harampádí: Nevím, jestli to tu Zoone už říkal, ale dost dobré jsou sbírky na Konopišti, byli jsme tam v létě a žena následně provedla pokus, jestli by se to dalo pro účely replik nafotit, ale zatím bez úspěchu, kdyby měl někdo správný kontakt na památkáře tak rozhodně využít...
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Re: Dýmky

Post by zoone »

PetrMáša wrote:Já jako kuřák dýmky bych měl strach spíš o tu chuť, ale pro Kozáky platí asi totéž co s trvanlivostí.
Na Kurovice sem dotahl domaci tabak, co by podle me mohlo pripominat to co se kourilo (neco mezi tabakem na vykurovani skleniku a orechovym listim). Ale o chuti se tam moc mluvit neda. Nekteri to oznacili za kultovni zazitek :lol:

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Dýmky

Post by Knecht »

ad Konopiště - kontakty tam nemám, nicméně prachovnic jiných drobností máme na fotkách dost přímo z Ukrajiny, případně Polska a Ruska, takže v tomhle směru bych to viděl jako zbytečnou námahu.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Re: Dýmky

Post by zoone »

Tak ale panove, myslim ze z prachovnic se dost blbe kouri (pokud nechcete mit ohnostroj z prvni rady), takze by to chtelo prehodit do jine diskuse :badgrin:

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
PetrMáša
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Tue 25. Jan, 2011 16:20

Re: Dýmky

Post by PetrMáša »

Ku-Klux-Klan: No nevím, Zoone byl z toho docela nadšený, mají tam úžasné kousky...
Zoone: Myslíš ten strejdův tabák, jak ho všem nabízel? Já jsem nedávno kouřil taky domácí, kterej pěstuje kamarád v Praze a má ho docela dost, a musím říct, že na čerstvej tabák je to chuťově vynikající. Myslím, že mezi Kozáky by mohl být zájem...a tobě ostatně dovezu taky...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Dýmky

Post by Knecht »

jaký KKK, to je jen KK, neboli kozácká kyreya! :biggrin:
k prachovnicím bude opravdu lepší to probrat v příslušném tématu. Konopiště má opravdu pěkné sbírky, ale v tuhle chvíli se mi fakt nezdá že bychom trpěli nouzí co se týká předloh, spíš nestíháme vyrábět věci na které už předlohy máme.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Dýmky

Post by Kain »

Ndyž dýmku opatrně zakuřuješ, udělá se uvnitř kotle vrstva uhlíků, tabákových reziduí a popela, která tvoří povlak dřeva, nehoří a izoluje. Když kouříš citlivě, tak ji nespálíš. Pokud vím, občas vzniku té vrstvy pomáhali mlékem, medem nebo tak.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Post Reply