Dýmky

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Dýmky

Post by Czernozub »

Jo, britové třeba dýmky máčeli ve whiskey, ale to byly myslím že hliněnky, z trochu jiných důvodů...

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
User avatar
PetrMáša
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Tue 25. Jan, 2011 16:20

Re: Dýmky

Post by PetrMáša »

Ano, to s tím medem je docela rozšířená pověra, s alkoholem taky (v Čechách se ale mluví o slivovici), ale mléko, to jsem ještě neslyšel, s tím určitě sklidím úspěch :-D
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Dýmky

Post by Kain »

...proč si myslíš, že je to pověra? Med je v podstatě hromada sacharidů, což je hromada uhlíku a pomáhá to nauhličení. Nejprve vědoucně tvdíš, že kromě briaru nejdou dělat dřevěné dýmky, a když ti řeknu, že si se pletš, hraješ to do autu a tvrdíš, že to byla poznámka. A pak zesměňuješ, co říkám, ale opět to nijak nedokládáš. Nasekám ti sem kolik článků chceš a ty mi prosím dokaž, že je to pověra. Můžu se mýlit, nejsem vševědoucí. Ale jsem vysazený na lidi, kteří shazují má tvrzení a nedokládají to (zřejmě profesionální deformace nás obou :)).

http://www.brighampipes.com/breaking_in_a_new_pipe.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Smoking_pipe_%28tobacco%29

http://badgerandblade.com/vb/archive/in ... 59876.html

http://vegassmokes.com/pipe-smoking-tips.htm

Důkaz, že to funguje a že se to dělá je i nesouhlasné stanovisko, které kritizuje takovou vrstvu uhlíku, že se sice rychle vytvoří, ale ráda praská:

http://www.pipesandcigars.com/newpipebreakin.html

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Dýmky

Post by Kain »

Jakože podle mě je to až neslušnost. Mi nevadí, když mi někdo řekne, že jsem debil, když mi řekne, proš si to myslí, to je otázka vyjadřování. Ale když jen tak řekne, třeba že říkám pověry, tak tím rádoby ve vši slušnosti zpochybňuje, co říkám, debila ze mě dělá, ale skrytě, bez důvodů, ne s vysvětlením a na rovinu...ale zase pochybuju, že bys to takhle myslel, znám tě jako rozumného člověka, ani tě nechci nijak shazovat nebo rozpoutat flame. Tož nějak nevím...vadilo by ti nějak doložit, že to jsou pověry? nebo třeba když je něco jen tvůj názor, tak to napsat? Budu mít jasno, jak to myslíš :)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Timofejič
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 512
Joined: Mon 15. Feb, 2010 15:42

Re: Dýmky

Post by Timofejič »

Tady si můžou počíst strejdi, co uměj jen slušný jazyky:

http://www.ammax.org/cz/zivot-s-dymkou/
Zmrd býlím!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Dýmky

Post by Kain »

Perfektní, i on tam popisuje domácí postupy s medem nebo alkoholem. A vřele je nedoporučuje, ostatně briarka si pomůže sama. Jenže dýmky z hořlavějších dřev si samy tak dobře nepomůžou, zřejmě proto ty "domácí" postupy vůbec vznikly. Asi si zkusím udělat dvě stejné dýmky třeba z třešně, jednu zakouřím jen tak a druhou s medem. Schválně, co se stane...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Dýmky

Post by Brant »

Lulky od Berestečka. Co je zač taková ta černá? Že by byla obalená nějakou tkaninou? Třeba kvůli rozpalování keramiky?
beresteczko_ii_086.jpg
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Dýmky

Post by Knecht »

Vypadá to jako zbytky textilu. Možná s funkcí nijak nesouvisela a zachovala se na tom náhodně, ačkoli na keramice jsem ještě takhle zachovalý textil neviděl. Je to zvláštní už tím, že z Berestečka jinak textil pokud vím není vůbec (nejspíš kvůli chemickému složení půdy)
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Re: Dýmky

Post by zoone »

Kdyz se na to takhle podivam, nemuze to byt normalne odratkovane? Muze to byt jak ozdoba tak prakticke zpevneni. Ale nemam tucha jestli se neco takoveho pouzivalo, jen me to napadlo tak od pohledu (okraj je pekne zapraveny do jakesi "krajky").

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Dýmky

Post by Knecht »

Z tak malé fotky těžko říct. Ale klasické drátování je dost mladá věc, ačkoli lidi mají snahu tahat drátované korbely i na VM :) - co jsem se zatím dočetl, drátenické řemeslo je záležitostí zejména 19.-až poč. 20.století, nejstarší kusy snad z 18.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
PetrMáša
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Tue 25. Jan, 2011 16:20

Re: Dýmky

Post by PetrMáša »

Tak to opletení je teda hodně zvláštní věc, mě taky nenapadá praktický účel. Zoone, dá se hlína kouřit tak, aby nepálila?
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Dýmky

Post by El Cid »

Pánové a co když to byl záměr udělat na dýmce vzor tkaniny. V peci se výpal nepovedl a pak byla dýmka vyhozena. A tohle zůstalo. V peci by se asi tkanina spálila, ale také je těžko poznat, zda ta dýmka vypálená je, nebo ne? Hmm?
Možná se zníčila před výpalem a zůstalo jen torzo s tkaninou. #-o
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Dýmky

Post by woden »

A co ked je to jednoducho nejake puzdro na fajku?
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Dýmky

Post by El Cid »

woden wrote:A co ked je to jednoducho nejake puzdro na fajku?
Ty jsi hlava pomazaná... =D>
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Dýmky

Post by Kain »

Na to je to IMHO moc těsné a řídké, pouzdro na dýmku bych si udělal z kůže nebo nějaké husté tkaniny, a to i na troubel. Ale možné to je...
Tak mě napadá, nebyly některé dýmkové hlavičky náhodou nepálené? Mám podezření, že jednu takovou mám doma od budějičáků. To by pak stálo zato tu vrchní vrstvu hlíny pokrýt tkaninou, zpevnilo by to povrch proti praskání. Něco jako želzobeton nebo gypsový obvaz:-)

Nebo další možnost, že by si někdo omotal dýmku, protože ho pálila (protože byla špatně udělaná nebo byl lama a neuměl kouřit pomalku)?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Post Reply